2023. október 19. | 09:11

A találkozáskor mindkét modell 56 km/órával haladt. Meglepő eredmény született.

Manapság szinte magától értetődik, hogy egy új modell ötcsillagos értékelést szerez az Euro NCAP töréstesztjén, melyet ugyan folyamatosan szigorítanak, mégsem tudnak vele minden élethelyzetet reprodukálni. Épp ezért döntött úgy a Mercedes-Benz, hogy saját kézbe veszi két elektromos modelljének közlekedésbizonsági vizsgálatát.

Az egyik választott példány az EQA kompakt SUV lett, míg a másik az igazán nagytestvérnek számító EQS - épp azért, hogy ne két egyforma modellt eresszenek egymásnak. A teszt ugyanis ezúttal nem egy fallal vagy oszloppal való találkozásról szólt - mint a hivatalos vizsgálatok esetében -, hanem a két autó ütközéséről.

Az egyik legrosszabb ütközési típus a frontális karambol, amikor a két találkozó jármű sebessége tulajdonképp összeadódik (a könnyebb jármű kárára, ugyanis a mozgási energia az egymáshoz viszonyított tömeg függvényében jut át egyik autóról a másikra jobban vagy kevésbé). Ennél egy fokkal még rosszabb az általában elnézett előzés közben gyakori 50%-os fedésű karambol - amikor a járművek körülbelül félfedésben találkoznak össze, ilyenkor kisebb és rosszabb hatásfokú az energiaelnyelés mértéke.

A németek azonban biztosra mentek, ugyanis így engedték egymásnak 56 km/órás tempóval a két modellt. Azért ekkora sebességgel, mert azt feltételezik, hogy amikor már látják a sofőrök a bajt, elkezdenek fékezni, egyszerűen csak nincs elég idejük megállni.

Míg az Euro NCAP tesztjén egy autó találkozik 50 km/órával egy másik kocsi gyűrődési zónáját szimuláló alu vázzal, addig a csillagmárkások próbáján a 2,2 tonnás EQA szaladt össze a 3 tonnás EQS orrával. A vállalat sindelfingeni központjában végzett törésteszten kiderült, hogy mérettől függetlenül mindkét vizsgált modell kellően biztonságosnak bizonyult.

Az egyik legfontosabb, hogy a törésteszt 2-2 bábujának nem esett komoly baja, pár karcolással megúszták a kellemetlen találkozást, ráadásul az ütközést követően az ajtók továbbra is nyithatók maradtak. Ez azért fontos, mert így egy bekövetkező szerencsétlenség esetén az utasok maguktól is ki tudnak szállni, valamint szükség esetén a kiérkező segítség könnyebben és gyorsabban tudja kimenteni őket.

Fontos továbbá, hogy az autók nagyfeszültségű rendszerei automatikusan lekapcsoltak, ami elektromos autók esetében szintén elengedhetetlen a mentéshez. A Mercedes saját tesztje egy bizonyíték a mai villanyautók robosztusságára és biztonságára.

Mercedes-Benz