2019. július 14. | 12:50

Ne legyenek álmatlan éjszakáid, ha nem mindig tudsz fedett helyen parkolni, a jégkár ellen van néhány tippem.

Ököl nagyságú jég esett. Méteres jég borította be a tájat. Teniszlabda nagyságú jég hullott. Pusztító vihar és jégeső volt. Figyelem: jégesővel jön a vihar. Hatalmas kárt okozott a jégeső. Ilyen és ezekhez hasonló szalagcímekkel sajnos egyre többször találkozni. A viharok egyre gyakrabban, egyre hevesebben csapnak le és egyre több csapadékot (köztük sokszor jeget) zúdítanak le adott időintervallumon belül. Hogy mindez a klímaváltozás számlájára írható-e azt nem tudni, de tény, hogy egyre többször hallani pusztító zivatarokról és jégesőkről. Jajj az autósoknak (is).

A biztosítók jelentései alapján, Magyarországon évente több ezer jármű sérül meg jégeső miatt és átlagosan 3-400 ezer forintos kár keletkezik bennünk. Amennyiben nincs külön biztosítva a jármű jégkár ellen, akkor ez az összeg a tulajdonost terheli. A javítás nem lehetetlen, de ha egy nagyobb területen egyszerre sok autóban keletkezik kár, a környék karosszériásai csak hosszabb határidővel tudják majd bevállalni a munkálatokat. Az újrafényezett elemek miatt pedig lehet majd magyarázkodni az autó eladásakor, tehát a javítási költségeken felül némi értékcsökkenéssel is mindenképpen számolni kell.

Felmerül a kérdés, mit tehetsz azért, hogy elkerüld/mérsékeld a jégeső okozta károkat az autóban. És tévedés azt hinni, hogy akinek saját garázsa van az a problémán felül áll, hiszen őt is érheti vihar útközben, esetleg amikor a munkahely előtt vagy a bevásárlóközpont nyitott parkolójában áll autójával. Ha pedig lecsap a zivatar és jeget is hoz, könnyen komoly károkat okozhat az autóban. Alább összeszedtem néhány ötletet, hogy mit tegyél, ha rosszkor vagy rossz helyen:

Tipp 1 jégkár ellen: Használj profi időjárás-előrejelző alkalmazást

Ez közvetlenül ugyan nem kapcsolódik a jégeső elleni védekezéshez, de közvetve mégis nagyon hasznos. Egy jó időjárás-előrejelző telefonos alkalmazás szélsőséges időjárás előtt riasztást ad le és értesíti a felhasználót a várható eseményekről. Ez már elegendő lehet ahhoz, hogy sose érjen váratlanul a jégeső és legyen időd tenni valamit annak érdekében, hogy elkerüld a jégesőt és vele a jégkárt. Ha igazán profi és pontos appra vágysz, érdemes lehet elgondolkozni egy-egy fizetős alkalmazáson is.

Tipp2 jégkár ellen: Feküdj rá az autódra (dehogy!)

Az alább látható úriember valószínűleg végső kétségbeesésében folyamodott ahhoz, hogy saját testével védje kedvencét a jégesőtől, de amellett, hogy nagyjából semmit sem ért a művelet még az egészségét is kockáztatta a viharban. Éppen ezért senkinek sem javasolnám, még akkor sem, ha a sokmilliós veteránját épp most OT-zta le. Ha váratlanul ér a vihar és az autód teljesen védtelenül áll a jégverésben, nem marad más hátra, mint a reménykedés. Ezt senki ne próbálja ki otthon:

Tipp 3 jégkár ellen: A jó öreg pokrócos megoldás

Vészmegoldásnak tökéletes lehet, ha mindig van a csomagtartó mélyén egy vastagabb pokróc, amit ha jön a jég, gyorsan az autódra dobhatsz. Sokan védekeznek így a jégkár ellen és az esetek döntő többségében, tehát ha nem ököl nagyságú jég záporozik az égből még hatásos védelmet is jelent. A rendesen átázott pléd viszonylag masszívan odatapad a karosszériához, az erősebb szelek sem viszik tova. Pont emiatt csak nedvszívó anyaggal érdemes próbálkozni, az autóra terített gyékényszőnyeg nem jó megoldás, mert könnyen elviszi a szél. A pléd anyaga elég rugalmas ahhoz, hogy ellenálljon a jégnek, és egyúttal kellően puha, hogy a fényezést ne sértse meg.

