2019. április 10. | 10:03

Amint megnyerte a világbajnoki címet, vissza is vonult Mike Hawthorn

Mike Hawthorn volt az Egyesült Királyság első Forma-1-es világbajnoka volt. A kiváló pilóta majdnem teljes pályafutását a Scuderia Ferrari csapatánál töltötte. 1958-ban nyerte meg egyetlen világbajnoki címét, majd rögtön bejelentette visszavonulását. Mindössze három hónappal később egy közúti autóbalesetben életét vesztette.

Hawthorn egy magas, szőke, szikár férfi, illetve karizmatikus versenyző volt. Legalább annyi energiát fordított a szórakozásra, mint a versenyzésre. Állandóan mosolygott, jó kapcsolatot ápolt versenytársaival. A francia rajongók „Lepkének” becézték, ugyanis gyakran viselt pöttyös csokornyakkendőt.

Enzo Ferrari is rajongott Hawthornért, kivételes tehetségnek tartotta a brit pilótát, akinek bátorsága és gyors reakciói miatt megkérdőjelezhetetlen helye volt a Forma-1-ben. Az angol versenyző rögtön az első futamán meggyőzte a Ferrari vezetését: 1952-ben, Goodwoodban megszerezte az első rajtkockát és a versenyt is megnyerte. Egy év sem telt el, és máris szerződést kapott a Scuderiától.

Hawthorn az első évében negyedik helyen végzett az összetettben, második idényében már harmadik lett. 1954-ben az apja halála miatt kiszállt a Forma-1-ből, hogy a családi vállalkozásra koncentráljon. Később visszatért, 1958-ban pedig ő lett a sportág első brit világbajnoka.

Az 1958-as Brit Nagydíjon kettős hazai győzelem született: Hawthorn a második helyen kísérte be a célba csapattársát, és jóbarátját, Peter Collinst. A versenyt egy forró nyári napon rendezték, ami 75 kör alatt próbára tette a pilótákat. Emlékezetes jelenet volt, amikor Hawthornt a garázsba visszatérve egy korsó sörrel fotózták le. Később, az önéletrajzában magyarázatot adott a történtekre. A Becketts-kanyarban látta, ahogy a barátai vidáman iszogatnak, ettől ő is megszomjazott. Az utolsó körben jelezte a társaságnak, hogy hozzanak neki is egy italt, majd a levezető körben be is gyűjtötte a folyékony kenyeret. Más szelek fújtak az ötvenes években.

Amikor Hawthorn bejelentette visszavonulását, Enzo Ferrari próbálta meggyőzni a folytatásról, ám ő hajthatatlan maradt. Hawthorn nagy népszerűségnek örvendő világbajnokként búcsúzott a Forma-1-től. Halála az egész sportágat megrendítette. Szülővárosában, Farnhamben temették el, sírján a Ferrari 246-os, a világbajnoki autója látható.