2018. december 14. | 17:50

Az Audi Q5 második generációja nem okozott meglepetést a megjelenését illetően, de sokan örülhetnek, mert megkapta a nagytesók hasznos extráit. Ja, és azt sem szabad elfelejteni, hogy S-betűvel kezdődő változat is kapható belőle!

Az első generációs Audi Q5-ök 2008-ban kezdtek legurulni a gyártósorról, a szabadidő-autó sportos verziója pedig 2013-ban látta meg a napvilágot, kínálták háromféle V6-os dízelmotorral és egy kompresszoros benzinessel. Az Audi legnagyobb darabszámban értékesített típusának második generációja a 2016-os Párizsi Autószalonon villantotta meg magát, az immáron duplaturbós SQ-verzió egy évvel később Detroitban mutatkozott be, nagy részben az amerikai vásárlókat célozva.

Audi SQ5 Teszt - Alapjárat

Nos, nem valószínű, hogy a 300 lóerő feletti sportos verzió fogja megdobni az eladásokat a jövőben, inkább a 2.0 TDI lesz a legkelendőbb verzió, ami az öreg kontinenst illeti. A hétköznapi Q5 vásárlóknak nem feltétlen a motorizáltság lesz a fő szempont, sokkal inkább a megemelt hasmagasság, a prémium érzet, a kényelmesre vagy akár terepre is hangolható futómű és a kielégítő helykínálat. Az iméntfelsoroltakat az SQ5 is tudja, csak mindemellett képes szinte bárkit lealázni az utakon.

Audi SQ5 – nem csak elegáns, sportos is

Az Audi SQ5 a márka tipikus formajegyeit viseli magán, az elődjéhez képest markánsan nem változott meg a sziluett, továbbra is könnyen beazonosítható, sokaknak ismerős formát takar. A legszembetűnőbb talán a szigorú fényszóró kettős elöl, amik már LED-es, adaptív megoldással működnek. Igazán jól néz ki a hullámzó övvonal, mintha csak az RS5-öt látnám, a hatszögletű singleframe hűtőmaszk egyértelműen anagy tesót, a Q7-et idézi, a tetővonal pedig kellemes lejtéssel próbálja elmosni a szögletes terepjáró jelleget. A kialakítás nem pusztán szép, hiszen a 0,30-as légellenállási tényezővel a kategória egyik legjobbja. (Az új X3 0,29-et tud.)

Audi SQ5 Teszt - Alapjárat

A karosszéria 12 színben kérhető, lehet króm csomaggal variálni, illetve a tesztelt autónkon található S-sport package-dzsel, mely fekete karosszériaelemeket tartalmaz. Az SQ5 a hosszmotoros autókhoz készített moduláris MLB Evo platformra épül, hossza 4,66, szélessége 1,89, magassága 1,66 méter, tehát minden oldalról növekedés figyelhető meg az elődhöz képest, sőt a még több alumínium használatnak köszönhetően 90 kg-ot sikerült leadnia súlyából, bár még így is 1,7 tonnát nyom. Egyértelműen az aranyközéputat jelenti az Audi modellpalettáján, a 2,82 méteres tengelytáv már családbarát méretnek hangzik - pont ideális.

Audi SQ5 – prémium belső

A német prémiumok közül eddig talán Audival volt a legtöbb alkalommal dolgom, ezért aztán volt szerencsém szinte az összes modelljükben csücsülnöm. Számos fórumon olvashattam már azt, hogy az Audik beltere talán a legkiemelkedőbb a piacon: így kissé rideg, németesen precíz, minden ízében igényes beltérről beszélhetünk az SQ5 esetében is. Feltűnően megnövekedtek első légbeömlők, a sportos kormánykerék és a nagyobb oldalsó támaszokkal rendelkező ülések felpezsdítik a szemlélőt. Elöl egyébként állítható combtámasz, elektromos gerinctámasz fokozza a kényelmet, sőt már masszázsfunkció és hűtés-fűtés is rendelhető a sportos fotelekbe. Az SQ5 hátul inkább négy személyes, a csomagtér 10 literrel gyarapodott, immár 550-610 literes függően a sínen tologatható ülésektől, lehajtva őket 1,55 köbméteres teret kaphatsz. Az elektromosan nyíló ötödik ajtó a hátsó lámpákkal együtt tárul fel, ha légrugós SQ5-öd van, akkor egy gombnyomással lejjebb eresztheted az autó hátulját, megkönnyítve a nehezebb dolgok bepakolását.

