2018. november 10. | 15:17

Az Opel Insignia csúcsát keresed? Jó helyen keresgélsz, ez ugyanis egy fullos Country Tourer kevésbé kulturált, 210 lóerős dízelmotorral, összkerékhajtással és fejedelmi kényelemmel.

Az Opel Insignia, ami az Insignia GSi-nél is drágább? Úgy hívják, Insignia Country Tourer! És nem azért borsosabb az ára, mert valami eszement motor van benne, hiszen ugyanaz a 210 lóerős dízel egység jelenti a csúcsot nála is, de jár hozzá alapból összkerékhajtás és a nyolcfokozatú automata váltó még praktikusabb kivitelbe csomagolva. Ha nincs feltétlenül szükséged a 4x4-re vagy az automatára, akkor be kell érned a 170 lovas dízellel, vagy az 1.6 literes benzinessel, ami 200 lóerőt teljesít. Amit leszögezhetek, az az, hogy a második generációs Insignia Country Tourer meggyőző, markáns külsőt kapott, fejedelmi belső térrel rendelkezik, hosszú az extralista, de a dízelmotoron van még mit csiszolni. Az biztos, hogy a francia felvásárlás előtt született Insignia a lehető legsokoldalúbb modellje az Opelnek, megnéztük, hogyan teljesít két másik, álom cégesautónak szánt típussal szemben!

Opel Insignia Country Tourer – csinos terepkombi

Ahogy az a videóból kiderül, én a három autó közül az Insigniát választottam volna, ha a megjelenés számít. Szóba hoznám a Volkswagen Passat Alltrack-et, illetve a Volvo V90 Cross Country-t is, amik még az írás folyamán elő fognak jönni. Szerintem a terepes Passat túlságosan szögletes, egyedül az oldalsó műanyag betétek árulkodnak arról, hogy egy hasznosabb kombiról van szó, nem beszélve a VW-s egyendizájnról. A Volvo is szép, és hát valamikor ők kezdték el a terepkombik árusítását, van tapasztalatuk e téren, de az Insignia valahogy meggyőzőbb a számomra.

Opel Insignia Country Tourer

Elsősorban ez a Glory-vörös, már-már exkluzivitást sugalló szín, ami legelőször megfogott. Maradt benne némi elegancia a sok műanyag betét ellenére, több mint 5 méter hosszan elnyúló, finom kombi forma, amit az A-oszlop aljától végighúzott króm csík tovább erősít a hátsó lámpatestekben végződve. Kicsit szoknom kellett, de alapvetően kiadja. Könnyen bele tudja képzelni a szemlélő, hogy egy shooting brake-et lát, hiszen az új modellnél megjelent tetősín is krómban pompázik, teherbírása 100 kilogrammra nőtt.

Opel Insignia Country Tourer

Opel Insignia Country Tourer – a részletekbe ne menjünk bele

A 2,83 méteres tengelytáv arra enged következtetni, hogy bőséges a helykínálat az új Country Tourerben. Ezen a téren biztosan nem fogsz csalódni: tágas és széles az utastér, az elődmodellhez képest megnövekedett a belső, az AGR-tanúsítványos fotelek jól párnázottak, hátul is kényelmes, de amint a videóból is kiderül, három felnőtt továbbra sem érzi jól magát itt. Négy főnek viszont fejedelmi, hátul találhatsz pohártartós könyöklőt, ülésfűtést és két USB csatlakozót egyaránt. A csomagtér alaphelyzetben 560 literes, könnyedén variálható, van sínes rögzítőrendszer, az üléseket lehajtva (1665 l) akár 2,1 méter hosszú tárgyat is szállíthatsz vele.

Opel Insignia Country Tourer

Ránézésre minden a helyén van, de ahogy megtapogatod a felületeket, nyomkodod a gombokat ráeszmélhetsz, hogy sajnos nem egy prémium márkáról van szó. Az irányjelző bajuszkapcsolója hangos és kellemetlen műanyag kattanással ugrik a helyére - a 30 éves BMW-m kellemesebb kapcsolási érzetet rejt e téren. A számomra irritálóan sok zongoralakkról nem regélnék többet, inkább megemlíteném a számos modern vezetéstámogatót, biztonsági és kényelmi extrát. A 635 000 forintos Exclusive csomag tartalmazza az OPC Line bőrkormányt, a 4,2 colos kijelzőn megjelenő fedélzeti számítógépet. A tesztautóban megtalálható volt az összetett head up display, mely felismeri a táblákat, képes megjeleníteni a fordulatszámmérőt és a navi útmutatásait. A sávtartó stabilan működött, egy ekkora kombinál pedig kifejezetten jól jön a 4 kamerával operáló, felülnézeti képet adó parkolósegéd.

