2021. december 02. | 14:25

Sportos városi kisautó, ami feldobja a szürke hétköznapokat és hétvégén is izgalmas társ marad.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost 2021
Előnyök
Dinamikus vezethetőség
Pontos kézi váltó
Jó helykihasználású beltér
Recaro sportülések
Igényes futómű
Hátrányok
Hajlamos az orrtolásra
Kissé elavult infotainment
Érzékeny biztonsági rendszerek

Mielőtt mélyen belemennék a vadonatúj, háromhengeres EcoBoost csoda részleteibe, szeretném gyorsan átfutni a Fiestára vonatkozó ST történelmet. Első alkalommal 2004-ben érkezett ST kiadás, az akkori 2,0 literes motor és 152 lóerő kifejezetten felejthetőnek bizonyult, ám a gyártó ennek ellenére nem adta fel.

2012-ben a hetedik generáció meghozta magával a következő ST Fiestát, amelyet már egy 1,6 literes motor hajtott, és kereken 200 lóerő birtokában volt. Na, itt már kezdtek felrobbanni az első élménylufik, és a Fiesta ST rettentő népszerű lett Európa-szerte. Csajozós első autó apám, mi kellhet még egy 18-20 éves fiúnak? 2018-ban a nyolcadik generációnál már borítékolható volt a siker, most 2021-ben pedig egy facelift keretein belül az ST Fiesta is megújult kissé.

ford fiesta st teszt alapjarat

Klasszikus hot hatch, mégsem elég szexi!

Nem lehet tagadni, hogy a kicsi a bors, de erős alapon megjelenő kihegyezett hot hatch modellek mindig is elrabolták az emberek szívét, megkapod tőle a kellően hétköznapi felépítést és a reggeli dugóban sem üvölt, hogy „sportautó vagyok". Az én szememben a Fiesta ST azonban egy kicsit visszamarad vetélytársaitól.

ford fiesta st teszt alapjarat

Vegyük például a Yaris GR-t, vagy a Hyundai i20N-t. Mindkét rivális rendelkezik a WRC autókra jellemző vonásokkal és azt hiszem, ez az a plusz, amit hiányolok a Fiesta ST-ről. Hiába a 18 colos felnik, az ST szárny, a lökhárítók és a dupla kipufogó, sajnos nem látszik, csak a nagyon szakavatott szemeknek, hogy itt nem egy mezei Fiestával van dolga az embernek.

A tesztautó éppen egy ötajtós kivitel volt, de elérhető háromajtós verzióban is, a gyártó kínál hat sportos elnevezésű színt a karosszériához, amelyek valóban klasszikus versenyautó színek, és nem is túl harsány egyik sem. Az autó vonalai kifejezetten egy kavicsra emlékeztettek, a legszebb részlet egyértelműen a projektoros ST lámpa elöl.

Tudtad-e?

Az első Ford Fiesta 1976-ban jelent meg a piacon, és szinte azonnal átvette a vezetést az akkori legnépszerűbb Fordtól, az Escorttól. Mielőtt piacra került volna a Fiesta, a munkaasztalon BobCat néven szerepelt.

Meglepő comfort és egyszerűség, sportosan ötvözve

Nagyon tetszett, ahogy az ST Fiesta beltere ötvözi a sportos elemeket a kényelemmel, funkcionalitással és megjelenéssel úgy, hogy nem lesz egy katyvasz az egész. Az infotainment tudásában kissé múlt szeptemberi, elhelyezése és kialakítása viszont még az olyan kis méretű személyeknek is kényelmes, mint én, nem kell túl sokat hajolgatni a vezérléshez. Az ST kivitelben logózott bőr váltógomb, Recaro sportülések, háromágú sportkormány, alumínium pedálok és természetes elszórtan a küszöbön, fejtámlákon további ST logók vártak.

ford fiesta st teszt alapjarat

Minden megvan benne, amire szükségem volt, ülésfűtéstől kezdve a bluetooth csatlakoztatáson át a vezeték nélküli töltőig. Valóban tud minden olyan kényelmi extrát, amit egy mai városi autónak tudnia kell és a helykínálat is rendben volt. bár hátul azért nem ülnék sok száz kilométert. Az autóban kellő mennyiségű és megfelelő méretű tárolók is vannak, ám a csomagtartó mérete csupán 292 liter.

