2021. március 20. | 07:50

Elképesztő, hogy az Alfa Romeo mit tud kihozni egy óriási krumpliból!

Örömtáncot járt nálunk az egész szerkesztőség, amikor híre ment, hogy az Alfa Romeo Stelvio QV érkezik hozzánk. Az olaszok szabadidő-autóját már több ízben is volt szerencsém tesztelni a 2,0 literes benzinmotorral, úgyhogy nagyjából tudtam, hogy mire számíthatok. Az első gázfröccsnél azonban: ROHADTUL NEM EZ VOLT MEGBESZÉLVE! Az érzelmek, az adrenalin azonnal elragad, ordít a V6-os motor, teljes erőből kapaszkodsz a kormányba, az autó pedig azt és úgy csinálja, ahogyan te akarod. Páratlan egy szabadidő-autó a 2016-ban bemutatott Stelvio, a csúcsmodell, a Quadrifoglio Verde pedig tömény orgazmus. Meg is járattuk a modellfrissítésen átesett példányt a drivingcamp aszfaltcsíkján, ha nem bírja a szemed a sok betűt, akkor kattints a videóra és nézd meg, hogyan sápadtam el teljesen néhány hegyes kör után!

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

Külcsínben sincs hozzá fogható

A 2020-as modellfrissítés során fekete feliratokat, áttetsző, füstös lámpabúrákat kapott hátra a Stelvio QV, a Mopar jóvoltából új szénszálas hűtőrács, visszapillantók és hátsó spolier került az autóra. A tesztautó csupán 20-colos kerekeket kapott, de van a kínálatban 21-es is immáron, az alap, négy kipufogóvéggel rendelkező rendszer helyett pedig 2 millió forintért kérhető az Akrapovic szénszálból és titánból építkező rendszere, mely két állásban képes megszólaltatni az észveszejtően ropogó, durrogó V6-os motort. Természetesen új színek közül is lehet választani, a tesztautó a 850 000 forintos Competizione Red fényezést kapta.

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

A menettulajdonságokról majd kicsit később, viszont itt annyit el kell mondanom, hogy az autó megalkotásakor széles körben alkalmaztak alumínium karosszériaelemeket (ajtók, kerékdobok) szénszálas a kardántengely, almumínium-kompozit és műanyag hátsó kereszttartót találunk rajta, a fékrendszer is alumínium komponensekből áll, így sikerült 1830 kilóra levinni a 4686 mm hosszú, 1903 mm széles és 1693 mm magas szabadidő-autó súlyát.

Alcantarát az utastérbe!

A Quadrifoglio Verde modellek immáron bőrbe varrt, átszabott kormánykereket és menetválasztókart kapnak, a sportos ülésekre pedig perforált bőr és Alcantara borítás is kérhető. A kormányfűtést azonban nem sikerült maradéktalanul megoldani, hiszen csak északi és déli irányban fűt, ahelyett, hogy 9 és 3 óránál fűtene, ahol elméletben fogni kell.

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

A minőség, a dizájn, az anyagok tapintása és a 8,8 colos TFT-kijelző elhelyezése is teljesen rendben van. Azonban a tükröződésmentes kijelzőn futó infotainment a frissítés ellenére sem lett kimagaslóan reszponzív és gyors. Talán ezt és a 17 000 kilométer után már itt-ott nyeszergő, roporgó műanyag borításokat lehet felhozni negatívumként a Stelvio QV esetében, hiszen ha már több mint 30 millió forintot kiadok egy autóért, annak nem lenne szabad így „szétesnie”. Nem azt mondom, hogy szét fog omlani az egész, de az ilyen apróságok számomra legalább is idegesítőek tudnak lenni. Furcsa bug volt még, hogy az anyós oldali ablak automatikus felhúzása nem mindig működött, egyszerűen megakadt menet közben és úgymond manuálisan kellett visszatessékelni a helyére, hogy lezárhassuk az utasteret.

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

A Performance Pages menüpont rálátást enged a motor és hajtáslánc elemeinek hőmérsékletére, a leadott nyomatékra, teljesítményre, megnézhetjük a G-erőket, turbónyomást és sok más információt, amik a pályázás alkalmával kielégítően hathatnak a benzinvérű sofőrökre. A helykínálat egyébként rendben van az autóban, hátul lábtérben és fejtérben is sokat ad az autó, így a gyerekülés is könnyűszerrel befér. Szóval nem kell tartani attól, hogy a Stelvio QV innentől kezdve csak pályaautónak használható, hiszen az alapból 499 literes csomagtér a hátsó ülések lehajtásával 1600-ig is bővíthető.

