2022. június 03. | 17:30

Az Opel Grandland egy X-szel kevesebb lett, de az értékeit szerencsére tovább hordozza.

Te hány csillaggal értékeled ezt a tesztautót?
szavazat - átlag: (5-ből)
Opel Grandland 1.2 Turbo GS Line 2022
Előnyök
tágas utastér
takarékos motor
kellemes hangolású futómű
Hátrányok
elavult kamerakép
turbólyuk

Autópályán szelem a kilométereket az új Opel Grandlanddel, és a kezdeti szkepticizmusom lassan feledésbe merül a háromhengeres turbómotorral kapcsolatban. A kuplunggal kell azért ügyeskedni városi használat során, hogy kisimult haladást érjünk el, de országúton és autópályán nem érződik, hogy hátrányt szenvednék a kisköbcentis motor miatt. Persze sosem fog felérni egy sorhatos dízel dinamikájával és valószínűleg az 1,5 literes dízel is jobban passzol az Opel legnagyobb szabadidő-autójához, nekem most mégis ezzel kell beérnem.

opel grandland teszt

Vesztett karakterességéből

Nem gondolom, hogy túl sokan könnyeket ejtenek majd az X-ért, amit a Grandland nevéből elhagytak a ráncfelvarrás során. A plug-in hibrid verziónál talán még volna értelme, hiszen az képes mind a négy kerekét hajtani, a dízelt és a benzinest viszont kizárólag elsőkerék-meghajtással kínálják.

X nincs, az Opel Mokkánál megismert Vizor viszont megjelent az autó orrán: a klasszikus hűtőrács helyett egy fekete műanyag betéttel kötötték össze a formailag egyszerűsített fényszórókat. Alapáron LED-esek a fényvetők, de felárért az Intelli LUX lámpák képesek kitakargatni a szembejövőket, sőt a kanyart is előre bevilágítják.

opel grandland teszt

A hátsó traktus átformálásán sokat nem gondolkoztak, maga az autó hozza a 4,5 méteres hosszt és a 2,7 méteres tengelytávot, tehát a száraz adatok alapján egy jól pakolható középkategóriás SUV maradt. A GS Line sportos csomag miatt körbe fekete kerékjárati íveket és hátsó lökhárító betéteket kap - nem lennék az autókozmetikus helyében, akiknek 5-10 éven belül újra életet kell majd lehelni a karcos műanyagokba. A fekete Opel embléma és a középen elhelyezett Grandland felirat jelzi, hogy miben ülünk éppen, a Karmin vörös fényezést 200 000 forintos felárért mérik az Opelnél.

Tudtad-e?

Az Opel Grandlandból 2017 óta több mint 300 000 darabot adtak el világszerte.

Szimplán kielégítő

Az Opel Grandland helykihasználása már-már a Skodákéval vetekszik, széltébe-hosszába elegendő teret nyújt elöl és hátul egyaránt. Ránézésre az ülések kialakítása semmi extrát nem ad, de hosszabb távon is meglehetősen kényelmesek, a magas üléspozíció egyértelműen az idős korosztálynak vagy az alacsony sofőröknek kedvez.

A csomagtér alapesetben 514 literrel szolgál, a hátsó sor ledöntésével viszont 1652 literre bővíthető. A csomagtérfedélnél lettem figyelmes egy hibára, ugyanis tök jó, hogy a jobb és bal oldalon is bele lehet markolni a műanyag borításba az ajtó lecsukásakor, a műanyag tipli azonban már kiszakadt a helyéről, méretes hézagot generálva a műanyag és a fém között.

opel grandland teszt

A francia konszerntársaktól megszokott, átlagos anyaghasználat van jelen itt is, a középkonzolra borítottak egy vödörnyi zongoralakkot, ami inkább olcsó hatást kelt, a nehézkes tisztán tartásról és könnyű karcolhatóságról nem is beszélve. Az átszabott műszerfalon 10 colos monitor található, a szintén francia modellekből ismert infotainment rendszerrel, Opeles betűtípussal.

A kormány mögé alapból 7 colos kijelző érkezik, a tesztautó azonban megkapta a 12 colosat. Majdnem jár a piros pont a fizikai klímapanelért, ugyanis a levegő befúvásának helyét csak a kijelzőn megjelenő klíma menüben lehet szabályozni - pedig csak egyetlen gombba került volna. A magyarosítás nem sikerült hibátlanul, ugyanis a kormány mögötti panelen „Pllanatnyi információk”-kal tudott szolgálni az autó.

