2019. május 26. | 14:57

A Citroën C5 Aircrossban tuti, hogy az apai ösztönök fognak feltámadni benned

A Citroën C5 Aircross hazai bemutatóján már volt szerencsém egy rövid kör erejéig kipróbálni a franciák jelenlegi csúcsmodelljét. A márka zászlóshajója nem egy elegáns szedán vagy épp kombi formáját öltötte, hanem egy jól irányzott csapással az SUV szegmensbe helyezték el a nagy Aircrosst, ami Kínában már több, mint 2 éve jelen van. Mivel az egyterűek is egyre inkább kihalófélben vannak, nem feltétlenül szabadidő-autónak nevezném, a C5 Aircross és az általunk már tesztelt C3 Aircross is az egyterű-SUV szellemiségben készült tágas és jól variálható, elfogadható minőségű belterével, kényelmes futóművével, nem létező vezetési élményével.

Citroen C5 Aircross Teszt Alapjárat

A C5 Aircrossban igazából semmi nem predesztinál arra, hogy türhő parasztként vezess, még a SPORT gomb sem, pusztán az apai örömnek hódolhatsz benne: egy igazi családbarát termék, mindenféle DS-es sallangtól mentesen.

Citroën C5 Aircross – meg lehet szokni

A már említett C3 Aircross kistesóra egyértelműen hajaz a front rész, ahogyan a szerkesztőségünkben szintén megforduló C4 Cactusra, vagy épp az új Berlingóra. A Citroën egyedi dizájnelemei közül kiemelhetők az osztott full-LED első fényszórók, a különböző színcsomagban kérhető betétek, az ajtók alján található, műanyag ütközőelemek. Az Airbumppal együtt, ebben a semmitmondó fehér színben rendben van, kedves, aranyos, tágas mackó benyomását kelti. Eleinte azért mindenkinek voltak kétségei a formanyelvvel kapcsolatban, de amit sokat ismételnek, az egy idő után befogadhatóvá, életszerűvé válik, pont ahogyan a migráncsok’ elleni öldöklő küzdelem Magyarország déli határainál.

Citroen C5 Aircross Teszt Alapjárat

Egyik kedvenc részletem volt a hátsó lámpákban található, vörösen izzó téglalap-rengeteg, amik éjszaka igencsak jól mutatnak, bár az egész autó karácsonyfaként világít a sötétben. De vajon mire elég egy 4510 mm hosszú, 1969 mm széles, 1670 mm magas, 2730 mm-es tengelytávval rendelkező autó a mindennapokban?

Citroën C5 Aircross – a beltér az erőssége

Tesztautóm belső színvilága igazán ízléses módon elegyítette a fekete és sötétbarna nappa bőrt, ez a Hype Brown belső hangulat névre hallgat. Az átfogó komfortorientált koncepció természetesen kiterjed az utastér elemeire is, legjobbak talán az extra tömítéssel ellátott komfortülések, melyek igaz, hogy kanyarban nem tartanak túl sokat, de hosszú távon rendkívül kényelmesek, bár a bőr üléshez egy jófajta szellőztetés elfért volna az ülésfűtés mellett. A helykínálat elöl fejedelmi és hátul sem kell panaszkodni, hiszen három teljesértékű ülés fogad ISOFIX-szel, tologatható, lehajtható funkcióval. Variálhatóságból tehát ötös, a tároló rekeszekből talán lehetne egy kicsit több. A csomagtér alaphelyzetben 580 literes, az ülések előretolásával 720 litert kaphatsz, teljesen kimaxolva pedig 1,6 köbméter áll a rendelkezésedre.

Citroen C5 Aircross Teszt Alapjárat

Az aprócska kormány mögött a 12,3 colos TFT kijelző figyel, bár én személy szerint megelégednék egy analóg megoldással, de hát az autóipar megköveteli ezt manapság. Nincs annyira túlbonyolítva a felület, mint a DS7 esetében, viszont a fordulatszámmérőt percekig kell rajta keresgélni, ahogyan a középső érintőkijelző menüiben vájkálva a klímai vezérlőjét is - ez megérdemelhetett volna egy külön gombsort mondjuk a kijelző alá.

