2019. február 15. | 12:13

Az Opel Grandland X-ben mutatkozott be a PSA-csoport legújabb dízelmotorja, mely csak előnyére vált az amúgy is koherens, francia-német crossovernek

Az Opel Grandland X immáron harmadik éve van jelen a piacon és úgy tűnik, hogy a francia-német együttműködés gyermekeként létrejött termék szinte hibátlan elegyét alkotja a családbarát, sokoldalú crossovernek. A PSA-alapokon nyugvó kistesó, az Opel Crossland X nyilván olcsóbb, kissé esetlen formatervvel rendelkezik, azonban a jó ár-érték arány rá is jellemző. A Grandland X közvetlen, házon belüli rokona, a szintén EMP2 padlólemezen nyugvó Peugeot 3008, de ide tartozik a C5 Aircross, az prémium szegmensbe feltörni kívánó DS 7 és a Peugeot 5008 is, ergo, a hajtáslánc-kombinációk a franciáktól érkeznek.

Opel Grandland X teszt alapjarat

Sokan gondolhatják, hogy rosszul járt a házassággal az Opel, de jól jött az együttműködés, hiszen könnyebben meg tudtak birkózni az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normákkal, a folyamatosan változó trendekkel. Amellett, hogy a Grandland X jól nézi, meglepően ügyesen mozog és rendben van az utasté. Idén ő kapta meg először a teljesen új fejlesztésű, Euro6d-s normáknak megfelelő 1.5 literes dízelmotort, mely meglepően jól muzsikált a teszthét során!

Opel Grandland X – összeszedett forma

Szerencsére az Opel Grandland X megjelenése megmaradt olyannak, amilyennek az Opeleket megszerettük. A 4,5 méter hosszú crossover kellemes a szemnek kerekded formájával, amin a szögletes, LED-es fényszórók elöl-hátul előnyösen hatnak. Anno, mikor az Insignia Country Tourer fordult meg nálunk, egyértelműen megegyeztünk abban a szerkesztőségben, hogy az egyik legszebb kombiról van szó. Formailag a Grandland X-be sem lehet belekötni, főleg a 18 colos könnyűfém kerekekkel és a fekete tetővel díszítve.

Opel Grandland X teszt alapjarat

Az Opel Grandland X hossza 4477 milliméter, szélessége 1906 milliméter, magassága 1609 milliméter, tengelytávja 2675 milliméter. Kíváncsiságból összemértem a tengelytávot konkurenseivel: Honda CR-V 2659 mm, Volkswagen Tiguan 2677 mm, Mazda CX-5 2700 mm. Tengelytáv tekintetében tehát ezekkel a modellekkel érdemes összehasonlítani, a Honda és a Volkswagen helykihasználása talán előnyösebb, ha viszont biztosra akarsz menni a hátsó helykínálat terén, akkor a Mazda CX-5 jobb választásnak tűnik.

Opel Grandland X – kényelmen a hangsúly

A Grandland X kabinjában egyértelműen Opeles stílusjegyek lelhetők fel, remek fogású kormány, nagy, távol eső bajuszkapcsolók mögötte, ez Opeles betűtípus az infotainment kijelző, mely egy az egyben a francia termékekből lett átintegrálva. Természetesen tudja az Android Auto és Apple Carplay funkciókat és a házon belüli franciákkal ellentétben itt külön nyomógombos panelre helyezték a klímavezérlőt, ami piros pontot érdemel. Összeségében érvényes az ergonómiára, illetve a gombok elhelyezésére, hogy egyértelmű minden, nem kell külön áthámoznod magad sok-sok menüponton, ha mondjuk a start/stopot keresnéd. Baráti áron kérhetők az extrák, alapáron megkapod a táblafelismerőt, tempomatot és a visszagurulás-gátlót, a tesztautóban helyet kapott panoráma tető, ülés- és kormányfűtés, 360 fokos kamerarendszer egyaránt.

Opel Grandland X teszt alapjarat

A feláras, comb- és deréktámaszos sportülések AGR-tanúsítvánnyal rendelkeznek, anyaguk teljesen rendben van, az üléspozíció nagypapásan magasra került, rálátásod van mindenre. Elöl tágas, hátul a felnőttek lábtere kevésbé kimagasló, de gyerekek röhögve rohangálhatnak itt, a csomagtér 514 literes alaphelyzetben, a tesztautóban azonban mankókeretet is találni, így 488-ra csökkent, az ülések lehajtásával 1652 literre bővíthető – hozzáférés az elektromos csomagtérajtón keresztül.