Egyelőre egy benzines, egy dízel 

224 és 300 lóerős plug-in hibrid hajtáslánccal is megvásárolható a Grandland, ám a cikk írásakor ez a két verzió nem szerepelt az árlistában. Marad tehát az 1,2 literes, háromhengeres, benzines turbómotor 130 lóerővel és 230 Nm-es nyomatékkal, hatos manuális váltóval vagy akár nyolcfokozatú automatával. Az 1,5 literes dízel szintén 130 lóerőt tud 300 Nm maximális nyomaték mellett, ezt kizárólag automatával lehet házasítani.

opel grandland teszt

A háromhengeres benzinmotor eleinte karcos járással jelzi, hogy készen áll a bevetésre, és nagyon könnyen ejti el a nyomatékot minden egyes váltásnál, előidézve a bakkecskéző effektust. 1200-as fordulat környékén, terheléstől mentesen, szolidan gurulva kell neki idő, mire összeszedi magát. Ilyenkor érdemes visszaváltani, de a legjobb, ha 2000-es fordulat környékén használjuk minden esetben, ugyanis a maximális nyomaték 1750-től már jelen van, ezt elérve azonban kellő dinamikával képes megindulni az 1,4 tonna körüli autó.

opel grandland teszt

Országúton és autópályán erőlködéstől mentes a haladás, szinte fel sem tűnik, hogy három henger küzd az életben maradásért ott elöl. Bátran lehet vele előzni, nagyobb tempónál is van még benne tartalék. A másik kellemes meglepetést a fogyasztásmérő okozta, ugyanis vegyes használatban 7,2 literes átlagot sikerült hozni a teszthét során, ami a kihegyezett, kis turbómotorok 9-10-es átlagához képest egészen baráti érték.

Ideálisra hangolva

A Citroën és Peugeot modellek lágyan rugózó futóműve tükörsima úton igazán pihentető tud lenni - mintha egy vízágyon lengedeznénk. Ebből kifolyólag a dinamikus kanyarvételeket nehezen tolerálják, de egy közepes, nagy családi SUV-tól nem érdemes ezt elvárni. A probléma még az úthibákkal és azokon belül a keresztbordákkal van, amiket kellemetlen elpattogással reagálnak le.

Az Opel Grandland szerencsére valamivel feszesebb hangolású futóművet kapott, elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros kialakítással. Sikerült megtalálniuk az arany középutat és egy könnyen vezethető, nagy tempónál is stabil, úthibákra kevéssé érzékeny futóművet hoztak össze. Az egyetlen összkerék-meghajtású változat, az erősebb hibrid hátra is kap egy villanymotort, így itt kénytelenek voltak egy igényesebb, multilink futóművet használni.

opel grandland teszt

Ár és összegezve

A frissített Opel Grandland indulóára is jelentős növekedésen ment keresztül 2021 augusztusa óta, az akkor 8 millió helyett most kedvezménnyel 11 390 000 forinttól hozhatjuk ki az 1,2 literes benzinmotorral és manuális váltóval szerelt változatot. A dízel 12 630 000 forinttól indul, míg a közepes felszereltségű GS Line 11 860 000 forinttól érhető el.

Az EMP 2-es alap eddig bevált receptnek tűnik, a Stellantisnál nem véletlenül használják többek között a Citroën C5 Aircross, a DS 7 Crossback, a Peugeot 3008 vagy éppen az új Opel Astra alatt. A Grandland átlagos felhasználásra szinte tökéletes, az infotainmenten és az összeszerelés minőségén lehetne mit csiszolni. A Stellantis hasonló modelljei műszakilag ugyanazt adják, ezek közül úgyis a számunkra „legszebb” lesz a nyerő, ugyanakkor vásárlás előtt nem árthat kipróbálni a Toyota RAV4-et, a Ford Kugát, a SEAT Atecát, a Mazda CX-5-öt és a Hyundai Tucsont, hogy teljes képet kapjunk a C-SUV szegmens kínálatáról.

A rendőr Astráról készült videónkat itt találod:

Opel Grandland 1.2 Turbo GS Line (2022)

  • Lökettérfogat: 1199 cm3
  • Hengerek/szelepek: 3/12
  • Max. teljesítmény: 130 LE
  • Max. forgatónyomaték: 230 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4477/1906/1609 mm
  • Tengelytáv: 2675 mm
  • Saját tömeg: 1431 kg
  • Gyári vegyes fogyasztás: 6,1-6,3 l/100 km
  • Tesztfogyasztás: 7,2 l/100 km
  • CO2 kibocsátás: 139-144 g/km
  • Végsebesség: 188 km/h
  • 0-100: 10,1 s