Nagyon tágas, nagyon családi, de egy fogszabályzás ráfért volna - bemutatom a Honda CR-V hibridet
Hol is kezdhetnék egy újabb SUV-ről szóló cikket? Ott, ahol a többit is, még pedig, hogy az én lelkemből teljes egészében hiányzik az SUV-őrület. Ebből adódóan nagyon kritikusan ülök bele ezekbe a gépekbe, hiszen semmit nem ígér, amit én keresnék. Ennek ellenére, ha kellően átszellemülve futok neki, azt kell mondjam nem is olyan rossz ez.
Az első CR-V 1995-ben került bemutatásra, 1999-ben pedig érkezett egy frissítés is a géphez. Már az egészen 2001-ig elhúzott első generáció is Civic platformra épült és 4 kerékre adta le a teljesítményt. A motortérben bújó erőforrás, egészen az 5. generációig kizárólag 2.0 literes vagy annál nagyobb hajtóművet jelentett, többnyire szívó benzines kivitelek, de akadt természetesen turbódízeles is. 2017-ben megérkezett a 2.0 literes i-VTEC, amely két további elektromotorral egészült ki, itt kezdődött a CR-V hibrid karrierje. Ahol a tervezők sokat tesznek hozzá, ott olykor-olykor el is vesznek, hiszen a kezdetekben kizárólag összkerekes kocsiból degradáltak egy első kerekest, a hibrid rendszerért cserébe. A nálam lévő tesztautó a legfrissebb kiadása volt a CR-V-nek, így az említett i-VTEC motor teljesítménye magasabb lett, és leheletnyi külső változások is történtek.
Honda CR-V Hybrid - szépnek valahogy nem mondanám
Az első és legszembetűnőbb dolog ezen a kocsin az első lökhárító és az orr kialakításának keresztharapásos jellege. Mint valami piranja, úgy lóg sokkal előrébb a lökhárító az orr részhez képest, sehol egy szép átvezető ív, vagy valami. Ráadásul az előző generációhoz képest sem beszélhetek túl sok újításról, apróságok változtak csupán. Ha szemből vizslatod feltűnhet, hogy a szélességjelzők valamivel lentebb kerültek a kocsi hátulján és orrán egyaránt és a ködlámpák helyének kialakítása is más, sokkal húzottabb, keskenyebb, mint az elődé. Eltűnt az első lámpákat körülölelő LED szalag, helyette ízléses króm csík került az alsó részekre, felül pedig keret nélküliek maradtak a lámpák. Határozottabbak a forma törésvonalai és kitüremkedései is, az első parkoló kamera helyének kialakított nyílásokat fedő kis burkolatok is új alakot kaptak.
Honda CR-V Hybrid – tágasnak viszont tágas
Beleülve viszont egy kifogástalan családi beltérről van szó, rengeteg hely van még abban az esetben is, ha épp két gyerekülést próbálsz bele szuszakolni, és két átlagos méretű felnőtt is nagyon kényelmesen elfér hátul. A tesztautó Executive felszereltségi csomagjában helyet kapott számos extra. Van minden amire csak az ember lánya vágyhat, segélyhívó rendszer, Honda Sensing, két zónás klíma, „égbe tekintő ablak”, sötétített hátsó ablakok, memória funkciós, elektromosan állítható vezető ülés, head-up display, holttér figyelő rendszer, fűthetőkormány és hátsóülések és kéz nélkül nyitható csomagtérajtó. Természetesen kellemes fekete bőr borít szinte mindent belül, kopogós műanyagnak nyoma sincs és a zongoralakkot sem látta hírből sem az autó. A középen elhelyezett 8 colos érintős infotainment átlátható és könnyen kezelhető bár a design nekem nem volt teljesen kielégítő. Érdekes és jópofa kiegészítő az elöl, a napszemüvegtartó nyílás oldalára kialakított domború tükör, amellyel frankón szemmel lehet tartani a hátul ülőket. Nem elhanyagolható, hogy az új CR-V hibrid 7 üléses kivitelben is rendelhető, így igénybe vehető hozzá a nagy családos állami támogatás, ami a 13 milliós kezdő Executive csomagnál jól jöhet.
Honda CR-V Hybrid – a nagykönyvben sincs ennyire családi SUV
Ennek az autónak minden egyes finomhangolása azt a célt szolgálja, hogy egy hangtalanul, és rezzenéstelenül suhanó, biztonságos tankban üljön az egész család. Az intelligens összkerékhajtás folyamatosan monitorozza a futást, így az adott szituációnak megfelelően osztja ki a nyomatékot a hátsó tengelynek, alkalom adtán pedig, ha az összekerék hajtás nem indokolt, a többtárcsás váltó leoldja a kardántengelyt, ezzel is sok üzemanyagot takarít meg.
Az elektromos szervo, a sávtartó rendszer, az adaptív tempomat és a vészfékező rendszer is kifogástalanul tette a dolgát, autópályás körülmények között pihentetőnek is mondhatnám a vezetést. A kocsi alapvetően nagyon halk, magas fordulaton és sebességnél azonban hátul már érezhető némi abroncs zaj, elől pedig a motor felől érkezik egy szerintem kellemes kis benzinmotoros búgás. Ezektől függetlenül kis unokatesóim olyat szunyáltak hátul délután, hogy jó volt rájuk nézni.
