2019. október 12. | 12:50

Lehet, hogy hivalkodó és drága, de az vitathatatlan, hogy minden igényt kielégít az új BMW X5.

A BMW X5 1999-es bemutatkozása óta a márka egyik legnépszerűbb modellje lett, ami nagy részben az amerikai kontinensen elért remek eladási számoknak köszönhető. A Dél-Karolinában készülő negyedik generációt megelőzően 2,1 millió példány kelt el, és hogy a márka továbbra is fenntartsa az olthatatlan vágyat, az új G05-öt teljesen új, fejlettebb alapokra helyezték, úgyhogy aki az előző modell faceliftjére várt, annak az új nemzedékkel kell beérnie. Szomorkodásra nincs ok, hiszen az X5 továbbra is hozza az SUV-októl várható sokoldalúságot helykínálat, motorerő, extramennyiség és vezethetőség terén. Lehet ódzkodom az szabadidő-autóktól és lehet, hogy számos helyről fröcsögő előítéletek beárnyékolják a BMW X5 hírnevét, de ha majd egyszer sok pénzem lesz és kell majd egy családi autó, akkor el fogok gondolkodni az aktuális X5 generáción, mert a teszt során igazán meggyőzött. 

BMW X5 – M-paki nélkül hitelesebb

A G05-ös frissessége miatt egy modern autó benyomását kelti, méreteiből adódóan pedig igazán meggyőző tud lenni, és nem csak akkor, mikor a visszapillantóban megjelenik mögötted az autópályán villogtatva. A tesztautóban nem kapott helyet a több, mint 600 000 forintos felárért kérhető, kanyarkövetős, kitakarós lézer technológia, így egy alap, LED-es adaptív megoldással kell beérnünk. Az első fényforrások itt nem érnek össze az óriási vesékkel, amik természetesen aktív lamellákkal vannak kiegészítve, amik szükség esetén nyílnak, még több levegővel látva el a motort.

BMW X5 teszt Alapjárat

4922 mm-es hossz, 2004 mm-es szélesség és 1745 mm magasság jellemzi az új X5-öst, a tengelytáv 2975 mm hosszú. A prémiumlét és a méretek alapján lehet arra következtetni, hogy nem kicsi tappancsokon gurul a jármű, 21-es kereket tartalmaz a konfiguráció, a gumik árából pedig pont kijön kettő jobb állapotú, klasszikus magyar Swift. Ennél a konkrét példánynál beikszelték még az 1 milliós xLine csomagot is, ami alumínium, szatén tetősínt és ablakkereteket tartalmaz továbbá egyedi bőrkárpitozást is lehet választani. Még jó, hogy nem M-pakettes darabról beszélünk, valahogy nem áll nekem össze a dízel autó és a sportosság, bár az M-sport fékek nem maradhattak el.

BMW X5 – könnyű túlzásokba esni

A beszállás pillanatától kezdve érezhető, hogy kimagasló színvonal fogad az új felszereltségi szintekkel és Individual elemekkel is ellátott utastérben. Az ajtót érdemes finoman behúzni magunk után, hiszen soft close funkcióval vannak ellátva, igaz, minden utasomnak külön el kellett mondani vagy ötször, hogy: FINOMAN, ha lehet! BAMMM! Na mindegy, gyakorlat kell hozzá.

BMW X5 teszt Alapjárat

A belső dizájn megítélése természetesen minden esetben szubjektív, az viszont tény, hogy igazán minőségi anyagokból építkező, rendesen összerakott kabinról van szó. A kávé színű bőrfotelek remekül harmonizálnak a sötét fabetéttel, talán az új középkonzolon elhelyezett, metszett üvegből készült, feláras váltógomb lóg ki a sorból. Tökéletesen felesleges, de legalább csillog-villog, benne a világító X-szel. A klímapanel egyértelműen kezelhető, átlátható, ahogyan a 12,3 colos monitor fülei között is gyorsan lehet tájékozódni, itt már az OS7-re átkeresztelt új iDrive fut. A kormány mögött található kijelző is minden fontosat megmutat és semmi több, számomra viszont egyáltalán nem hiányzott, hogy még magam előtt is változtatgassam a nézetet. Így is kielégítő a digitális orgia.

BMW X5 teszt Alapjárat

Ahogyan több, mint kielégítő és pihentető utazást nyújtanak a masszázs-, hűtés- és fűtés funkcióval ellátott ülések, de még a könyöklő is fűthető. Egyébként elöl a helykínálat bőven elegendő, hátul is el lehet férni, de néhány centit elbírt volna még a lábtér. A harmadik üléssort (570 000 Ft) viszont ránézésre sem bírja el a 650 literes csomagtér, amiben elektromos kalaptartó, számos rögzítőpont és az elektromos vonóhorog gombjai találhatók meg. Aki tehát hét személyes BMW SAV-ot akar, az az X7-es fele kacsintgasson!

