Olvasónk a saját dolgát akarta egyszerűbbé tenni, de parkolási metódusát szabálytalannak ítélték, így kerékbilincset és bírságot kapott. A szakjogász segít.
„Sziasztok!
Úgy tudom, hogy nálatok van Szakértő válaszol lehetőség. Szeretnék megosztani egy parkolási szituációt és véleményt kérni róla. Kaptam egy kerékbilincset, mondván egy egyirányú kereszteződésbe rossz irányból hajtottam be, erre következtettek a parkolásomból. Igazság az, hogy abból az irányból hajtottam be, amerről fotóztam, csak tolatva álltam be, hogy abba az irányba tudjak majd kimenni. Ezen a helyen már nagyon sokszor parkoltam így, meg más is és soha, senkin nem láttam még itt bilincset.
Csatolok képet, az egyik képen látható a kék Peugeot a bilinccsel, így álltam. Mivel ez egy íves kanyar, számomra nem egyértelmű, hogy hol van a határa annak, hogy melyik irányba állhat a kocsi. Pl az esti fotón, ahol egy nyíllal jeleztem egy kocsit, ebben a helyzetben jól vagy rosszul parkol?
Jogosan kaptam ebben az esetben kerékbilincset és büntetést (11 500 és 39 000 forintos büntetést kaptam)? Tehetek még ellene valamit? A bilincs árát már befizettem, a 39 000 forintos csekket még nem.
Üdv,Gergő"
Ahhoz, hogy minél szakszerűbb válszt tudjunk adni a kérdésre, felkerestük a D.A.S. szakjogászát, dr. Krizsán Zoltánt, aki összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat ennek kapcsán.
Pénzbírság kiszabása
A megküldött képek alapján az olvasó egyirányú utcában parkolt, a menetirány szerinti bal oldalon. A pénzbírságon hivatkozott jogszabályi rendelkezések ismeretének hiányában a közterület-felügyeletet az zavarhatta, amit az olvasó is írt: a megállás és a gépjármű iránya alapján arra következtettek, hogy a másik irányból hajtott be az útszakaszra. Ezzel megszegte a KRESZ behajtásra vonatkozó szabályait, az egyirányú forgalmi útra tekintettel. A KRESZ csak azt az esetet ismeri el szabályos megállásnak, amikor a gépjármű megállásának „iránya” megegyezik a menetiránnyal. Az olvasó az ismert információk alapján jogosan kapott pénzbírságot.
Álláspontunk szerint, ha ezen szabályszegés feltételei nem állnának fent, még mindig vizsgálandó az olvasó által is felvetett további kérdés: egy íves útkereszteződésben honnan/hogyan számítjuk a határokat? Tilos ugyanis megállni útkereszteződésben, és az úttestek széleinek metszéspontjátólszámított 5 méter távolságon belül.
A jelzőtábla térbeli hatálya
Az olvasó által megküldött útszakaszon nincsen felfestés vagy egyéb jelzőtábla, ami felülírná a fenti KRESZ szabályt. A lekerekített útszakaszok képzeletben meghosszabbított metszésvonalától számított 5 métert kell betartaniuk a gépjárművel közlekedőknek.
Ha egy gépjármű pontosan a lekerekített kereszteződés „csúcsán” áll meg, álláspontunk szerint szabályszegést követ el (ld. kék gépjármű a fenti képen).
Kerékbilincs
A jogszabály értelmében, ha a közterületen szabálytalanul elhelyezett jármű balesetveszélyt nem jelent, és a forgalmat nem akadályozza, rögzítésére kerékbilincs alkalmazható. Ezen szabály alapján igen, kerékbilincs alkalmazásának jogszerűen volt helye a megküldött olvasói esetben. Ez azonban nem szükségszerű, a közterület-felügyelet hatáskörébe tartozó döntés, hogy csak pénzbírságot szab ki a szabálytalan megállásért, vagy kerékbilincs elhelyezéséről is határoz.
A 11 500, - Ft a jogszabály szerint kiszabható mérték, fontos azonban, hogy a kerékbilincs leszereltetésével és az összeg megfizetésével a gépjárművet vezető személy még nem ismeri el a szabályszegés tényét. Amennyiben a szabályszegési eljárásban kiderül, hogy jogszerűtlenül alkalmazták a kerékbilincset, úgy utóbb visszatérítik az annak kapcsán felmerült és megfizetett költségeket.
Jogorvoslati lehetőségek az eljárásban
A pénzbírságon a hatóságnak kioktatást kell adnia arról, hogy a szabályszegési eljárás során a gépjármű üzembentartójának milyen jogorvoslati lehetőségei vannak. Fontos annak tisztázása, hogy közigazgatási vagy szabálysértési eljárásról van szó. Előbbi esetében szűkek a jogi lehetőségek, szabálysértés esetén nagyobb mozgástér áll rendelkezésre jogorvoslat igénybevételére.
Jogellenes kerékbilincs elhelyezése esetén szintén a szabályszegési eljárásban kereshető jogorvoslat. A két eljárás összefügg, a szabályszegési eljárás eredménye hatással van a kerékbilincs elhelyezésének jogszerűségére is.