2019. december 06. | 11:47

Még mielőtt rohannál szabadidő-autót venni, nézz körül a terepkombik piacán, ahol a V60 Cross Country az egyik legjobb választás lehet.

A Volvo több mint 20 éve mutatta be első terepkombiját, a Volvo V70 XC-t. Azóta a SUV-modellek trónbitorlásba kezdtek, hiszen az egyterű, kombi autók helyett a legtöbben a magas felépítésű, szellőseb szabadidő-autókat választják. Mindenre jó az SUV, de semmire sem igazán. Egy terepkombi azonban autópályán csendesebb tud lenni, jól pakolható a beltere, enyhe terepen szintén könnyedén közlekedik. Szabadidős tevékenységre tehát a Volvo V60 Cross Country is maradéktalanul ideális, lássuk mit érdemes tudni a Volvo kisebbik kombijának második generációjáról:

Volvo V60 Cross Country – jól áll neki a terepesítés

Olyan embert még nem hallottam, aki nem lett volna megelégedve a modern Volvók formatervével. Skandinávosan letisztult, ízléses modellről van szó a V60-as esetében is, ami Cross Country felszereltégben magával hozza az elmaradhatatlan műanyag betéteket a sárvédőkön és a küszöbökön továbbá 7,5 centivel nagyobb hasmagasságot. Így 21 centiméterrel gazdálkodhatunk, ami több, mint elég egy átlagos felhasználónak, aki szökő évente egyszer földútra téved. A tesztautón található 19 colos kerekekért lehet aggódni azonban sziklás talajon, főleg, ha egy peres, nyári gumi feszül éppen rajtuk, a menetkomfort érdekében én a 18 colos felnikkel javasolnám.

Volvo V60 CC teszt alapjárat

Csak hogy el tudd helyezni a V60 méreteit: valahol a 3-as és az 5-ös BMW közé sorolható, ahogyan egyébként az S90-est is az 5-ös és a 7-es közé pozícionálnám. Tehát egy tágas, de mégis kompaktabb középkategóriás kombiról beszélhetünk, ami valóban nagy teret enged odabent. Ja, és hogyan különböztethető meg az S90-estől? A V60-as menetfénye az első fényszóróban egy kissé kilóg, szóval ezt érdemes figyelni, ha nem vagy tisztába azzal, melyik Volvót látod éppen.

Volvo V60 Cross Country – skandináv ízlés

A Volvo V60 CC utasterében helyet foglalva azonnal meggyőzött a puha ülés, aminek felülete tartósnak tűnő, érdes bőrrel volt behúzva. Lent ülök a földön, belövöm a deréktámaszt, megdöntöm, kicsapom a combtámaszt, aminek két oldala ki van szélesítve, így igazán jól tart. Nem úgy, mint a Peugeot 508 combtámasza, ami oldalra keskenyedik, így vesztve el eredeti funkcióját, hogy terpesztve is támassza a combot. Egyszóval az üléspozíció és a magamra húzott vastag kormány fogása tökéletes vezetési pozíciót eredményez és még a középkonzol sem piszkálta a jobb térdemet.

Volvo V60 CC teszt alapjárat

A helykínálat elöl tehát kielégítő és azt kell mondjam, hogy még mögöttem is kényelmesen elfért egy felnőtt férfi, ami azért ritka eset. A csomagtér kihajtható elválasztófalat kapott, alaphelyzetben 529 liter áll a rendelkezésedre, de ha egy gombnyomással lebillented az üléseket, akkor 1441 literig lehet bővíteni a rakteret, ami szintén kiváló érték.

Volvo V60 CC teszt alapjárat

A skandináv dizájn egyértelműen tetten érhető a műszerfal vonalaiban, ideális mennyiségben találkoznak a fabetétek és a fémes hatású, selyem fényű krómok. A Harman Kardon hifirendszer, a nagy üvegtető és a fordítókapcsolós indítás is üdítő feature az autóban. A kormánymögötti digitális műszerfal 12,3 colos, nagy variálhatóságot nem ígér, ami talán nem is baj, hiszen a központi, 9 colos érintőkijelző annál többet: parádés minőségű a 360 fokos kamerarendszer, gyors a nemrégiben frissített szoftver, az Apple CarPlay idején ügyesen osztja fel az álló kijelzőt. Mindent egybe vetve azért nem a német prémium színvonal minőségre, de valójában ennél többre soha, senkinek nem volna szüksége. Egyben van ez a beltér.