Tipp 4 jégkár ellen: Ahol csak lehet, igyekezz fedett helyen parkolni

Mondanom sem kell, hogy milyen szerencsés az, aki otthon is, és a munkahelyén is fedett helyen tudja tárolni az autóját. Így az idő nagy részében már nem is kell aggódnia a jég miatt. (Meg a tűző nap vagy a hó miatt sem.) Csak azt kell valahogy megoldania, hogy a bevásárlást és egyéb intéznivalóit is olyan helyen ejtse meg, ahol mélygarázsban parkolhat. Ez egyébként nem teljesen lehetetlen feladat a nagyvárosokban, ahol számos parkolóház fogadja az autósokat. Innentől kezdve már csak azt kell elkerülnie, hogy útközben csapjon le a jégeső. De ha mégis így alakulna, itt a következő tipp.

Tipp 5 jégkár ellen: Azonnali fedezékbe vonulás

Ha éppen tartasz valahová, amikor lecsap a vihar, ha van rá lehetőséged, vonulj mielőbb fedezékbe az autóddal. Ez lehet egy benzinkút fedett része, egy bevásárlóközpont mélygarázsa vagy akár egy felüljáró alatti terület, ami legalább a jég ellen nyújt némi védelmet. Ha hiszed, ha nem, még az is segíthet, ha jó szorosan egy magasabb épület mellé parkolsz, méghozzá a szélárnyékos oldalába. Így jó eséllyel kapsz annyi védelmet, hogy ne érjen a jég. Ha mégsem sikerülne védett helyen megállni, fontos, hogy maradj az autódban és ne kockáztasd a testi épségedet azzal, hogy kiszállsz.

Tipp 6 jégkár ellen: Szerezz be egy autóvédő ernyőt

Ez nem vicc, valóban létezik ilyesmi. Úgy működik, hogy szükség esetén az autó tetejére kell tapasztani egy masszív vákumos talp segítségével, majd a hozzá járó távirányítón egy gomb megnyomásával szépen kinyílik az ernyő. Alapvetően véd a napfénytől és a hótól, de az anyaga kellően masszív ahhoz, hogy ellenálljon a nagyobb jégveréseknek is. 4,8 méteres hosszával és 2,35 méteres szélességével a legtöbb autónak elegendő védelmet nyújt. Itt egy videó a működéséről:

+ Tipp: Köss kiegészítő biztosítást jégkár ellen

A kötelező biztosítás nem fedezi a jégkárt. Az arra való, hogy megtérítse a másik fél kárát, ha te okoztál balesetet. Ezzel szemben a kiegészítő biztosítások anyagi segítséget nyújthatnak nem várt károk esetén, így akkor is, ha a jég szétverte az autódat. Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás miatt elgondolkodtató, hogy köss egyet. További előny, hogy a jég elleni védelem általában kiegészül egyéb káresemények elleni védelemmel is, így például ha autólopás áldozatává válnál, számíthatsz arra, hogy a biztosító fedezi a veszteséged. Hátránya, hogy sok pénzbe kerül, ezért mindenki számolja ki az autó értékéhez viszonyítva, megéri-e neki.

+ Tipp: Országos jégkármérséklő rendszer

Magyarországon 2018 május elseje óta teljes kapacitással működik egy időjárás befolyásoló rendszer, melynek elsődleges célja a jégesők okozta pusztítás elkerülése és mérséklése a mezőgazdasági területek felett. Miután az ország nagy részén folyik növénytermesztés, ezért a rendszer lefedi közel a teljes területet, melynek szándékolatlan hozadékaként az autók is védve vannak. A rendszer jégveszély esetén órákon át acetonos ezüst-jodidot párologtat a légkörbe, mely 2-3000 méteres magasságban mesterséges jégkristályokat hoz létre. Ezt a folyamatot hívják felhőmagvasításnak. Ezek a jégkristályok aztán elkezdenek visszahullani a talaj irányába, de mire oda érnek elolvadnak, vagy ha nem, sokkal kisebb károkat okoznak, mint az egyébként sokkal nagyobb, természetes úton formálódott jég.

Érdekelnek az autóipar hírei? Tekintsd meg hírműsorunkat!