Az egyterűeket szép lassan kiszorítják az SUV-k, pedig a nagycsaládosoknak továbbra is ezek nyújtják a legjobb alternatívát.
Volkswagen Sharan, SEAT Alhambra, Ford Galaxy, Renault Espace, Opel Zafira. Hazánk népszerű egyterűiről van szó, amiket a kihalás veszélye fenyeget, holott helykihasználás és praktikum terén nem nagyon tudnak velük versenyezni a nagy SUV-k. Valószínűleg a presztízs és a megjelenés áll amögött, hogy egyre többen a szabadidő-autók felé fordulnak, mert az tény, hogy nem az ámulatba ejtő formájuk miatt szeretjük az egyterűeket. Hanem azért, mert ezekben tényleg elfér kényelmesen öt ember. Vagy hét, csomagok nélkül. Ezért könyörögve kérem azokat, akik a család számára vesznek jól használható járművet, azok ne a dizájt nézzék, hanem a használhatóságot. Ebben ugyanis kiválóan teljesít a Citroën Grand C4 Spacetourer, ami most a nagycsaládos támogatást igénylőknek egy tuti tipp lehet, hiszen hétszemélyes léte ellenére olcsóbb tud lenni az ötszemélyeshez képest. Lássuk, mit érdemes tudni róla!
Citroën Grand C4 Spacetourer – idős, mégsem ráncos
A franciák mindig is elöl jártak az egyterű, kényelmes családi autók fejlesztésében. Valahol az 1998-as év derekán jelent meg a Picasso elnevezés, később a C4 Picassóval találkozhattál, majd jött 2013-ban a képeken látható típus, vagyis a Grand C4 Picasso, ami mára már Grand C4 Spacetourerként ismert.
Tehát egy közel 6 éves formatervről beszélhetünk, ami ennek ellenére sem tűnik kellemetlenül öregnek. Megvan a buszos, egyterűs karosszéria, ami 4602 mm hosszú, 1826 mm széles és 1638 mm magas, a tengelytáv pedig 2840 mm-re nyúlik. Megvannak a Citroënre jellemző osztott lámpák elöl, a hátsó lámpatestek karom szerűen illeszkednek a kasztniba, ezüstös betétek díszítik a tesztautót, beleértve a tetősíneket. Talán egy tolóajtó elfért volna rajta, bár a hagyományos módon nyíló ajtók strapabíróbbak és így sincs baj a ki-be szállással. Sőt, a parkolással sem, hiszen szerény túlnyúlásokkal rendelkezik a gépjármű, így egészen könnyű vele parkolni és a 11 méteres fordulókör is sokat segít a manőverezésben.
Citroën Grand C4 Spacetourer – praktikuma ötös
De amiért igazán szeretjük a Grand C4 Spacetourert vagy épp a Berlingót, az a beltér! Minden irányban szellős, nagy tárolórekeszek az ajtókon, a középkonzolon, a műszerfalon. Az A-oszlop osztott szerkezete itt valóban elnyeri funkcióját, hiszen egyáltalán nem zavar a kilátásban. Az első szélvédő egészen merész módon hátra van tolva, így a csúsztatható napellenzőkkel lehet variálni a méretét, de aki az igazi akvárium érzésre vágyna, az kérheti panoráma napfénytetővel is.
Árnyékoló rolók, kis akasztók, szellőzők is találhatók hátul, a középső üléssor három teljes értékű ülést kínál, melyek mindegyike kivehető, dönthető, előre csúsztatható, szóval elég sok lehetőséget enged variálhatóságban. Ha a kalaptartót a középső sor mögé csúsztattad, akkor egy könnyed mozdulattal fel tudod hajtani a harmadik üléssor üléseit, amik közel sem felnőtteknek lettek kitalálva, de a gyerekek elvannak rajta szépen. Még az is lehet, hogy soha nem fogod őket használni, de legalább fel tudtad rá venni a családtámogatást.
