2019. május 18. | 11:34

C5 Aircross, Peugeot 3008, Opel Grandland X - ezek a lakossági PSA-modellek, prémium vonalon elméletben a DS7 Crossback erősít

Mi a fene ez? Mi lehet ez? Ezek a kérdések fogalmazódtak meg azon járókelők fejében, akik minden sarkon megcsodálták az új DS 7-et. Valóban üde színfoltnak számít a magyar utakon, de a DS esetében ez nem mindig volt így, hiszen a 2014-ben újjáéledő luxusmárka próbálkozásai eleinte nem hozták meg az elvárt sikereket, viszont 2017-ben bemutatták első önálló terméküket, jól irányozva az SUV szegmensbe – valljuk be, itt van a legtöbb esélye. De Európában is van sansza? A kínaiak szeretik a csillogó, nagyzoló személyszállítókat, de valószínű a divatőrült franciák is kedvelni fogják kedvező ára miatt, meg hát ugye saját. És a többiek? A francia márkahű magyarok mennyire fogják kapkodni? Vannak egyáltalán francia márkahű magyarok? A magyar autóvásárló inkább racionális, pénztárcabarát okokból vesz francia autót. De mindegy, ezt az idő majd eldönti. Mi elmondtuk véleményünket legújabb videónkban!

DS 7 Crossback – szépsége a részletekben rejlik

A DS 7 Crossbackre pillantva sokaknak, sokféle modell az eszébe juthat. A legtöbben talán az Audi Q3, Q5 modelljeit vélik felfedezni benne, Müller úr a Jaguáros formavilágot látta meg. Maga a karosszéria alakja, a kerekded fenék, a turcsi orr nem igazán mutat újat, az ördög minden bizonnyal a részletekben rejlik.

DS 7 Crossback teszt Alapjárat

Nem elég, hogy crossoveresen körbe van műanyagozva, ezek a műanyag betétek is csillognak a napsütésben, fényes feketében pompázik a hűtőmaszk és ízlésesen hajlik a helyzetjelző fénycsóva az első lökhárító két oldalán. Az autó nyitásakor az első LED-fényszórók apró lámpái elfordulnak függőleges tengelyük körül, sőt lilás, rózsaszínes fényben tündökölnek. Kérdés, mennyi ideig fogja bírni a szerkezet? Főleg úgy, hogy kormányzáskövető funkcióval is rendelkezik, így szinte folyamatos használatban vannak. Nem lesz egy olcsó mulatság, ha a mechanikát cserélni kell. De a lényeg, hogy most jól néz ki, ahogy a hátsó, pókhálós mintázattal kialakított hátsó lámpatest is.

DS 7 Crossback – alcantarából sosem elég

Szinte lehetetlen belekötni a DS 7 kabinjába, ami öt különböző stílusban kérhető: Bastille, Rivoli, Faubourg és Opera, tesztautónk a sportosnak titulált Performance Line csomagot kapta. Első ránézésre egyértelműen Peugeot érzetű a hangulat, a váltókar, a körülötte lévő gombok, de valójában mindent egy kicsit átdolgoztak, minden csillámosabb lett, valahogy minőségibb hatást kelt. Valójában a prémium érzet a rengeteg alcantarának köszönhető, ami az ízlésesen, egy ívben megformált műszerfalat takarja. A díszvarrások is rendben vannak, viszont a műszerfal tetején kikandikáló RBM óra egy kicsit kommersz hatást kelt, azzal nem tudtam mit kezdeni.

DS 7 Crossback teszt Alapjárat

Az aprócska kormány mögött található 12 colos kijelzőn DS 7 stílusban fut a rendszer, ahogyan a szintén 12 colos érintőkijelzőn a műszerfalon. A Volvo XC40-be átülve azt tapasztaltam, hogy egy kissé lomha a rendszer és a tolatókamera képe sem a piac csúcsa, de abszolút jól használható és stílusos. Elfogadhatóan szól a Focal Electra hifi, sőt az éjjellátó funkció is kiszúrja a sötétben ácsorgó embereket az út szélén, hogy aztán rájuk villantson – vigyázz, jövök! Az ülések kényelmesek, állítható deréktámasz, memória funkció, combtámasz, fűtés található bennük, hátul az ajtókon található gombokkal dönthető a háttámla 23 és 32 fokos tartományban – ez szintén egy ügyes kényelmi extra. A csomagtér alaphelyzetben 555 literes, túl sok variálhatóság nincs, de így is 1750 literre bővíthető a tér.

