2020. január 23. | 07:11

Akad néhány egészen meglepő duó.

A Forma-1 történetében előfordult, hogy olyan pilóták kerültek egy csapatba, akikről ma már nehéz ezt elképzelni. Gyakran olyakor esett ez meg, amikor egyikük egy hosszú pályafutás végén járt, a másik pedig csak karrierje elején, Akárhogy is, ezekre a párosításokra csak kevesen emlékeznek.

Nico Hulkenberg & Rubens Barrichello - Williams, 2010

Rubens Barrichello a Forma-1 történetének legtapasztaltabb pilótája. Nico Hülkenberg aligha kívánhatott volna magának jobb csapattársat. A brazil versenyző páylafutása 1993-ban indult a Száguldó Cirkuszban, 2010-ben már utolsó éveinek egyikét taposta.

Hülkenberg 2020-ra ugyan partvonalon kívül került, eddigi karrierje elég érdekesen alakult. A német pilóta elmondhatja magáról, hogy Barrichello személyében olyan csapattársa volt, aki Ayrton Senna és Alain Prost ellen is versenyzett.

Michael Schumacher & Riccardo Patrese - Benetton, 1993

A számok magukért beszélnek: Patrese 1977-ben mutatkozott be a Forma-1-ben. Utolsó évében, 1993-ban az ifjú Michael Schumacher lett az olasz pilóta csapattársa. A német versenyző számos rekordot tart, karrierjét 2012-ben fejezte be – 35 évvel azután, hogy volt csapattársa rajthoz állt első F1-es futamán.

Daniel Ricciardo & Narain Karthikeyan - HRT, 2011

A Red Bull juniorprogramjában szereplő versenyzők általában a Toro Rosso csapatánál mutatkoznak be. Daniel Ricciardo azonban a HRT színeiben debütált, amikor Narain Karthikeyant helyettesítette. Az indiai pilóta aztán hazai versenyére visszatért, és Liuzzi helyét elfoglalva Ricciardo csapattársa lett.

Karthikeyan 2005-ben, a Jordan színeiben vált India első F1-es versenyzőjévé. Ő maga is részt vett a Red Bull pilótaképző programjában, így talán nem a véletlen műve, hogy az osztrák istállóhoz kötődő csapattárssal hozta össze a sors. Az már más kérdés, hogy az ausztrál többszörös futamgyőztesként jelenleg is a Forma-1-es mezőny tagja, Karthikeyan nevére pedig már kevesen emlékeztek.

Tudod, mi a legfurcsább az egészben? Azon az egyetlen versenyen, melyen együtt indultak, Karthikeyan Ricciardo előtt végzett.

Nico Rosberg & Alex Wurz - Williams, 2007

Jelen állás szerint Nico Rosberg az utolsó, aki Lewis Hamiltonnal szemben elhódította a világbajnoki címet. A német versenyző második F1-es szezonjában olyan csapattárs mellett versenyzett, aki karrierje kezdetén Gerhard Berger helyére ugrott be. 1997-ben így indult Alexander Wurz pályafutása a Benetonnál, ahol először három versenyen állt rajthoz. 2000-ig a csapat kötelekében maradt, majd egyszer versenyezhetett a McLarennél is. 2007-ben aztán a Williamshez került.

Azóta már eltelt több mint egy évtized. A hibrid éra kezdete óta Nico Rosberg az egyetlen olyan világbajnok, akit nem Lewis Hamiltonnak hívnak. Wurz korábbi csapattársai között Jean Alesit, vagy Giancarlo Fisichellát említhetjük – egyikük sem jutott olyan magasra, mint Rosberg.

Ha már a Williamsről van szó: ha George Russell hosszú és sikeres pályafutást tudhat majd magáénak, egy napon ugyanilyen furcsán tekinthet vissza arra, hogy egykoron Robert Kubica volt a csapattársa.

Fernando Alonso & Jacques Villeneuve - Renault, 2004

Amikor Jacques Villeneuve 2003 végén elköszönt a BAR csapatától, úgy tűnt, hogy az F1-es karrierjének befellegzett. A Renault azonban meglepetésre kirúgta Jarno Trullit a 2004-es idény vége felé, az olasz helyét pedig a kanadai világbajnok vette át.

Villeneuve teljesítménye lényegesen elmaradt csapattársáétól. 2006-ban végleg búcsút intett a Száguldó Cirkusznak. Alonso 2018 végéig húzta, két világbajnoki címet nyert, és továbbra sem zárja ki visszatérésének lehetőségét. Kettejük pályafutását érdekes megvilágításba helyezi az a tény, hogy a két versenyző bemutatkozása között mindössze öt év különbség van.

Kimi Räikkonen & David Coulthard - McLaren, 2002-2004

Kimi Räikkonen pályafutása harmadik évtizedét kezdi meg az idei Ausztrál Nagydíjon. Amennyiben Ausztriában is rajthoz áll, akkor ő lesz a legtöbb F1-es versennyel rendelkező pilóta, ezzel Rubens Barrichello rekordját adná át a múltnak. A finn Jégember három évig volt egy olyan versenyző csapattársa a McLarennél, aki Ayrton Senna halálának évében debütált.

David Coulthard és a csapat ekkor nem a legszebb fényében tündökölt. 2003-ban Kimi az idény végéig harcban állt a világbajnoki címért, ám mindössze háromszor fordult elő, hogy mindketten felállhattak a dobogóra.

Nigel Mansell & Mario Andretti - Lotus, 1980

Andretti and Mansell pályafutásának vannak hasonló elemei. Mindkettőnek némi időre volt szüksége, karrierjük második felében értek el nagyobb sikereket. 1980-ban, a Lotus csapatánál keresztezték egymás útját. Andretti eredeti csapattársa Elio de Angelis volt, ám az istálló indított egy harmadik autót Mansell számára.

A brit pilóta 1992-ben nyerte első világbajnoki címét, 14 évvel Andretti 1978-as sikere után. Érdemes vetni egy pillantást az első és utolsó versenyük dátumára: Mansell 1995-ben, a San Marinói Nagydíjon búcsúzott, Mario Andretti pedig Watkins Glenben debütált 1968-ban. Akárhogy is nézed ez 37 év – a Forma-1-es világbajnokság nincs kétszer ennyi idős. Két különböző korszak jeles képviselője találkozott 1980-ban, a Lotus színeiben.

Te emlékszel olyan párosításra, mely lemaradt a listáról?

  • Címkék:
  • F1