Volvo V60 Cross Country – kombihoz jár csak a dízel

A Volvo V60 Cross Country a T5-ös benzinmotorral és a D4-es dízellel elérhető, előbbi 250 lóerős teljesítményt hoz ki a 2,0 literes motorból. Immáron csak és kizárólag a V60-as modellek készülnek Svédországában és dízelmotorral, a S60-asok Amerikába költöztek át és benzines, illetve hibrid hajtáslánccal vásárolhatók meg. A saját fejlesztésű D4-es dízel két turbót kapott így teljesít 190 lóerőt és 400 Nm-es maximális nyomatékot, ami a valós élet minden kihívására elegendő. 8.2 másodperc alatt éri el a 100-at, 210 km/h a végsebessége, és ezzel a motorral a V60 CC vontatható tömege eléri a két tonnát. A nyolcfokozatú bolygóműves automataváltó a japán Aisintól érkezik, finoman működő szerkezetről van szó, ami a teszthét alatt hibátlanul tette a dolgát.

Volvo V60 CC teszt alapjárat

Minden pozitívuma ellenére, azért amellett nem lehet elmenni, hogy a dízelmotor igencsak lassan melegszik be, és az üzemi hőmérséklet elérése után is kellemetlenül hangos, reszelős dízel hangja van, ami sokat ront az összhatáson. Pár réteg szigetelőanyag tehát elfért volna még a tűzfalra azt gondolom. Az 1764 kilogrammos önsúly tetemes érték, ehhez azért nagyban hozzájárul a rendes, mechanikus összkerékhajtás, így a gyári vegyes 5,4 literes fogyasztásról ne is álmodj ugyanis a valóság valahol 8-10 liter körül leledzik.

Volvo V60 Cross Country – komfortra hangolva

A Volvo V60 Cross Country esetében az állandó összkerékhajtás alapfelszereltségnek számít, sőt nem csak hasmagasság növelés történt, de áthangolták a futóművet és a menetstabilizálót, illetve lejtmenetvezérlőt és Off-Road üzemmódot is kapott az autó. Utóbbi életbe lépésekor a vezérlő folyamatosan 2500/perc fordulaton tartja a motort, így biztosítva a maximális 400 Nm-es nyomatékot 40 km/h-s maximális sebességig.

Volvo V60 CC teszt alapjárat

A V60 CC esetében tehát nem kell tartania az esetleges padkán parkolásoktól, enyhébb terepen sem ér le az autó alja. Nem a sportos szellemiségben élő sofőrök autója ez, így a futómű a nagyobb rugóút miatt is kényelmesre van hangolva, van benne azért kellő feszesség, nem érhetnek nagy meglepetések agresszívebb kanyarvételeknél sem, bár jól megpakolva akár a 2 tonnát is elérhetjük, ilyenkor több tiszteletet kívánnak a manőverek. Megnyugtató azonban, hogy vigyáz ránk a Volvo számos modern vezetéstámogató berendezése, melyeknek felsorolásához egy oldal sem volna elég, viszont a Volvo honlapján mindent megtalálsz róluk.

Volvo V60 Cross Country ár és összegezve

Ha ragaszkodsz a terepkombihoz, akkor tudatosítsd magadban, hogy csak az erősebb motorokkal, összkerékhajtással és automata váltóval kaparinthatod meg, így az autó 14 040 000 millió forinttól indul, tesztautónk már kicsivel 17 millió felett járt. A normál V60-as a D3-as motorral, manuális váltóval 10 175 000 forinttól indul, azonban a Cross Country kivitel sokoldalúsága és az, hogy a nehéz helyzetekben is lehet rá számítani mindenképp megéri az árát. A szerkesztőségünkben megfordult Insignia Country Tourer lehet, hogy nagyobb, de minőségben nem veszi fel a versenyt a svédekével, a német prémiumok terepes kombijai pedig más árszintet képviselnek. Ha el tudsz vonatkoztatni a zajos dízelmotortól és a 8-10 literes átlagfogyasztástól, akkor a V60 CC tökéletes választás lehet fejlett vezetéstámogatóival, igényes és tágas belterével, kényelmével és vitathatatlan sokoldalúságával.

Volvo V60 Cross Country 2.0 D4 AWD AUT (2019)

  • Lökettérfogat: 1969 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 190 LE
  • Max. forgatónyomaték: 400 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4784/1850/1499 mm
  • Tengelytáv: 2875 mm
  • Saját tömeg: 1784 kg
  • Vegyes fogyasztás: 5,4 l
  • Tesztfogyasztás: 8,2 l
  • CO2 kibocsátás: 143 g/km
  • Végsebesség: 210 km/h
  • 0-100: 8,2 s