A Ferrari-eredetű V6-os

Nincs színjáték, nincsenek hanggenerátorok az utastérben, a V8-as Ferrari motor „megcsonkításából” született V6-os, duplaturbós szörnyeteg büszkén jelzi minden indításkor, hogy „Ciao a tutti, sono qui!” A 2,9 literes motor 510 lóerőt és 600 Nm-es nyomatékot képes leadni és csak összkerékhajtással, valamint a ZF-től származó, 8 fokozatú automata váltóval érhető el. A 0-100-as sprint 3,8 másodperc alatt abszolválható, és a német autobahnon is könnyűszerrel előzgetheted a prémium termékeket, hiszen 283 km/órában van maximalizálva a végsebessége.

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

A DNA jelzésű tárcsás kapcsolóval négy üzemmód közül választhatsz, van a takarékos, normál, dinamikus és a RACE. ECO módban az autó képes az autó három henger lekapcsolására és vitorlázásra, így akár 9-10 liter környékén is képes fogyasztani országúton, versenypályán viszont ne lepődj meg, ha 18 -20 litert mutat a kijelző. Dinamikus módra váltva az autó érezhetően feszesebb lesz, élesedik a gázreakció és a kormány, sőt, RACE módban az ESP is teljesen kikapcsol, de száraz útfelületen sem engedi, hogy teljesen kitörjön a fara, hiszen hiába hajt alaphelyzetben hátul az autó, ilyenkor az erő 50%-át képes az első kerekekre osztani, sőt az önzáró differenciálmű és az aktív nyomatékvektoráló rendszer is a kezünk alá dolgozik. Így csak annyit érzékelünk, hogy minden kanyarkijövetelnél borzasztó módon meglódul előre, mintha sínen húznák, de szerencsére egy kis játékot enged a far minimális kitörésével.

A futómű

A kormányzás szinte holtjáték nélkül működik, és az igényes, elöl kettős keresztlengőkaros, hátul négy lengőkaros, alumínium elemekből építkező futóműnek és a remek hangolásnak köszönhetően egy cseppet sem érződik instabilnak, dölöngélősnek a bódé. Szabadidő-autókat megszégyenítő könnyedséggel mozog, egészen elképesztő, hogy egy relatíve magas építésű autó is tud ennyire stabil maradni, vélhetően testvére, a Giulia QV még frenetikusabb élményt képes nyújtani. A facelift során egyébként a vezetési segédleket is megújultak, a sávtartó automatika, az adaptív tempomat egészen stabilan működtek a teszthét alatt.

alfa romeo stelvio qv teszt alapjárat

Ár és összegezve

Az Alfa Romeo Stelvio QV üde színfoltja a BMW, Mercedes, Audi, Porsche uralta sportos-SUV szegmensnek, ahol az olaszok fenevadját 29 millió forinttól lehet megvásárolni, ám többek között a karbon-kerámia fékekkel, Akrapovic kipufogóval kiegészítve könnyen elréhetjük a 35 milliós árat. A facelift során tovább stilizálhatjuk az amúgy is gyönyörű járművet, és igaz, hogy az infotainment nem lépett annyit előre, mint azt vártuk, viszont érzékelhető rajta a javulni akarás, ami mindenképp értékelendő. A technikán, magán a hajtásláncon pedig nem is lett volna értelme változtatni, hiszen kevés hozzá fogható, ennyire pengés, élettel teli szabadidő-autó van jelen a piacon, Ferrari motorral meg egyelőre nem is kaphatunk mást. Cuore sportivo: kellettél, mint egy falat kenyér!

Alfa Romeo Stelvi QV (2021)

  • Lökettérfogat: 2891 cm3
  • Hengerek/szelepek: 6/24
  • Max. teljesítmény: 510 LE / 6500 rpm
  • Max. forgatónyomaték: 600 Nm / 2500 rpm
  • Hossz./szél./mag.: 4686/1903/1693 mm
  • Tengelytáv: 2818 mm
  • Saját tömeg: 1830 kg
  • Vegyes fogyasztás: 9,8 l
  • Tesztfogyasztás: 11,2 l
  • CO2 kibocsátás: 227 g/km
  • Végsebesség: 283 km/h
  • 0-100: 3,8 s