Az összeszerelés és az anyagok minősége hozza az elvárható szintet. A központi digitális kijelzőn jelennek meg a menetadatok, alatta az aprócska kijelzőn tudod vezérelni a multimédiát, ami nem különösebben gyors, és macerás a klímapanelt is mindig előhívni rajta. Némi megszokást igényel az egyedi, filigrán váltókar a kormány mögött, bár egy menetválasztó kart amúgy sem fogdos sűrűn az ember, a célnak megfelel.
Citroën Grand C4 Spacetourer – dízellel az optimális
A Grand C4 Spacetourer a ráncfelvarrás során megkapta az Aisin 8 fokozatú automata váltóját, ami finoman teszi a dolgát, az előző 6 fokozatú váltóhoz képest 2 kilogrammal könnyebb és a gyártó szerint 7 %-kal képes a fogyasztást csökkenteni. Valójában, aki dízel erőforrással venné a Spacetourert, annak nem fog fájni a feje a fogyasztás miatt, hiszen a tesztautóban helyet kapó 1,5 literes dízelmotor 6-7 literrel könnyedén eljár, legyen szó autópályáról vagy városról. 130 lóerő és 300 Nm nyomatékot biztosít, nyilván a 2,0 literes dízellel erélyesebbek lehetünk autópályán, hiszen az 160 lóerőt biztosít.
A franciák tudnak könnyű autót gyártani, a Spacetourer önsúlya is 1400 kg örül van így érzésre minden szituációban elegendő volt az 1,5-ös, viszont az 1,2-es háromhengeres benzinest nem ajánlanám, egyrészt erőtlen nagyobb tempónál és másrészt többet is fogyaszt. A motor kellően kulturált, viszont a kabin szigetelése nem sikerült túl jól, hiszen eléggé behallatszik az öngyulladó egység hangja, a Grandland X-ben már próbáltuk ezt az erőforrást, ott valahogy csendesebbnek érződött.
A futóműben sem találni nagy turpisságot hozza a franciásan puha futást, a komolyabb úthibákon azért szeret elpattogni, de ha azt nézzük, hogy kiknek készült ez a jármű, akkor arra tökéletesen komfortos. Úgy sem ezzel az autóval fogsz lámpától, lámpáig versenyezni.
Citroën Grand C4 Spacetourer ár és összegezve
A jelenlegi (2019.11.) ár listát tekintve a Grand C4 Spacetourer kedvezményes ára 6 000 000 Ft forinttól indul Live felszereltséggel, 1,2-es motorral és manuális váltóval. A tesztautó Feel felszereltséggel, 1,5-ös dízellel és automatával már 7 740 000 forinttól startol - valójában ez a legjózanabb választás, talán az automata váltót el lehet engedni, azzal közel 600 000-et spórolhatsz. A hazai családtámogatási program keretein belül akár már 4 000 000 forint környékén ki lehet hozni az egyterűt, természetesen a benzines erőforrással, alapmodellként. Azonban, ha jót akarsz magadnak akkor minimum az 1,5 literes dízellel ajándékozod meg a családod, így lesz egy tágas, praktikus, gazdaságos, jó ár-érték aránnyal rendelkező autótok.
Citroën Grand C4 Spacetourer 1.5 BlueHDi EAT8 (2019)
- Lökettérfogat: 1499 cm3
- Hengerek/szelepek: 4/16
- Max. teljesítmény: 130 LE
- Max. forgatónyomaték: 300 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4602/1826/1638 mm
- Tengelytáv: 2840 mm
- Saját tömeg: 1430 kg
- Városi fogyasztás: 4,1 l
- Országúti fogyasztás: 3,6 l
- Vegyes fogyasztás: 3,7 l
- Tesztfogyasztás: 5,8 l
- CO2 kibocsátás: 99 g/km
- Végsebesség: 198 km/h
- 0-100: 10,4 s