DS 7 Crossback – érdemes megvárni a hibridet

A DS7 Crossback tesztautónkban a típus jelenleg legerősebb benzines erőforrása kapott helyet, méghozzá az 1.6 literes turbós változat 225 lóerővel. Egészen fickósan tud meglépni a viszonylag könnyű bódé, bár az egy héttel később próbált, 180 lovas C5 Aircross ereje is bőven elegendő volt, utóbbi viszont kevesebbet csippentett az üzemanyagból. Az 1.2 literes, háromhengeres benzinest nem ajánlanám, sokkal inkább a 2.0 literes HDi-t 180 lóerővel, és ha már dízel, elérhető az 1.5 literes 130 lovas kivitel is kézivel vagy a tesztelt nyolcfokozatú automata váltóval. Az erősebb motorokhoz ez jár és meg kell vallanom hiba nélkül teszi a dolgát, a kényelmes A-ból B-be jutáshoz tökéletes – finoman, észrevétlenül vált, sportolásra viszont nem alkalmas.

DS 7 Crossback teszt Alapjárat

Lehet érdemes kivárni az év végét, hiszen érkezik a 300 lóerős plug-in hibrid összkerékhajtással és 60 kilométeres tisztán elektromos hatótávval!

DS 7 Crossback – sokoldalú felfüggesztés

Az EMP-2-es platformra készülő járművek, többek között a Citroen C5 Aircross, Peugeot 3008, Opel Grandland X és a DS 7 alapvetően a kényelmünket szolgálja futóműhangolás terén. A DS 7 adaptív, akár sportosra is hangolható futóműve lágy ringatózást tesz lehetővé, ügyesen lép át az útegyenletlenségeken, ám a túlzott puhaság hordoz magában negatívumokat. Például, hogy gyors, ellentétes irányú kormánymozdulatoknál agresszív billegésbe csap át az átlagnál magasabb karosszéria, sőt szeret elpattogni a kanyarodás közben megjelenő keresztbordákon egyaránt. Igazából ennyi. Amúgy valóban komfortos és csendes, sőt a prémium versenytársakhoz hasonlóan a DS 7 is kínál olyan aktív felfüggesztést, ami az úttest letapogatásával igyekszik állítani lengéscsillapítóit, ezzel fokozva a kényelmet.

DS 7 Crossback teszt Alapjárat

Az ügyes távolságtartó tempomatot és a sávtartó berendezést külön kiemelném, hiszen meglehetősen pihentető utazást biztosítanak autópályán, már-már önvezetős hangulatot adva a hosszú, monoton pályázásnak. Főleg az általam előszeretettel használt, gyér forgalmú M6-oson.

DS 7 Crossback ár és összegezve

Érdemes tehát alaposan végig nézni a PSA-csoport kínálatát, ha mindenképp a francia-német kooperáció felé kacsingatunk. A Peugeot és a Citroen nagyjából ugyanaz, a Grandland X-ben van némi németes precízió, a DS 7 viszont teljesen egyedi. Már ha a külcsínt és stílussal túlfűtött belteret nézed, hiszen a lemezek alatt hasonló technika bújik, pár jól csengő extrával kiegészülve. Egy izgalmas, kényelmes, divatos terméket kaphatsz már 8 990 000 forinttól, az általam inkább javasolt, erősebb dízelmotorral már 10 490 000 forintért vihető haza, de ne feledkezz meg a belső hangulatokról és a sok-sok extráról, amikkel akár 13 millió forintot is ott hagyhatsz Budapest egyetlen DS Storejában.

DS 7 Crossback 1.6 PureTech Automatic (2019)

  • Lökettérfogat: 1598 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 225 LE 5500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 300 Nm 1900/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4573/1895/1620 mm
  • Tengelytáv: 2738 mm
  • Saját tömeg: 1420 kg
  • Városi fogyasztás: ? l
  • Országúti fogyasztás: ? l
  • Vegyes fogyasztás: 6,0 l
  • Tesztfogyasztás: 10,3 l
  • CO2 kibocsátás: 137 g/km
  • Végsebesség: 227 km/h
  • 0-100: 8,3 s