2021. november 25. | 15:20

A Dacia Duster második generációja modellfrissítésen esett át, így még nagyobb eséllyel pályázhat a legpofásabb célszerszám címre.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Dacia Duster Prestige Blue dCi 115 4x4 2021
Előnyök
Sokoldalú felhasználhatóság
Gazdaságos dízelmotor
4x4 vagy 4x2 kivitel
Benzines és LPG hajtással is elérhető
Kedvező indulóár
Hátrányok
Rövid áttételezésű manuális váltó
Rideg beltér
Hátul dobfék

Kell ennél több? Szinte minden nap feltettem magamnak ezt a kérdést a Duster egyhetes tesztelése során. Nyílik-záródik magától, az Apple CarPlay a motor indítása után azonnal használatra kész, hűt-fűt, 6 liter környékén fogyaszt és terepen is helytáll, ha kell - még sok is, amit ez a Prestige felszereltségű autó tud.

Persze sokaknak a körítéssel van baja vagy degenerált módjára román származása miatt ostorozzák a márkát. Én azt írom le, amit tapasztaltam és lehet, hogy nekem alacsony az igény szintem, vagy csak simán nem érdekel, hogy milyen logó virít éppen az autó orrán, de a Duster ár-érték arányban még mindig remek ajánlat, a második generáció ráncfelvarrása pedig egy vagányabb autót hozott.

dacia-duster-2021-teszt-alapjarat

10 év alatt több, mint 2 millió Duster kelt el világszerte, Magyarországon 2021-ben október végéig 4157 db fogyott a Datahouse adatai szerint, a dobogó első fokán a Suzuki Vitara áll 7461-gyel, míg a harmadik helyet a Jeep Renegade szerezte meg 2175 forgalomba helyezett példánnyal a B-SUV szegmensben. Szóval hazánk második legnépszerűbb, legészszerűbb szabadidő-autójáról van szó, lássuk a részleteket!

LED-del az igazi

Méretei nem változtak és maga a sziluett is azonos maradt, érdekes módon a 4x4-es kivitel alacsonyabb 11 milliméterrel, hasmagassága szintén 3 mm-rel elmarad az elsőkerekes 214 milliméterétől.

dacia-duster-2021-teszt-alapjarat

Az első és hátsó fényszórók változtak, hátul a keresztet egy fektetett Y mintázatra cserélték, elöl nem csak a nappali menetfény, de a tompított és az irányjelző is LED-essé vált. A hűtőmaszk ezüst betétei szélesebbek lettek, az új színek közül Highland szürke metálfényt kapott a tesztautó és megannyi szaténfényű krómbetétet, oldalsó visszapillantóházat, sötétített hátsó ablakokat, króm kipufogóvéget, hosszanti tetősínt. A gyártó szerint az újdonsült 16 és 17 colos felnik a légellenállásra jótékonyan hathatnak, a tesztautó TERGAN fantázianevű, 17 colos kerekeket kapott.

Tudtad-e?

Minimális változtatásokkal, Renault emblémával a Dustert Dél-Amerikában is értékesítik - nem meglepő módon Renault Duster néven.

Rideg, mégis élhető

A beltér sötét műanyagjai rideg hatást keltenek, itt is szatén betétekkel igyekeztek feldobni a hangulatot, van bőrhatású kormány és váltógomb, sőt textil betéteket kaptak az első ajtók könyöklői, így kevésbé törte a bütykömet egy-egy hosszabb út során. Az új szövetkárpittal borított ülések Duster feliratosak, a fejtámlákat slankították, amolyan Volvós kialakítást kaptak. Az utasülés magassága állítható csupán és a derekat is csak ez tudja támasztani, a könyöklő 1,1 liternyi holmit tud elnyelni és immáron húzni-vonni is lehet a tetejét.

dacia-duster-2021-teszt-alapjarat

A 8 colos központi kijelző mellől lekerült az USB port, de így is kapunk 2-2 csatlakozót az első és a hátsó sorban egyaránt. A multimédia mindenféle sallangoktól mentes, roppant egyszerű grafikai megoldásokkal, de stabilan és borzasztó gyors reakcióidővel működik. Ugyanilyen gyorsan jelenik meg rajta az Apple CarPlay. Az első üléseken található ülésfűtés és teljes értékű pótkerék feláras extra, a 4x4-es változat esetében 34 literrel kisebb, 411 literes csomagteret kapunk, ami az ülések lehajtásával 1444 literre növelhető.