200 lóerőt és turbót hétfő reggelre

Az 1,5 literes, háromhengeres turbós EcoBoost motor 200 lóerőt és 320 Nm nyomatékot biztosít a felhasználónak, így minden túlzás nélkül mondhatom, hogy az 1205 kg-os kocsi megy, mint a barom. Nem annyira nyersen teszi ezt, mint a GR Yaris, de csinálja és az ember akarva akaratlanul is vigyorog, amikor a gázra lép. 1600-tól 4000-ig van kraft a Fiestában és szereti is ha kihasználod, bár a hangélményt csak generálva kapod meg, azért megkapod és a G-erőktől el is hiszed egy pillanatra.

ford fiesta st teszt alapjarat

Nem próbáltam ki, de a gyártó azt állítja, hogy 230 km/h a vége és 6,5 másodperc alatt van 100-on, utóbbit bizton mondom, tudja is. A meggyőző teljesítmény mellé bizonyítékként tudom felhozni a 11,6 literes fogyasztást, amivel városon belül sikerült közlekednem. Ha nem figyeltem a lábamra, lezabálta rólam a gatyát, ám ha az ember nem érzi magát 0-24 versenyzőnek és nem siet megállás nélkül, akár 6,7-8 literrel is boldogan elretyeg a Fiestában – ez az élményért cserébe abszolút vállalható.

Ha felvihettem volna pályára...

Elöl MacPherson hátul csatolt lengőkaros futómű - ahogy a Puma ST esetében is - hátul eltérő tekercselésű, ezért nem felcserélhető rugókkal rendeklezik, kifejezetten sportosra hangolva. Kemény rugózás és jó úttartás jellemzi a futóművet, és kifejezetten frankón kanyarodik a sperr diffivel ellátott autó.

Természetesen minden biztonsági extrával tele van szórva, elég zavaróan, ám kétségkívül hatékonyan figyelmeztetnek, ha hülyeségre készülsz. És nem fogok hazudni, ez az autó hülyeségre fog késztetni néha napján, hiszen az ember amit megtehet, azt megteszi.

ford fiesta st teszt alapjarat

A hatsebességes manuális váltó fokozatai brutál rövidek, a váltókar viszont nagyon rendben van, jól megvezették a fokozatokat, nehéz félre pöttyinteni vele és kifejezetten shortshifteres érzést ad. Három különböző vezetési módban lehet használni az autót, de azon kívül, hogy az alapból sportos mozgást egy hajszálnyival tovább hegyezi a program, nem sok különbséget érzékeltem.

Normal, Sport és Pálya mód áll rendelkezésre, ebből a normál módban éreztem a leginkább, hogy a gázreakció lassú és kissé vitorlázósabb a kormányzás érzete. Sajnos pályán nem volt lehetőségem használni az autót, ott biztosan élesebben megmutatkoztak volna a hangolásbeli különbségek.

Ár és összegezve

Az új Ford Fiesta bruttó 5 230 000 forinttól kezdődik, ám a tesztautó ára már 8 750 000 forintról startol. A választékban szerepelnek további hibrid, benzines és dízel kivitelek is, ám a maximális élményfaktort mégis csak az ST nyújtja, szerencsére ST Line is érkezett, így ha az erőre nincs szükséged, csak az egyéb ST tulajdonságokra, erre is kínál opciót a gyártó.

A Fiesta egy nagyon vegyes modell, hisz a mezei verziókat 18-99 éves korig szinte bárkinek tudom ajánlani városi közlekedésre és rövidebb távú utazásokhoz. Ha az ST és ST Line kiviteleket vesszük, akkor már szűkebb az érdeklődési kör, hiszen jellemzően fiatalok ülnek a volán mögött. Az igazi sportautó-őrültek viszont ne ebben keressék a megváltást, hiszen ha a 200 ló akár elég is, az elsőkerékhajtás és a megjelenés semmiképpen sem elegendő ahhoz, hogy nagybetűs sportkocsinak nevezzük.

A Ford Puma ST videónkat itt találod:

Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost (2021)

  • Lökettérfogat 1498 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 200 LE
  • Max. forgatónyomaték: 320 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4091/1735/1487 mm
  • Tengelytáv: 2493 mm
  • Saját tömeg: 1205kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 6,7-8 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 7-11,6 l /100 km
  • CO2 kibocsátás: 152 g/km
  • Végsebesség: 230 km/h
  • 0-100: 6,5 s