BMW X5 – minimum sorhattal

Az új BMW X5-höz kérhető a 231 lóerős, négyhengeres dízelmotor, de aki a tökéletes kompromisszumot keresi erő és fogyasztás terén, az a legnagyobb örömét a 30 Dezsőkében fogja lelni. A sorhatos dízel 265 lóerőt és 620 Nm-es maximális nyomatékot hoz ki magából egy turbófeltöltővel megtámogatva. A közel 2,3 tonnás autót 6,5 másodperc alatt repíti százra, végsebességét pedig 230 km/h-ban határozza meg - egy ekkora monstrumtól ezek kimagasló számok. És tényleg, olyan könnyednek tűnik minden megindulás, gyerekjáték elérni és tartani a 130 km/h-t autópályán a szintemelkedésre fittyet hányva. A sávtartó, adaptív tempomat, táblafelismerő a munka nagy részét elvégzi helyettünk, közben masszíroz az ülés, szól a jazz a hangszórókból, tényleg fejedelmi.

BMW X5 teszt Alapjárat

A széria 8 fokozatú automata váltó lágyan és okosan kapcsol, ha kell Sport módban odaver. Ami a legszebb, hogy egy ilyen méretekkel rendelkező autó a legjobb esetben 7-8 literrel eljár, nagyon max 9-10 literre van szüksége a haladáshoz. Ezeket a számokat elérni szinte esélytelen egy M50i V8-cal vagy egy 40i-vel, bár aki ilyet vesz az valószínűleg nem fog számolgatni. Akinek viszont számít minden garas, az lehet, hogy az xDrive45e, konnektoros hibriddel jár a legjobban, amit nem is olyan rég mutattak be a publikumnak. Ideális választás lehet még az M50d a maga 400 lóerejével és 760 Nm-ével, ezt a motort az M550d kombiban már mi is próbáltuk!

BMW X5 – légrugók mindenütt

Amit mindenképp fontos tudni, hogy az új X5 immáron mindkét tengelyen légrugókat kaphat, így egyrészt egy kellemesen ringatózó bódéban utazhatsz, te magad állíthatod be a hasmagasságot és pár százezer kilométer után fizetheted a borsos szervizdíjat. De ez most mellékes, hiszen a légrugós rendszer hihetetlenül komfortos utazást biztosít, összesen 8 centit képes süllyedni vagy épp emelkedni, a beszállás, pakolás érdekében álló helyzetben tud csak süllyedni, de Comfort módban, 200 km/h fölött 2 centit ül lejjebb, terepviszonyok között 30 km/h-ig 4 centit, afölött 60 km/h-ig 2 centit emel, 60 fölött visszaül normál magasságba. Ugye milyen okos a kis aranyos? Az xOffroad csomaghoz alapból jár a légrugó és az aktív differenciálmű, valamint homokos, murvás, sziklás és havas felület közül lehet váltogatni, ha kedved tartja a több mint 30 milliós szabadidő-autódat úgy rendesen megjáratni.

BMW X5 teszt Alapjárat

Az M-Sport fékek, M-diffi mellett az első körben összkerékkormányzás is külön kérhető, még inkább hazudtolva meg a fizika törvényeit. Egy ekkora járművet nem lenne szabad ilyen könnyű vezetni, nem mozoghat ilyen jól. És mégis. Egy igazi kezesbárány, ami kanyarokban sem jön zavarba, eszméletlenül stabil egy szabadidő-járműhöz képest, ami többek között a rendesen megtervezett elöl kettős keresztlengőkaros alumínium, hátul öt lengőkaros acél futóműnek is köszönhető.

BMW X5 ár és összegezve

Akár 20 millió forintért is vásárolhatsz X5-öt, ha az alap, 25d-vel kéred és nem kérsz bele semmi más extrát. Ilyen nem létezik, hiszen a konfigurátor megannyi extrát és csomagokat tartalmaz, amik közül könnyű megkívánni az 1,4 millás Innovációs csomagot, 3,2 millás First Class csomagot, 895 000 forintért az xOffroad csomagot, 2,4 millióért M-Sport csomagot és még hadd ne soroljam. Bizony, így megy ez a prémium autóvásár manapság, a jót meg kell fizetni, még ha néha felesleges is. A lényeg, hogy a 30d egy igazán jó választás minden szempontból, az 50d négy turbóval már 27 millió körül indul, ahogyan az M50i is. A piszkos anyagiakat félretéve viszont az új X5 valóban fejedelmi kényelmet, pihentető utazást, sokoldalú belteret és rugalmas dízelmotort tartalmaz, ami ráadásul takarékos is.

BMW X5 xDrive30d Steptronic G05 (2019)

  • Lökettérfogat: 2993 cm3
  • Hengerek/szelepek: 6/14
  • Max. teljesítmény: 265 LE 4000/perc
  • Max. forgatónyomaték: 620 Nm 2000-2500/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4922/2004/1745 mm
  • Tengelytáv: 2975 mm
  • Saját tömeg: 2185 kg
  • Városi fogyasztás: 7,7 l
  • Országúti fogyasztás: 6,3 l
  • Vegyes fogyasztás: 6,8 l
  • Tesztfogyasztás: 9,2 l
  • Gyári gyorsulás (0-100km/h): 6,5 s
  • Végsebesség: 230 km/h
  • CO2 kibocsátás: 179 g/km