Gazdaságos dízel, kizárólag manuális váltóval

Az alap, 1,0 literes háromhengeres turbómotor 90 lóerőt kínál, a kettős üzemű, LPG-s változat szintén 1,0 literes turbómotorja 100 lóerős, a négyhengeres, 1,3 literes turbómotor 130 lóerővel és elsőkerékhajtással, 150 lóerővel és összkerékhajtással vagy hatfokozatú duplakuplungos automata váltóval kérhető. Dízel fronton az 1,5 literes, 115 lóerős első- vagy összkerékhajtással, kizárólag hatos manuális választható.

dacia-duster-2021-teszt-alapjarat

Az összkerekes dízel a Duster paletta legnehezebb tagja, bár még így csak 1439 kilogrammot nyom tisztán. A 260 Nm-rel rendelkező, 1,5 literes dízel passzol a Duster szabadidő-autós, esetleges munkagép jellegéhez. Kellően dinamikus, persze nem lesz egy versenygép, de cserébe a gatyádat sem eszi le.

Az első beszállás alkalmával bizakodó voltam a fogyasztást tekintve, hiszen 930 kilométeres hatótávot írt az autó 5,3 literes átlagfogyasztás mellett. Egy forgatás alkalmával autópályán haladtunk vele mondhatni eléggé sietősen, három emberrel, így 5,9 literre ugrott az átlag, amit tartottunk is a teszthét végéig.

Golyóálló futómű

Elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros felfüggesztést kapna a Duster, azonban a 4x4-es kivitelnél hátul igényesebb, terepen nagyobb fel-le mozgást biztosító, többlengőkaros megoldást találni. A lágy hangolású futómű ellenére nem éreztem instabilnak, billenősnek a bódét, cserébe viszont gond nélkül lépi át a magyar úthálózat folytonossági hiányosságait.

Az utastér szigetelésén előzőleg már javítottak, nagyobb temponál nyilván megjelenik a szélzaj, de összességében semmi elviselhetetlen nincs az amúgy semleges, érzelemmentes Duster vezetése közben. Na jó, talán annyi, hogy a motor járása közben van egy állandó, magas frekvenciájú sípolás, ami számomra borzasztó idegesítő volt és a manuális váltó rövid fokozatainak kiosztása is folyamatos bűvészkedést igényel a váltókarral. A rövid áttétel miatt és az 1750-2750 között élő motor miatt nem is érdemes 2000-es fordulat fölé forgatni, gyakorlatilag a városi araszolásnál megszokott 1-es 2-es fokozatok helyett 2-es 3-as fokozatban minden megoldható.

A Duster terepképességeit már előzőleg tisztességgel leteszteltük:

A 4x4-es Dusterhez jár a lejtmenetvezérlő és négyévszakos gumit kap alapból, az elöl 34, hátul 30 fokos terepszög jól jöhet, de a lejtőn elindulást segítő rendszer is hasznos tud lenni. Holttérfigyelő és a klasszikus tempomat a maga egyszerűségével hibátlanul teszi a dolgát, a tolatókamera képét pedig simán megirigyelhetik a Stellantis-csoport autói.

Ár és összegezve

A Dacia Duster bázis kivitele 3 999 000 forinttól elérhető, bár a fapadnál is fapadosabb verzióban még csak hangszórók sincsenek, nem hogy klíma. A 90 lovas benzinmotorral szerelt Essential 4 549 000 forinttól, a dízel 5 349 000 forinttól kezdődik elsőkerék-meghajtással, a Prestige 4x4-es verziót 6 799 000 forintért kínálják. A legerősebb, 150 lóerős benzinest 6 799 000 forinttól, míg az LPG-s változatot 4 729 000 forinttól lehet megvásárolni. A metálfény 145 000, a rendes pótkerék 50 000, 60 000 az ülésfűtés és a garancia is kiterjeszthető 5 év és 200 000 kilométerig, így jöhetett ki a tesztautó 7 084 000 forintos listaára.

A fő konkurens Vitara kedvezményesen 5,8 milliótól és kizárólag lágy hibrid hajtással érhető el, tehát a dízel és az LPG lehetősége nagy ütőkártyája a Dusternek. A 2021-es újautó-árakat tekintve elmondható, hogy a Duster megfizethető, emellett egyszerű, kategóriájában elegendő teret kínál az utasoknak, immáron még vagányabb, az extralista bőséges és összkerékhajtással is kérhető. Kell ennél több?

Dacia Duster Prestige Blwue dCi 115 4x4 2021

  • Lökettérfogat: 1461 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/12
  • Max. teljesítmény: 115 LE
  • Max. forgatónyomaték: 260 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4341/1804/1682 mm
  • Tengelytáv: 2676 mm
  • Saját tömeg: 1439 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 5,3 l/100 km
  • Tesztfogyasztás: 5,9 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 139 g/km
  • Végsebesség: 175 km/h
  • 0-100: 10,2 s