A Citroën C5 Aircross belső variálhatóságáról egy rövid összefoglaló:

Citroën C5 Aircross – oké a benzines, de a dízel talán jobb

A Citroën C5 Aircross motorválasztéka az 1.2 literes, háromhengeres, 130 lóerős benzinmotorral indul, a következő lépcsőfokot a tesztautónkban is helyet kapó négyhengeres, 1.6-os benzinnes jelenti, ami kizárólag a nyolcofokozatú, japán minőséggel fémjelzett, Aisin automata váltóval párosul. Az 5500-as fordulaton érkező 180 lóerő és a már 1650-től jelentkező 250 Nm-es maximális nyomaték több mint elégséges. Jó húzás volt, hogy a 225 lóerős 1.6-ost csak a nagyzoló DS7 tulajoknak kínálják, hiszen valós körülmények között használva a 180 lóerő elég mindenre. Csendes, szinte alig hallatja magát, a váltó lágy elindulást tesz lehetővé, a SPORT módban kialakuló vadság viszont egyáltalán nem illik hozzá.

Citroen C5 Aircross Teszt Alapjárat

Dízel fronton is két opciót kínálnak a franciák, létezik az 1.5 literes, 130 lóerős dízel és a 2.0 literes, 180 lovas kivitel, a kisebb manuálissal, a nagyobb öngyulladós erőforrás kizárólag automatával kérhető. Családi autó révén talán egy dízellel szerelt C5 Aircross lehet az ideális választás, hiszen azzal stabilan hozható a 7 literes fogyasztás, míg az erősebb benzines könnyedén megeszegeti a 8-9 litert, főleg városi körülmények között. Igaz, ez még mindig jobb, mint a DS 7 225 lóerős benzinessel szerelt értéke!

Citroën C5 Aircross – ne versenyezz vele

A C5 Aircross az Euro NCAP töréstesztjén 4 csillagos értékelést kapott, a bent ülők védelméről maximálisan gondoskodik, viszont a szélvédőig felkenődő gyalogosok álma nem lesz. Tesztautómban helyet kapott az ütközésveszély figyelmeztetés, sávtartó asszisztens, sebességtábla felismerő rendszer, aktív holttérfigyelő, amik mind-mind hasznomra voltak az autópályás használat során, igazán pihentetővé téve a vezetést.

Citroen C5 Aircross Teszt Alapjárat

Platformtársaihoz hasonlóan a C5 Aircross sem kapható összkerékhajtással, viszont kérhető hozzá a Grip Control névre hallgató, többféle menetmódot kínáló kipörgésgátló, ami a talajviszonyokat figyelembe véve hangolja magát sárban, homokban, hóban stb. A tavaszi száraz időben sajnos nem volt alkalmam kipróbálni, így véleményezni sem tudom, ellentétben a kényelmes futóművel, ami az átlagos felhasználás mellett remekül teszi a dolgát. A progresszív, hidraulikus lengéscsillapítókkal ellátott futómű ügyesen libbenti tovább az alapvetően könnyű, 1400 kg-os bódét az úthibák felett, de ahogyan a DS 7 esetében is már említettem, hirtelen kormánymozdulatok esetén képes átmenni kellemetlen billegésbe a jármű, a keresztbordákon pedig hajlamos rázni. Ezért sem érdemes tehát az ideális íveken, határon autózni vele.

Citroën C5 Aircross ár és összegezve

A Citroën C5 Aircross ára a háromhengeres benzinmotorral 7,1 milliótól indul, a Shine felszereltségű tesztautó az 1.6 literes, 180 lovas benzinessel már 9 790 000 forinttól megvásárolható. Dízel fronton 7 790 000 forinttól indulunk, a 2.0 literes öngyulladóssal viszont 10 790 000 az alapára. Érdemes most körülnézni a Citroën oldalán, hiszen kedvezménnyel vásárolható meg ez a vidám családi jármű, ami egy józan konfigurációval, Grip Control nélkül, a 355 000 forintos panoráma tető nélkül, gyári navigáció nélkül is egy teljesen élhető utasterű, komfortos személyszálló eszköz lehet 8-9 millió forint között, ez esetben a szerényebb dízelmotorral.  

Citroën C5 Aircross PureTech 180 S&S EAT8 Shine (2019)

  • Lökettérfogat: 1598 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 182 LE 5500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 250 Nm 1650/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4500/1840/1670 mm
  • Tengelytáv: 2730 mm
  • Saját tömeg: 1430 kg
  • Városi fogyasztás: ? l
  • Országúti fogyasztás: ? l
  • Vegyes fogyasztás: 5,7 l
  • Tesztfogyasztás: 7,8 l
  • CO2 kibocsátás: 129 g/km
  • Végsebesség: 219 km/h
  • 0-100: 8,2 s