2023. január 30. | 14:15

A férfi és a hozzátartozó bűnszervezet egymillió ember éves fogyasztásának megfelelő mennyiségű sajtot szállított le az adózási szabályokat megkerülve.

Összesen 29 emberrel szemben emelt vádat a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség szervezetben elkövetett áfacsalás miatt. A bűnszervezet 15 tagja és őket segítő 14 ember került a vádlottak padjára a milliárdos áfacsalási ügyben.

Egyikük egyébként pont, hogy jó cselekedeteiről lett híres még korábban. A koronavírus-járvány idején Lamborghini Aventadorjával szállított maszkokat Győrben az egészségügyi dolgozóknak. Ezzel szemben most mégsem jótevőként kezeli a győri törvényszék.

A Budapesten és Győrben is működő kiterjedt bűnszervezet élelmiszerrel kereskedett nagy tételben. Főleg sajttal foglalkoztak, de csokoládé és kávé is megforgott kezeik alatt. A beszerzést úgynevezett dobós cégeken keresztül intézték.

Ezeknek a lényege, hogy élettartamuk rövid, és ezalatt sem végeznek érdemi valós tevékenységet. Emiatt nehéz nyomonkövetni az ezeken átszaladó áruk milyenségét és mennyiségét, ezt használta ki a bűnszervezet is.

Ezzel a módszerrel több 10 ezer tonnányi élelmiszert adtak el hazai nagykereskedőknek és szállodai beszállítóknak. Tevékenységükkel megkerülték az adózási rendszert és összesen 5 milliárd forint értékű áfát csaltak el.

Ellenük még 2020 nyarán végzett összehangolt akciót a NAV és a TEK közösen, aminek keretein belül egyszerre 85 helyszínen tartottak letartóztatásokat és házkutatásokat. Ebben az akcióban mintegy másfél milliárd forint értékű vagyont, házakat és luxusautókat foglaltak le.

Ennek volt része a korábban még jótékonykodásra használt Aventador, néhány Porsche és egy Betneley Continental is. Majd most 2,5 év után az ügyészség eljutott oda, hogy 200 oldalas vádirat alapján felelősségre vonják a bandatagokat és segítőiket.

Az ügyészség ténylegesen letöltendő fegyházbüntetést kér az áfacsalókra. Tettük súlyosságától és a bűnszervezetben betöltött szerepüktől függően 10, 9 vagy 8 évnyi büntetésre számíthatnak.

NAV

NAV