2021. január 12. | 09:56

Az elütött vad tetemének hazaszállítása lopásnak minősül idehaza.

Évente mintegy 15-20 ezer vad pusztul el a magyar utak mentén gázolás következtében. Sokan talán nem is tudják, hogy a vadgázolás is közlekedési balesetnek számít, ugyanakkor az autósok többsége jellemzően elhallgatja, ha vadat gázol, pedig ilyen esetekben értesíteni kellene a rendőrséget.

A vadgazdálkodási adattárból az olvasható ki, hogy az évente elhulló mintegy 50 ezer kisebb-nagyobb vad harmada közlekedési balesetben pusztul el az utakon, vagy azok mellett. Az áldozatok többsége őz (5142), nyúl (4757) és fácán (4416).

A vadbalesetek a nyári és az őszi hónapra jellemzőek inkább, de az év más időszakaiban (így télen és tavasszal) is felbukkanhatnak az állatok az utak mentén. Pontosan emiatt kell kellő körültekintéssel vezetni egész évben azokon az útszakaszokon, ahol vadak feltűnésére lehet számítani (jobb esetben vadveszélyt jelző táblákkal hívják fel az autósok figyelmét a veszélyre). Ha az óvatosság ellenére mégis eléd ugrik egy vadállat, akkor taposs a fékbe, a kormányt viszont semmiképp ne rántsd félre! A szakértők egyöntetű véleménye szerint minden szempontból „jobb” opció elütni a vadat, mint frontálisan ütközni a szembe érkezővel, vagy fának csapódni/árokba sodródni.

Persze a vaddal történő frontális ütközés is komoly kockázatot rejt magában, már egy kifejlett mezei nyúl vagy fácán is komoly károkat tud okozni egy 60-90 km/órás sebességgel haladó autóban, az őzről, a szarvasról vagy a muflonról nem is beszélve.

Sokan talán nincsenek is tisztában azzal, hogy a vadgázolás is közlekedési balesetnek számít, pedig ezeknek az állatoknak az elgázolását is be kellene jelenteniük a gázoló autósoknak, de erre ritkán van példa. Pedig a sofőröknek ezekben az esetekben ugyanúgy kellene eljárniuk, mint azon közlekedési balesetek esetén, amelyekben emberek sérülnek meg. A vadgázolást nem csak akkor kell bejelenteni, amikor a gázoló autójába kár keletkezik.

Azzal is fontos tisztában lenni, hogy az elütött vadat nem szabad hazavinni (akkor sem, ha másvalaki ütötte el a szerencsétlen párát), az ugyanis lopásnak minősül. Az elpusztult egyed normál esetben az állam tulajdonában áll, halála után pedig a területen vadászatra jogosult rendelkezik felette.

Egy őz értéke akár a 200-300 ezer forintot is elérheti, egy szarvasé (különösen akkor, ha szép aganccsal áldotta meg a sors) akár milliós összegre is rúghat. A vad ellopásáért kiszabott büntetés ezen összegekkel lesz arányos, vagyis súlyos büntetésre számíthat az, aki pörköltet főz az elütött vadból.

Jogosan merülhet fel a kérdés az autósokban, hogy vadgázolás esetén jár-e kártérítés, ebben a cikkben választ kaphatsz a kérdéseidre.