2021. május 13. | 16:30

A Hyundai Santa Fe pariba van a német prémiumokkal, hiszen minden igényt kielégít, és jobb esetben meg sem közelíti a 30 millió forintot.

A Hyundai Santa Fe 2000-ben kelt életre, azóta már a negyedik generációnál tart az Európában legnagyobbnak számító szabadidő-autó. 2018-at követően tavaly kapott egy ráncfelvarrást, amit valójában nyugodtan nevezhetnénk egy teljesen új autónak, hiszen az általunk már többféle hajtáslánccal is tesztelt, új Kia Sorento padlólemezét kapta meg modern hibrid hajtásláncokkal és technikai tudással. Ha el tudod engedni a német prémiumok nyújtotta presztízst és meg tudsz békélni a Santa Fe japán, anime mesék ihlette frontrészével, akkor ebben a dízel változatban meg fogod találni a számításaidat. Vajon mit fog produkálni a frissített modell a 2020-as, 81 darabos eladási számokhoz képest?

hyundai santa fe teszt alapjarat

Animéből lépett elő

A facelift előtti és az új arcszerkezet sem nyerte el a tetszésem, persze lehet kérni kevésbé rikító maszkkal, azonban az osztott, LED-es első fényszórókat mindenképp járnak az autóhoz, ami jó hír. A teszthét alatt elég sokan megjegyezték, hogy mennyire ütősre, feltűnőre sikerült ez a maszk, az autó hátuljáról azonban ez nem mondható el, itt teljesen elfogyott a formatervezők kreativitása. Hátul is LED-es lámpákat kapunk, az újdonsült, sötét narancs metálfény jól áll neki és sikerült némi izgalmat belevinni az autó oldalnézetébe a krómmal és a fekete műanyagokkal. Az új padlólemez 1,5 centis növekedést eredményezett hosszban (4,9 m), a 2,77 méteres tengelytáv maradt, szélessége 1,9, magassága a tetősínekkel 1,71 méter.

hyundai santa fe teszt alapjarat

Szerethető beltér

A Santa Fe tesztautó elhozatala pont a BMW M3/M4 Competition menetpróba napjára esett, így az M3 Competition kagylóüléseiben eltöltött 3 órás autópályázás és budapesti dugózás után egyenesen felüdülés volt helyet foglalni a Santa Fe szellőztethető, fűthető, puha, kávészínű bőrbe bújt üléseibe. Persze nem összehasonlítható a két modell, azonban a helyzet jól érzékeltette, hogy miért is szeretünk egy nagy szabadidő-autó üléseiben tespedni hosszabb távon. Hely tehát bőven akad, az Executive felszereltség pedig megannyi extrával tömi meg a tesztautót, legyen szó az anyósülés háttámlájának bal oldalára helyezett mozgató gombokról, elektromos csomagtérajtóról, a már ismerős, stabilan működő infotainment rendszerről, a Krell hifirendszerről, a távirányítós parkolásról, a színes head-up display kijelzőről és indexeléskor az óracsoport helyén megjelenő, oldalsó kameraképről.

hyundai santa fe teszt alapjarat

A középkonzolon található gombdzsungelben első ránézésre nehéz lehet kiigazodni, de szépen blokkokra vannak osztva a kezelőszervek, 1-2 nap után abszolút átlátható az elrendezése. Itt van az irányválasztó panel is, ami szintén gombokból áll és az összkerékhajtást, kipörgésgátlót konfiguráló tekerő tárcsát is ide helyezték. Az Autohold funkció és a sávfigyelő sem jegyzi meg az előzőleg beállított helyzetét, ezt már több Kia-Hyundai modellnél fekete ponttal illettem, illetve fura volt még, hogy a hangerőszabályzó gombbal ellentétben a zenék továbbléptetése a kormányon található gomb lefele történő megnyomásával lehetséges, nem pedig fordítva. Számos USB csatlakozót és 12 voltos szivargyújtót találunk, 230 voltos konnektor is akad, sőt, ügyesen kialakított, a telefont álló helyzetben tölteni képes indukciós töltő is található a pohártartó oldalfalán. A csomagtér jól pakolható, a padló alatt is találunk rekeszeket, így a katalógus szerint 634 és 831 literrel gazdálkodhatunk.

