2020. szeptember 11. | 15:04

Ha Michael és Ralf Schumacher valaha csapattársak lettek volna, utóbbi jött volna ki győztesen a statisztikák alapján.

A Forma-1-es szakértők és szurkolók nagyon szeretik a csapattársakat egymáshoz hasonlítani. Lewis Hamilton például 2007-ben megelőzte Fernando Alonsót a bajnokságban, sokak szerint ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy a brit a jobb versenyző. A helyzet azonban nem ennyire egyértelmű.

Egy pilóta teljesítményét egyszerűen nem lehet pusztán azon keresztül mérni, ahogy a csapaton belüli rivalizálás során szerepelt. Hoztam neked 5 olyan összehasonlítást, mely alátámasztja ezt az állítást.

Ralf Schumacher>Michael Schumacher

Ha a két Schumacher-testvér versenyzett volna egy csapatnál, abból az összevetésből Ralf jönne ki győztesen. Miből következtethetünk erre? Nos, Michael 2010 és 2012 között Nico Rosberg csapattársa volt a Mercedesnél. Mindhárom idényben a fiatalabb német végzett előrébb a pontversenyben. Az ezt követő három szezonban azonban Rosberg alulmaradt Hamiltonnal szemben.

A 2000-es F1-es idényben Ralf Schumacher Jenson Button csapattársa volt a Williams színeiben. A német versenyző 5. helyen végzett a bajnoki tabellán, 24 ponttal és három dobogós helyezéssel, miközben Button csak fele annyi egységet gyűjtött be. 2011-ben Button Lewis Hamilton csapattársa volt a McLarennél, a brit házicsatát pedig 2009 világbajnoka nyerte, 43 ponttal legyőzve Hamiltont. Amikor Hamilton 2013-ban a Mercedeshez szerződött, zsinórban három szezonon keresztül jobbnak bizonyult Rosbergnél, a német pedig az előző három idényben verte Schumachert. És itt a kapocs – Ralf legyőzte Buttont, Button jobb volt Hamiltonnál, Hamilton verte Rosberget, Rosberg felülkerekedett Michaellel szemben, ez pedig bizonyítja, hogy Ralf volt a jobb a Schumacher testvérek közül. Világos a képlet, ugye?

Will Stevens>Kimi Räikkönen

Ha a fentiek nem győztek meg arról, hogy badarság összehasonlítgatni a versenyzőket, jöjjön egy újabb történet. Will Stevens a 2014-es idény utolsó versenyén mutatkozott be a Forma-1-ben a Caterham színeiben. A brit pilóta a 17. helyen végzett, legyőzve csapattársát, Kamuji Kobajasit, aki nem ért célba a futamon. 1-0 Stevens javára.

Ha a pilóták korábbi pályafutását böngésszük, Kobajasi legyőzte Nick Heidfeldet, amikor ők csapattársak voltak a Saubernél 2010 végén. Heidfeld még 2002-ben jobbnak bizonyult Felipe Massánál, a brazil pedig 2008-ban szerepelt jobban Kimi Räikkönennél. A statisztika nem hazudik, Will Stevens jobb, mint 2007 világbajnoka. Bárcsak több lehetőséget kapott volna a Forma-1-ben…

Narain Karthikeyan>Nigel Mansell

Az indiai Karthikeyant a 2011-es év közepén Daniel Ricciardóra cserélte a HRT csapata. Karthikeyan a hazai versenyére visszatérhetett, és Vitantonio Liuzzi helyére beülve a 17. helyen végzett, megelőzve Ricciardót. Az ausztrál pilóta a Toro Rosso, majd a Red Bull csapatánál folytatta, Sebastian Vettel csapattársaként, akit a 2014-es idényben le is tudott győzni. Vettel az ezt megelőző öt évben verte Mark Webbert, aki az azelőtti két szezonban David Coulthardnál bizonyult jobbnak. Coulthard a McLarennél töltött időszak alatt kétszer is több pontot gyűjtött, mint a kétszeres világbajnok Mika Häkkinen. Ez mind szép és jó, de hogy jön a képbe Mansell? A brit oroszlán utolsó két F1-es futamát a McLaren csapatánál töltötte, ezeken nem szerzett pontot, finn csapattársa pedig két egységgel lett gazdagabb.

Ez egy hosszú lánc, így a biztonság kedvéért nézzük meg még egyszer a kapcsolatokat. Häkkinen legyőzte Mansellt, Coulthard két szezonban jobb volt Häkkinennél, Coulthardot Webber nyomta le a Red Bullnál, Webbernél Vettel volt erősebb, 2014-ben Ricciardo szerepelt Vettelnél jobban, az ausztrál azon az egy futamon kikapott Karthikeyantól. Nyilvánvaló, hogy Karhtikeyan jobb, mint Mansell.

Jarno Trulli>Jarno Trulli

Tessék? Hogy lehet valaki saját magánál jobb? Trulli utolsó F1-es idényében a Lotusnál legyőzte Heikki Kovalainent, aki 2007-es Renaultnál töltött idényében előrébb végzett a bajnokságban, mint Giancarlo Fisichella. Az olasz még 2001-ben verte Benettonos csapattársát, Jenson Buttont, aki 10 évvel később múlta felül Lewis Hamiltont. Hamilton 2007-ben több pontot gyűjtött, mint Alonso, a spanyol pedig 2003-ban lenyomta Trullti a Renault színeiben. Az eddigiekben alkalmazott képlet szerint Jarno Trulli önmagát is képes volt legyőzni.

Pastor Maldonado>Ayrton Senna

Maldonado és Ayrton Senna pályafutását ugyan nem tudjuk csapattársaikra visszavezetve összehasonlítani, ám akad itt egy egészen másfajta kapocs a két versenyző között. Senna egyszer azt nyilatkozta:

„Ha azt hiszitek, hogy én gyors vagyok, majd nézzétek meg az unokaöcsémet, Brunót.”

Ayrton Sennát hazugsággal vádolni durva lenne, így el kell hinnünk, hogy Bruno Senna gyorsabb volt, mint ő. És ki volt Bruno csapattársa 2012-ben a Williamsnél? Természetesen Pastor Maldonado. Ki gyűjtött több pontot abban az évben? A venezuelai, nyilván. Ebből fakadóan Maldonado jobb, mint Ayrton Senna.

A fenti összehasonlításokat természetesen érdemes helyükön kezelni, és némi humorral értelmezni.

  • Címkék:
  • F1