2020. április 11. | 13:44

A Renault nagy szabadidő-autója hozza az elvárhatót, de semmi többet.

Milyen lehetőségeink vannak, ha a közepes méretű szabadidő-autó kínálatban kutakodunk és fontos a kedvező fogyasztás, megfizethetőség? Ford Kuga, Skoda Kodiaq, SEAT Tarraco, Toyota RAV4, Nissan X-Trail, Citroen C5 Aircross vagy a tesztben szereplő Renault Koleos? Ezen termékek többnyire őszinte, családi közlekedő lavornak számítanak, némelyik vezethetőségben, van amelyik minőségben nyújt többet, a Renault Koleos viszont megjelenésével, helykínálatával és semleges, ugyanakkor gazdaságos hajtásláncával emelkedik ki a sorból. A Koleos a Talismannal, Kadjarral, Nissan Qashqai-al, X-Traillel osztozik a CMF C/D padlólemezen, immáron második generációjában létezik, ami 2019 év vége felé kapott egy ráncfelvarrást. Lássuk, mire képes az erősebb dízelmotorral, összkerékhajtással, csúcsfelszereltségben nálunk vendégeskedő SUV!

Renault Koleos – megnyerő külső

Az új Renault-ok külső megjelenésével részemről nincs probléma, Anthony Lo, a Koleos fő dizájnere remek munkát végzett. A ráncfelvarrás során igyekeztek jobban kiemelni a front részt, a lökhárító teljes szélességében króm csíkot kapott, megnövekedett a hűtőrács mérete és fémhatású fenékvédő lemezt helyeztek el alulra. A karom szerűen lenyúló LED-es fényszórók kellően maszkulin megjelenést kölcsönöznek az autónak. 467 cm hosszú, tengelytávja 271 cm és a szabad hasmagasság 19 cm, így nem kell attól tartani, hogy az eredeti formájában megmaradt, küszöb-ajtó találkozásánál található króm műanyag betét leérhet padkára történő parkolásnál. A színpaletta egy sötét tónusú, Vintage Red színnel bővült és új, 18-19 colos kerekeket is választhatunk ízlésünknek megfelelően.

Renault Koleos teszt Alapjárat

Renualt Koleos – kielégítő beltér

A beltérben többek között a kormány, a légbeömlők kaptak króm díszítést, tovább fokozva az egyébként ízléses, anyaghasználatában kielégítő beltér hangulatát. A 8,7 colos, állított kijelző sebességén volna mit javítani, de alapvetően átlátható, okostelefon integrációval rendelkező egységről van szó. Az Initiale Paris a legmagasabb felszereltséget takarja, melyben a perforált, átszabott bőr üléseket kétfokozatú ülésfűtéssel- és szellőztetéssel látták el és immáron kihúzható combtámaszt is kaptak, sőt, kevésbé hatékony masszázs funkciót is. Kifejezetten kényelmesek, bár az ülésfűtés elég későn tér észhez, ahogyan a szellőztető rendszer is, bár lehet a lassan bemelegedő dízelmotor hibája mindez. Ugyanez elmondható a kormányfűtésről, ami a kormány alsó és felső karimáját nem fűti be.

Renault Koleos teszt Alapjárat

Hátul a lehajtható kartámaszban található az ülésfűtés kapcsolója, a hátsó üléstámlák dőlésszöge állítható, ezeket lehajtva 1706 literes csomagtér érhető el, alaphelyzetben pedig 565 liter áll a rendelkezésünkre. Hétszemélyest ne keressünk Renault Koleosból, arra ott a Scenic vagy az Espace.

