2023. február 06. | 14:59

A 2022-es év közepétől már túlkínálat volt a globális félvezető-piacon.

A világ nemzetközi gyártóit felsorakoztató SIA honlapján lehetett olvasni a hírt, hogy a globális chip-eladások az egekbe szöktek. A tavalyi évben 3,2 százalékkal nőttek az eladások, egészen 573,5 milliárd dollárra.

Az elmúlt két évben nem is álmodtak az 500 millió dolláros határ feletti zónáról. A koronavírus-járvánnyal összeköthető globális chiphiány éreztette hatását és hosszas késésekre, leállásokra szorultak autógyártók, de a piac más területeit is érintette a dolog.

Most azonban a legtöbb piacon növekedés volt. Eleve 2022 közepétől kezdve túlkereslet alakult ki a piacon, tehát több félvezetőt tudtak termelni, mint amennyire szükség volt.

Ebben a halmazban vannak egyszerű analóg chipek, melyek eladása 7,5 százalékkal emelkedett 89 millió dollárra. Emellett a logikai és memóriachipek piaca is jól futott, előbbié 176, utóbbié 130 millió dollárra emelkedett.

Régiónként vizsgálva is emelkedés látható a legtöbb helyen, hiszen Amerikában 16, Európában 12,7 és Japánban 10 százalékkal emelkedtek az eladások. Eközben Kínában 6,3 százalékos csökkenést könyvelhettek el, viszont még így is ők a legnagyobb felhasználók világszinten.

Jelen esetben nem csak autóiparról van szó. A chipekre szükség van mindenféle elektronikai eszköz gyártása során, és az autózás csak egy szeletet tesz ki a teljes vásárlóközönségből.

A felhasználásról és a teljesítményekről kapott kép egyébként még így sem tökéletesen pontos, mivel a SIA adatai csak majdnem fednek le mindent. Az USA félvezető-gyártóinak csupán 99, más országok gyártóinak csak kétharmadát képviselik.

MTI

Depositphotos