2022. április 24. | 10:22

Az aláöltözet mellett a versenyzőknek az ékszerek viselésére is ügyelniük kell, illetve bizonyos sisakmintákat is betiltottak már a Forma-1-ben.

A Nemzetközi Automobil Szövetség nemrégiben figyelmeztette a Forma-1-es pilótákat, hogy az eddigieknél szigorúbban fogják ellenőrizni a versenyzők által viselt aláöltözetet. A Crash.net internetes oldal munkatársai ebből az alkalomból összegyűjtöttek néhány furcsa szabályt, a következőkben ezekről olvashatsz.

1. Ékszerek  

Az idei Ausztrál Nagydíjon az FIA új versenyigazgatója, Niels Wittich közölte a versenyzőkkel, hogy a szabadedzéstől a futamig tilos ékszerek viselniük az autóban. A piercingekre és láncokra vonatkozó tiltást először 2005-ben vezették be a Forma-1-ben. A mostani felhívás sokak szerint kifejezetten Lewis Hamiltonnak szólt, holott az FIA elmondása alapján az üzenet mindenkire vonatkozik.

A Mercedes hétszeres világbajnoka minden hétvégén feltűnő ruházatban érkezik meg a helyszínre, és köztudottan az ékszerek viselését is fontosnak tartja.

„Eszem ágában sincs kivenni a piercingemet és a fülbevalóimat. Vannak olyan ékszereim, melyeket nem is tudok eltávolítani, legfeljebb csak úgy, ha levágják a fülemet. Szerintem ezeknek személyes jelentőségük, és kifejező erejük van” – kommentálta az FIA emlékeztetőjét Hamilton.

Hamilton fülbevalóival
Hamilton ragaszkodik a testékszereihez | Fotó: Depositphotos

2. Aláöltözet, alsóneműk 

Szintén Melbourne-ben kapták a pilóták az üzenetet, hogy ettől fogva az általuk viselt aláöltözetet és alsóneműket is szigorúbban fogjál ellenőrizni. A szervezet Nemzetközi Sportkódexének „L” függeléke leírja, hogy a versenyzők csak az FIA által jóváhagyott és egységesített kesztyűket, hosszúujjú aláöltözetet, maszkot, alsóneműket és cipőket viselhetnek. Az Alpha Tauri pilótája, Pierre Gasly annyit fűzött hozzá, ha az FIA munkatársai a nemi szervére is kíváncsiak, neki nincs takargatnivalója, az ellenőrök nyugodtan benézhetnek bárhová.

3. Pólókon olvasható szlogenek, üzenetek  

A 2020-as Forma-1-es idény több szempontból is rendhagyó eseményekkel volt tele. Egyrészt a koronavírus-járvány több helyen is átírta a versenynaptárt, valamint az amerikai George Floyd halála is borzolta a kedélyeket. A teljes mezőny – élükön Lewis Hamiltonnal – szolidaritását fejezte ki a Black Lives Matter mozgalommal kapcsolatban. A Mercedes pilótája egy alkalommal azonban olyan pólót viselt a Toszkán Nagydíjat követő pódiumceremónián, ami az FIA tűréshatárán is túlment.

„Különböző szabályokat hoztak már velem kapcsolatban az évek során, ám ezek nem tudnak engem megállítani. Folytatom a munkát, a küzdelmet, hogy minden üzenetem célba érjen” – nyilatkozta akkoriban Hamilton.

4. A meghívott hírességek nem hozhatják a testőreiket 

A Forma-1-es futamok közvetítései alatt megszokhattuk, hogy bevágják a meghívott hírességeket, akik a csapatok garázsából figyelhetik az eseményeket, vagy éppen a rajtrácson sétálgatnak a verseny előtt. A brit Sky Sports televíziós csatornának dolgozó Martin Brundle a 2021-es Amerikai Nagydíj előtt próbált feltenni egy kérdést Megan Thee Stallion rappernek, ám a zenész testőre közölte vele, hogy ez nem lehetséges. Az FIA ezt követően kitiltotta a testőröket a rajtrácsról, ám ezzel együtt leszögezték, hogy a hírességek nem nyilatkozhatnak a tévétársaságoknak.

5. Katonai repülők bemutatója tilos  

Az F1-es versenyek előtt a szervezők szeretnek mindenféle látványosággal kedveskedni a kilátogató szurkolóknak. A 2022-es idénytől kezdve az FIA azonban betiltotta a katonai repülőgépek bemutatóját. Ennek kapcsán azonnal felmerült a kérdés, hogy a szabályozás a Brit Királyi Légierő a Brit Nagydíj előtt hagyományosan megtartott parádéjára is vonatkozik-e.

„A Vörös Nyilak (Red Arrows) 1966-os első fellépésük óta kiemelten fontos szerepet játszanak a Brit Nagydíj közönségének szórakoztatásában. A Forma-1 és a verseny szervezői ezúton megerősítik, hogy a hagyományos 2022-ben is folytatódhat Silverstone-ban” – reagáltak az érintettek.

6. Sisakfestésre vonatkozó szabályok

A 2015-ös szezon kezdete előtt az FIA közölte, hogy a pilóták az idény során csak egyszer változtathatnak az eredeti sisakfestésükön. Ez a döntés a versenyzőknek és a rajongóknak sem tetszett, hiszen ezzel sokan elveszítették a lehetőséget, hogy a hazai futamukon különleges fejvédőben álljanak rajthoz.

2019-ben Lewis Hamilton a közösségi médiában szavaztatta meg a követőit a fenti kérdéssel kapcsolatban. Azt nem tudni, hogy a hétszeres világbajnok szava kellett-e hozzá, ám a tiltást 2020-ra feloldotta a szövetség.

  • Címkék:
  • F1