Renault Koleos – semleges, gazdaságos hajtáslánc

A Nissan-féle 2,0 literes dízelmotort már volt szerencsénk kipróbálni az X-Trailben, mikor első ízben mentünk a Genfi Autószalonra. Ez, a 170 lovas elődöt váltó erőforrás kapott helyet tesztautónkban is, az immáron 190 lóerő és a 370 Nm a hétköznapokra tökéletesen elegendő. Az erősebb öngyulladó erőforrás mellett egy 1,7 literes, 150 lóerős, 340 Nm-rel rendelkező dízellel kérhető még a Koleos, mindkét motor CVT automata váltóval érkezik.

Renault Koleos teszt Alapjárat

A fokozatmentes váltásnak élvezhetjük előnyeit, az autó mindig az optimális fordulaton dolgozik, nincsenek rángások, tökéletesen semleges a hajtáslánc működése. A zajkomfort kevésbé kimagasló, magának a hajtásláncnak is van egyfajta jellegzetes, porszívóra emlékeztető búgó hangja, ami megszokást igényel. Sportolási lehetőségeket nem érdemes keresni a Koleosban, 10 másodperc alatt érhetjük el a 100 km/h-t, a végsebesség pedig 200 km/h. Vegyes használatban 7,7 literes átlagfogyasztást produkált alattam az autó, országúton a 7 litert is könnyedén el lehet érni, városban azonban 9 környékére is felkúszhat az étvágya.

Renault Koleos – erőssége az autópálya

Az erősebb dízelmotorhoz a Nissantól átvett összkerekes hajtásrendszer jár, amit egy kapcsolóval 2WD, Auto és 4WD Lock üzemmódokban tudunk használni. Nem lesz vérbeli terepjáró a Koleosból ezáltal, de egy kis havazástól, saras úttól nem kell megijednünk, ha úgy hozza a helyzet. A legjobb esetben 18,9 centis hasmagassággal, elöl 19, hátul 26 fokos terepszöggel gazdálkodhatunk, a 2000 kilogrammos fékezett utánfutó vontatása előnyünkre válhat egy-egy horvátországi nyaralás során.

Renault Koleos teszt Alapjárat

Azt vártam, hogy az úthibákat franciás könnyedséggel mozogja majd ki a nagy SUV, meg van benne a lágyság, de nagy robajjal jelzi, ha elértünk egy komolyabb útegyenletlenséget. Mint már említettem, a zajkomforton lehetne mit javítani, bár egy Renault-ról beszélünk, ennyi pénzért nem az a dolga, hogy eszméletlenül halk legyen. Biztonságos viszont tud lenni, hiszen adaptív tempomat, táblafelismerés, gyalogosfelismerő vészfékezés, sávban tartás, holttér-felügyelet, sőt, parkolósegéd is megtalálható az extralistában.

Renault Koleos ár és összegezve

A Renault Koleos tágas, kényelmes családi autó, bár, ha még praktikusabb járműre van szükséged, inkább az egyterűek közül válogass. Minden megtalálható benne, amit egy modern autótól elvár az ember, megjelenésében is meggyőző, a hajtáslánc takarékos, tökéletesen közömbös, de a mindennapi használatot remekül kiszolgálja. A 150 lóerős dízellel, Zen felszereltséggel 9 799 000 lenne, ám az aktuális árlistában csak a csúcsfelszereltségű, Initiali Paris szerepel (már csak készletből lehet rendelni), ami 12 299 000 forinttól indul, néhány extrával még megszórva viszont 13 millió környékére kúszhat az ára, ami még mindig kedvező a szegmensben, nem beszélve az 5 év / 150 ezerkilométeres garanciáról.

Renault Koleos 2.0 dCi 190 X-Tronic 4WD (2020)

  • Lökettérfogat: 1995 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 190 LE (140 kW)
  • Max. forgatónyomaték: 370 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4673/2063/1667 mm
  • Tengelytáv: 2705 mm
  • Saját tömeg: 1770 kg
  • Vegyes fogyasztás: 7,1 l
  • Tesztfogyasztás: 7,7 l
  • CO2 kibocsátás: 180 g/km
  • Végsebesség: 200 km/h
  • 0-100: 10,0 s