Passzol a dízel

Az új Hyundai Santa Fe 1,6 literes benzinmotorral szerelt hibrid és plug-in hibrid hajtáslánccal is elérhetővé vált, szerencsére az autóhoz leginkább passzoló, 2151 köbcentis dízelmotort is meghagyták a kínálatban. A SmartStream névre keresztelt négyhengeres turbódízel immáron alumínium hengerfejet kapott, 2200 bar befecskendezési nyomással dolgozik, és valamelyest a hangszigetelésén is csiszoltak. Azonban a szolid dízeles kerregés mellett volt egyfajta fura, magasabb frekvencia, amit kibocsátott magából, lehet, hogy a turbó hallatta magát.

hyundai santa fe teszt alapjarat

A 202 lóerő és a 440 Nm-es maximális nyomaték egy nyolcfokozatú, olajban futó duplakuplungos váltón érkezik meg mind a négy kerékre, így 9,2 másodperc alatt érhetjük egy a 100 km/órát, az elsőkerekes változat esetében ez 9 másodpercben mérhető. Teljesen észrevétlenül és lágyan dolgozik a váltó, igaz nem a leggyorsabbak közül való, bár az autót vezetve nem is érez az ember vágyat a sportolásra, sokkal inkább támogatja a gazdaságos, kényelmes utazást autópályán, ahol óra szerint 130-nál 2000-et forog a főtengely. Országúton nem lehetetlen hozni a 6-7 literes átlagot, nálam vegyes használatban 8,7 litert mutatott az óra, ami egy 1,8 tonnás medvétől teljesen baráti érték.

Terepre úgysem viszed

Elöl MacPherson, hátul multilink kerékfelfüggesztést találunk, lágy hangolás, csendes futás, semleges vezetési élmény jellemzi. Az HTRAC (édzstrek) összkerékhajtás képes Comfort módban az erő 20%-át hátra küldeni, Sport módban 50:50-es arányban teszi mindezt, Eco-ban csak elöl hajt, Smartban pedig mindent megold magának, szóval érdemes az utóbbit választani. Az összkerékhajtás ellenére nem szabad terepjáróként tekinteni rá, hiszen nincsenek alatta olyan komoly vasak, amik hosszabb távon bírnák a gyűrődést, de az átlagos felhasználási módok mellett, egy jó téligumival saras, havas körülmények között biztosan elboldogul.

hyundai santa fe teszt alapjarat

Ár és összegezve

300 000 forintos felárért hétszemélyes Santa Fe is kérhető, így a 2,5 millió forintos nagycsaládos támogatással is élhetünk. A beltér minősége, az infotainment rendszer és az extrák stabil működése, a kényelmes futómű, a takarékos dízel mind-mind mellette szól, no meg a Hyundai 5 éves garanciája is említést érdemel. Ennél több tényleg nem kéne a pazarló, fényűző népnek: városi használatra ott vannak a hibrid hajtásláncok, nyilván a 2,2-es dízellel nem mi leszünk az autópálya királyai, de kompromisszummentesen utazhatunk vele hosszabb távokon is.

A Hyundai Santa Fe dízelmotorral a legolcsóbb, hiszen már 13 199 000 forinttól hazavihetjük, az Executive, hétüléses dízel 17 999 000 forinttól indul, a 230 lóerős, öntöltő hibridet 14 199 000 forinttól megvásárolhatod, míg a konnektoros, 265 lóerős csúcsváltozatért 20 499 000 forintot kell kipengetni.

A kistesó, Hyundai Tucson tesztjét itt találod:

Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi Executive AWD (2021)

  • Lökettérfogat: 2151 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 202 LE
  • Max. forgatónyomaték: 440 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4785/1900/1710 mm
  • Tengelytáv: 2765 mm
  • Saját tömeg: 1790 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 6,7 l / 100 km
  • Tesztfogyasztás: 8,2 l / 100 km
  • CO2 kibocsátás: 176 g/km
  • Végsebesség: 205 km/h
  • 0-100: 9,2 s