Opel Insignia Country Tourer

Opel Insignia Country Tourer – meghajtás terén még csiszolni kell

Az Opel Insignia Country Tourer dízel fronton a 2.0 literes 170 lóerős, turbódízellel indul, csak a normál kombihoz kérhető az alap 1.6 literes, 110 lovas öngyulladós egység. Ha már több, mint 10 milliót kiadók egy terepkombiért, én úgy volnék vele, hogy nem éri meg fukarkodni, legyen a biturbós dízel 210 lóerővel és 480 Nm-es maximális nyomatékkal. Bár ebben az esetben mérlegelnem kell, hogy csak a nyolcfokozatú, Aisin-féle automata váltóval kérhetem és összkerékhajtással. A váltót nem nevezném kifejezetten gyorsnak, kormány mögül is vezérelhető, a komfortot kedvelő sofőröknek azonban megéri ezt választani. A dízel motor viszont meglepően kulturálatlan és hangos, sőt városban inkább a 8-10 liter környékén áll meg az étvágya.

Opel Insignia Country Tourer

Autópályán viszont le lehet vinni 8 liter alá, alacsony fordulaton jót lép, nagy tempós kigyorsításoknál jön ki a dupla turbós egység előnye, de a videóban látott Mondeóhoz képest közel sincs olyan reakcióideje és ereje, valószínűleg a váltónál elvész a dolog, és azt se feledd, hogy az Insignia esetében mind a négy kerék hajt. Szóval mindenképp megéri az erősebb motor, ami egyébként 7,9 másodperc alatt repíti százra a terepkombit, végsebessége 228 km/h.

Opel Insignia Country Tourer

Annak ellenére, hogy két mázsával könnyebb elődjénél, még mindig nehéznek számít. Ezen felbuzdulva utánanéztem a már említett Passat Alltrack-nek és a Volvo Cross Countrynak. Az Autodata a VW esetében a 240 lóerős TDI-vel szintén 1700 kg-ot jelez, a Volvo 235 lóerős D5 esetében pedig 1812 kg-ot írtak, szóval nem feltétlenül nevezném soknak a 1,7 tonnát az Insignia Country Tourer esetében. A négykerék és az automata váltó elengedésével, no meg szerényebb felszereltséggel közel 100 kg-ot spórolhatsz.

Opel Insignia Country Tourer

Opel Insignia Country Tourer – FlexRide a legjobb benne

Az Opel Country Tourer hasmagasságát 2,5 centivel megemelték a normál Sports Tourer változathoz képest, ennek következtében az enyhébb terep sem okoz neki gondot és a nagyvárosi parkolásoknál sem gyűlik meg a baja a padkákkal. Azt lehet mondani, hogy földúton francia komforttal rendelkezik, a FlexRide állítható csillapítás segítségével ilyenkor még puhábbá varázsolhatjuk a futását, talán ez a legjobb és legfigyelemreméltóbb pontja az autónak.

Opel Insignia Country Tourer

A kellemes rugózás mellett a nyomatékvektoros összkerékhajtást emelném ki, ami inkább országúton javítja a dőlésre kevésbé hajlamos kombi menetdinamikáját. De ennek tudatában és egy megfelelő téligumival akkor sem kell aggódni, ha hó fedi előttünk az utat. Mindezen pozitívumok ellenére elmondanám, hogy a keresztbordákon illetve nagyobb úthibáknál azért kellemetlenül tud rázni, bár az átlag felhasználónak azt gondolom, ez nem igazán fog feltűnni.

Opel Insignia Country Tourer

Opel Insignia Country Tourer ár és összegezve

Ami az Opel Insignia Country Tourer aduja, az az, hogy jól néz ki, kényelmes a futóműve, tágas és praktikus a beltere és számos modern extrát kínál. Azonban a minőségre a kabin nem minden pontján lehet büszke, zajos a dízel motor és ebben a konfigurációban, a 4x4-gyel és az automatával meglehetősen sokat fogyaszt. Talán jobb lett volna, ha megtartják az előző modellből ismert 1.6 literes dízelmotort.

Opel Insignia Country Tourer

A két említett konkurens magasabb nívót hoz, de jóval drágábbak az Opel terepkombijához képest. Ha fontos a teljesítmény és megszállott Opel fanatikus vagy, akkor érdemes a 210 lóerős dízelt választani, de a 170 lovas, fronthajtásos megoldás is remek alternatíva lehet azon családosoknak, akik nagyváros mellett, faluban élik életüket, útjukat olykor földutak keresztezik sportolás, kikapcsolódás, aktív szabadidős tevékenység céljából. A Country Tourer legolcsóbb benzines formában 11 120 000 forintról, dízellel 10 670 000 forintról indul, a tesztautó a csúcsdízellel, Exclusive felszereltségben már 13 650 000 forintot kóstál.

Opel Insignia Country Tourer 2.0 BiTurbo AWD Automatic

  • Lökettérfogat: 1956 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 210 LE/4000
  • Max. forgatónyomaték: 480 Nm / 1500
  • Hossz./szél./mag.: 5004/1871/1525 mm
  • Tengelytáv: 2829 mm
  • Saját tömeg: 1732 kg
  • Városi fogyasztás: 8,8 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 5,9 /100km
  • Vegyes fogyasztás: 7,1 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 10,5 l /100 km
  • Végsebesség: 228 km/h
  • 0-100: 8,2 s