2020. december 16. | 11:25

A kaliforniai cég az elmúlt 14 évben úgy tört fel, mint a talajvíz.

Már 2020 végén járunk, és nyugodtan kijelenthetjük, hogy napjainkra a Tesla az autóipar egyik legfontosabb vállalatává nőtte ki magát. Az elektromosautó-piacon jelen pillanatban abszolút number one-nak számít a kaliforniai vállalat, amely a legnagyobb piaci értékkel bíró autógyártókat felsoroló lista legfrissebb kiadásán is mindenkit maga mögé utasít. Ilyeténképpen elmondhatjuk, hogy a nagy múlttal rendelkező autógyártók most már a Tesla hátát nézik.

A Tesla Motors nevű céget 2003-ban alapította meg Martin Eberhard és Marc Tarpening, akik első nekifutásra egy tisztán elektromossággal működő sportautót hoztak létre. Az EV1 nem lett túl sikeres, ezért még ugyanabban az évben visszahívták és bezúzták az összeset. 2004 februárjában aztán megérkezett Elon Musk, aki nagyot lendített a cég szekerén.

A Tesla kezdetben nem volt sikeres üzletileg, de az elmúlt öt üzleti negyedévében már komoly nyereséget könyvelhetett el, a jó széria nyomán pedig bekerült a legfontosabb amerikai cégeket tömörítő tőzsdeindexbe. Közben pedig Elon Musk a világ második leggazdagabb emberévé vált.

A villanyautókat gyártó cég augusztus végén feldarabolta a papírjait, mivel a Tesla részvényei jelentősen megdrágultak. Az 5:1 arányú felosztás azt jelenti, hogy a részvényesek kaptak még négy részvényt minden egyes Tesla papírjuk mellé. Musk célja ezzel az volt, hogy a saját munkavállalói mellett a kisbefektetők érdeklődését is felkeltse.

A Tesla 2006 és 2020 között, vagyis 14 év alatt hatalmas fejlődésen ment át, szép csendben a világ legértékesebb autógyártójává vált, 256 milliárd dollár feletti piaci kapitalizációja meghaladja a tőzsdén jegyzett euró­pai szektortársak együttes értékét is. Az alábbi animáció látványosan reprezentálja Muskék felemelkedését.

A Tesla európai gyáregysége már épülőben van Berlinben, a cég pedig Budapesten is szalont nyit. A cég portfóliója jelenleg négy modellből (Roadster, Model 3, Model X, Model S) áll.