2019. október 06. | 16:50

A technológiai forradalom nem kis mértékben az autóipart is behálózta.

Az elektromosságtól az önvezetésig, a sci-fi filmek inspirálta technológiákon át a gyors konnektivitásig – egy modern autónak mindig kell valami újat mutatnia. Következzen 10 olyan képesség, amik egy évtizede még elképzelhetetlenek voltak a számunkra. Kérdés, hogy valóban szükség van rájuk? Döntse el mindenki maga a pénztárcájához és igényeihez mérten!

Biometrikus azonosítás

Az ujjlenyomat olvasó már elérhető például a legújabb Hyundai Santa Fében, mely által kulcs nélkül indíthatod az autót, az ülések automatikusan hozzád igazodnak és akár a kedvenc zenédet is elindítja a rendszer. A Volvo próbálkozott már azzal, hogy a sofőr viselkedését monitorozva szűrje ki az ittas vezetést, de akár a testhőmérsékletünket monitorozva az egészségünkre is odafigyelhet az autó.

Digitális tükrök

Koncepciókon tűnt fel, de az Audi e-tron lett a világ első autója, ami a virtuális tükröket használatba vette, élő képet adva az autó környezetről. A Lexus ES és a Honda kis elektromos autója is előrukkolt már ezzel, bár őszintén szólva egyelőre több a hátránya mint az előnye.

Mesterséges intelligencia

Az új Land Rover Evoque állt elő a „Smart Settings” névre hallgató technológiával, ami mesterséges intelligencia algoritmusokat használva tanulja a vezető szokásait. Kicsit olyan, mint egy fedélzeti szolga, aki előkészíti az autót az utazás előtt - idővel felismeri a szokásokat, beállítja a hőmérsékletet, médiát, az ülés- és kormánypozíciót.

Indukciós töltés

Az elektromos autózás még gyerekcipőben jár, ám a BMW már bemutatta indukciós autótöltőjét. Az 530e-hez elérhető a vezetéknélküli egység, ami fölé csak le kell parkolni és már kapja is az áramot, természetesen nem a leggyorsabb módon. A jövőben az utakon is ehhez hasonló megoldásokat terveznek alkalmazni, hogy menet közben tölthető legyen a jármű.

Láthatatlan motorháztető

A Range Rover Evoque-kal mutatták be a láthatatlan motorháztető funkciót, ami egy kamera segítségével mutatja az autó alatt található utat. Leginkább terepezésnél jöhet jól ez az extra.

Kibővített valóság

Egy hosszú úton lefoglalni a gyerekeket nem túl könnyű feladat. A fejtámlákba szerelt kijelzők egy  ideig működnek, azonban az Audi ezt a „holoride” technológiával továbbgondolta. A VR szemüveggel a virtuális világ az autóval együtt mozoghat, izgalmas képet tárva a felhasználó elé.

Igazodj a közlekedési lámpákhoz

Ismét egy Audihoz köthető fícsör: autó képes mutatni, hogy mennyi idő van vissza a pirosból vagy épp a zöldből, így gyorsíthatsz vagy épp lassíthatsz az egyenletes haladás érdekében.

Három szó és meg is van a cím

What3Words 3 méteres négyzetekre osztotta fel a földet és mindegyiknek egy három szótagú címet adott, így a pontos címre nem kell feltétlenül emlékezz. A Mercedes A-osztály volt, ami ezt először alkalmazta.

Lásd a láthatatlant

A Nissan dolgozik azon, hogy a sofőrök előre láthassák a kijelölt utat. Az I2V technológia szenzorokat, valós idejű forgalmat és egy felhő alapú rendszert használ, hogy körülötted mindent meg tudjon mutatni, ami egy-egy kanyar után következhet.

Prediktív tempomat

Az adaptív tempomat már egy ideje létezik, ideje hogy előkerüljön az előrelátó sebességtartó automatika! Az autó ismerni fogja a helyszínt és hogy mi következik, többek között a közlekedési lámpák működését. A szinte önvezetésnek nevezhető extra az S-osztály, Arteon és Volvo modellekkel érkezhet.