A futást illetően nagyon extra mélységekbe nem akarok, és nem tudok belemenni, hiszen semmi extrát nem nyújt a felfüggesztés és még sportos módba váltva sem. Fontos megemlítenem azonban, hogy bár hajósan imbolygó, instabilnak vagy veszélyesen dölöngélősnek semmiképpen sem mondanám, érzetre jó kapcsolatot teremt az úttal. Persze halálközelit nem lehet autózni vele, a gázreakció még sport üzemmódban sem nevezhető jónak, az e-CVT váltóval kapcsolatban pedig… azzal vezettetném egésznap, aki kitalálta. Sajnos kiveszik a karakter a kocsiból ezek miatt. Persze sokadszor ismétlem magam, de ennek a kocsinak nem is nagyon van szüksége lélekre meg karakterre. Használati tárgy, annak viszont nagyon jó.
Honda CR-V Hybrid - kimegy a világból és közben nem fogyaszt sokat
Az igazán érdekes része ennek az autónak az új generációs hibrid hajtáslánc. A motortérben dolgozó i-MMD rendszer nem csak a CR-V-ben található meg, de a gyártó ezt a technikát használta a vadiúj NSX esetében is. 1999 óta a Honda, aki elsőként mutatott be hibrid-benzines konstrukciókat Európában mostanra elérte, hogy minden modelljükhöz tudjanak hibrid hajtásláncot biztosítani, amiben szentül hisznek is, hiszen nem adnának 5 év/100 000 km garanciát, ha vaj lenne a fülük mögött.
Az i-MMD annyit tesz, Intelligent Multi-Mode Drive, amit, ha leegyszerűsítve szeretnék elmagyarázni, azt mondom, ez egy menettípus szabályozó rendszer. Ide-oda kapcsolgat az EV, hibrid és belsőégésű mód között, mindezt szinte észrevétlenül teszi és mindig az adott szituációnak megfelelően. Az alapból 2.0 literes 4 hengeres, i-VTEC benzinmotorhoz társul két elektromotor. A CR-V hibrid képes a fékezésből, gázelvételből és más hagyományosan nem visszatermelő folyamatokból tartalék energiát kipréselni, így sosincs szükség a kocsi külső töltésére, ezért öntöltős hibridről beszélhetünk.
A különböző módok között természetesen kézzel is lehet váltogatni, és ha akarsz akár 4-5 km-t is megtehetsz teljesen elektromos üzemben, persze csak nagyon lassan, mert ha rálépsz a gázra azonnal éled a benzines. A 215 lóerős összteljesítmény az elektromotorokkal együtt értendő, önmagában a benzines egység 146 lóerőt produkál, 175 Nm-es nyomatékkal, ezeket egészíti ki a 184 lóerős, 315 Nm-es elektromotor páros. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor miért nem erősebb, de a válasz ugyanaz a lehangoló tény lesz, mint minden öntöltős hibrid esetében. Az, hogy így a legoptimálisabb a kibocsájtás, a fogyasztás és a hajtáslánc működése. A CR-V végsebessége 180 km/h a 100-as sprintet pedig 8,8 másodperc alatt teszi meg. Bár a gyártó 4-4,5 literes átlagfogyasztást adott meg, ez akkor is egy 1600 kg-os autó egy 2.0 literes benzin egységgel, nagyon gazdaságos, nagyon okosan vált a hajtásmódok között, mégis 6,0 literes átlagfogyasztás alá szerintem képtelenség vinni.
Honda CR-V Hybrid ár és összegezve
Cikkem végéhez közeledve biztos vagyok benne, hogy nem győztelek meg a CR-V hibriddel kapcsolatban. Tulajdonképpen én sem vagyok meggyőzve teljesen, viszont hasonló méretű hibridben gondolkodva ésszerű választás, és tényleg mindent tud amire egy családnak szüksége lehet, megfelelően nagy csomagtér, akár 7 személyes verzió, puha, könnyed futás. Mi kellhet még egy kellemes családi utazáshoz? Az ára azonban egy kissé borsos, az alapkivitel, vagyis a Comfort felszereltség a legkisebb választható motorral 9 599 000 forintról kezdődik, a legfelső felszereltségi szint belépő ára pedig 13 399 000 forintról indul. Ha az ember belekér minden extrát közelebb lehet a végén a 20 milliós összeg, mint a 10, ami egy Honda SUV esetében kissé túlzás. Azért ez mégsem egy prémium gyártó.
Honda CR-V Hybrid 2.0 iMMD AWD (2019)
- Lökettérfogat: 1993 cm3
- Hengerek/szelepek: 4/16
- Max. teljesítmény: 215 LE 4000-6200/perc
- Max. forgatónyomaték: 175 Nm 4000/perc
- Max. forgatónyomaték elektromotor: 315 Nm
- Hossz./szél./mag.: 4603/1855/1679 mm
- Tengelytáv: 2663 mm
- Saját tömeg: 1614-1657 kg
- Városi fogyasztás: 4,2 l
- Országúti fogyasztás: 4,5 l
- Vegyes fogyasztás: 4,4 l
- Tesztfogyasztás: 6,1 l
- CO2 kibocsátás: 120 g/km
- Végsebesség: 180 km/h
- 0-100: 8,8 s