Opel Grandland X teszt alapjarat

Opel Grandland X – megérte az új dízel

Az Opel Grandland X az első modell a PSA-csoportnál, amiben az új generációs 1.5-ös, négyhengeres turbódízel kapott helyet. A 130 lóerős, 300 Nm-rel rendelkező egység az 1.6 literes, 120 lóerős dízelt nyugalmazta, immáron 16 szelepes és minden emissziós előírásnak megfelel az AdBlue-befecskendezésnek, passzív oxidációs katalizátornak, SCR-katalizátornak és a dízel-részecskeszűrőnek hála. Akinek újdonság a fogalom: az NOx-elnyelő (oxidációs katalizátor) hidegindítási katalizátorként hat, amely a motor bemelegedéséig tartja alacsony szinten a nitrogénoxid-kibocsátást, hogy aztán magasabb hőmérsékleten belépjen az SCR.

Opel Grandland X teszt alapjarat

A módosítások által 4%-kal takarékosabb motor sikerült alkotniuk, ami könnyű, kompakt, így a PSA kisebb járműveibe is helyet foglalhat, a gyári vegyes fogyasztás 4,1 litert mutat. A tesztautó a hat fokozatú manuális váltóval és a start/stop rendszerrel, városi használatban sem fogyasztott 7 liternél többet, ami kifejezetten jó szám egy ekkora autótól, főúton a fogyasztás 5-6 literre is leredukálható. Meglepő módon erőben sem volt hiány, a kulturált dízelmotor nyilván nem szaggatja a betont, de hétköznapi használatra tökéletes, 10,9 másodperc alatt teljesíti a 0-100-at, végsebessége 190 km/h. Aki autópályán szeretné levillogni a népeket, az választhatja a 2.0 literes, 177 lóerős dízelt, amely csak a 8 fokozatú Aisin-féle automata váltóval érhető el 500 000 forintos felárért, ezt a 1.5-höz is kérheted, benzin fronton 1.2 literes és 1.6 literes turbós motorokat találhatsz.

Opel Grandland X – sokoldalú használhatóság

Hidegindításnál megjelenik a jellegzetes dízel hang, de ahogy bemelegszik, szinte észrevétlen lesz, ehhez az autó bőséges hangszigetelése is hozzájárul. A 19 centis hasmagasság ellenére könnyeden mozog, kanyarokban sem esik zavarba, futóműve elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros, érzetre egy remekül hangolt szabadidő-autó benyomását kelti – komfortosan sokoldalú, tényleg jó vezetni. Az Opel járt csak igazán jól azzal, hogy gyámsága alá vette a PSA, hiszen a franciák tudnak könnyű és kényelmes autókat gyártani. A súlytöbblet régóta kísérti a németeket, most azonban az 1360 kg-os Grandland X hozza az elvárható szintet.

A nagy SUV-láz közepette a gyártók arra is rájöttek, hogy a szabadidő-autó vásárlók nagy részének nincs szüksége összkerékhajtásra, az autó legyen magas, tágas, gazdaságos, a 4x4 az már mellékes, meg amúgy is drága és a fogyasztást is növeli. Úgyhogy a Grandland X-hez nem társítható 4x4 hajtás, de opcionálisan választható az IntelliGrip csomag részét képező, különböző körülményekhez igazodó kipörgésgátló hangolás.

Opel Grandland X teszt alapjarat

Opel Grandland X ár és összegzés

A francia-német házasságban megújult Opel Grandland X az 1.5 literes dízelmotorral 300 000 forinttal drágább lett összességében, az automata váltó plusz 500 000 és jól felextrázva, az erősebb motorokkal könnyen a 10 milliós határt is elérheti. Viszont az Opel mostantól 2 helyett 5 év vagy 100 000 km garanciát ad összes modelljéhez, a belépő szintű Grandland X 6,7 millió forinttól indul, a tesztautó Innovation felszereltségi szinttel pedig 8 445 000 forintos alapárral vihető el.

Az Opel Grandland X tesztje során egyértelműen kiderült, hogy a PSA-alapok és hajtáslánc, az Opel nyerő dizájnja, átgondolt beltere kitűnő elegyet alkot, nem beszélve a gazdaságos 1.5 literes dízelmotorról, ami bőven ki tud szolgálni akár négyfős családokat is. Elnézve a konkurenciát és látva a Grandland X előnyeit, ez továbbra is egy remek ár/érték arányú autó, ja, és azt sem érdemes elfelejteni, hogy 2020-ban érkezhet az Opel első konnektoros hibrid modellje a Grandland X személyében!

Opel Grandland X 1.5d (2019)

  • Lökettérfogat: 1499 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 130 LE 3750/perc
  • Max. forgatónyomaték: 300 Nm 1750/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4477/1856/1609 mm
  • Tengelytáv: 2675 mm
  • Saját tömeg: 1360 kg
  • Városi fogyasztás: 4,7 l
  • Országúti fogyasztás: 3,9 l
  • Vegyes fogyasztás: 4,1 l
  • Tesztfogyasztás: 7,1 l
  • CO2 kibocsátás: 110 g/km
  • Végsebesség: 192 km/h
  • 0-100: 10,9 s