Audi SQ5 Teszt - Alapjárat

Az Audi A4-ből ismerős lehet sok minden, 364 000 forintért kérhető az okos head-up display, az MMI infotainmentet futtató központi képernyő 7, illetve 8,3 colos kivitelben igényelhető - érintős funkcióval nem rendelkeznek, de a forgótárcsás megoldás írásfelismerő funkcióval rendelkezik és van számos dedikált gombunk is, amik megkönnyítik a rendszerben történő szörfölgetést. A legjobb az egészben a Bang&Olufsen hifi és a sofőr előtt található, 12,3 colos VirtualCockpit, amire az igényes Google Maps alapú navigációt teljes szélességben ki lehet tenni, no meg persze minden mást. (Ez már a kistesóban, az új Q3-ban is elérhető!)

Audi SQ5 – tüzes a kicsike

A második generációs Audi SQ5-re nem lehet azt a jelzőt aggatni, hogy ingerszegény. Élményekkel teli minden egyes kigyorsítás, hiszen a motorháztető alatt egy 354 lóerős, immáron 500 Nm-t teljesítő V6-os TFSI motor lapul, ami az új Audi S4, S5 (S5 járt már nálunk is, csak eggyel régebbi kiadás) kettősben már bemutatkozott. Amint azt az elején említettem, az előző modell kompresszorral teljesítette a 354 lóerőt, tesztautónk azonban két turbófeltöltőt kapott, amivel 30 Nm-es növekedést értek el, és így fordulhat elő az, hogy a maximális nyomatékát 1370-től egészen 4500-as fordulatig tudja hozni, ami egészen elképesztő.

Audi SQ5 Teszt - Alapjárat

Hörög, puffog, csetteg, kellemesen érces a hangja a sportkipufogónak hála, a fogyókúra jótékony hatással volt a 0-100-as sprintre, hiszen 4 tizedet javított, immár 5,4 alatt éri el a 100 km/h-t, végsebessége pedig elektronikusan szabályozott 250 km/h. A fogyasztásmérő természetesen tud extrém nagy számokat mutatni, a gyári vegyes valahol 8,3-8,6 közötti értéket jelez, ha kulturáltan jársz vele, azt gondolom, hogy 10 liter környéke lehet a realitás.

Audi SQ5 – fejlett futómű és kormány technika

A tesztelt SQ5-ben helyet kapott a feláras légrugós lengéscsillapítás – a széria modellekben változtatható lengéscsillapítású acélrugós található. A fejlettebb futómű több üzemmódot kínál:Dynamic-ban használva az SQ5 30 milliméterrel képes leereszkedni és be is keményíti magát, így támogatva a pengésre hangolt motort és a folyamatos áttétel változtatásra képes kormányművet. Elképesztően lágy és pontos az irányíthatóság, és még némi visszajelzést is ad a sofőrnek. Comfort módban kifejezetten kulturált, mezei Q5 benyomását kelti utazás közben, természetesen off-road mód is megtalálható benne, de az SQ5-tel inkább ne játssz ilyet, a 40-es gumikkal legalábbis én nem merném terepre vinni.

Audi SQ5 Teszt - Alapjárat

Az erő átvitelét mind a négykerékhez egy nyolcfokozatú bolygóműves, Tiptronic automata váltó végzi, váltani a kormány mögötti füleken is tudsz, ezzel is fokozva a sporty-SUV élményt. A Quattro hajtásnak hála nem ijed meg a tempósabb kanyarvételektől sem, sőt ha vannak olyan elvetemültek, aki hétégi pályázgatásra használnák az SQ5-öt, akkor kérhetnek hozzá hátsó önzáró differenciálművet egyaránt. Vezethetőség szempontjából tehát remek termék az SQ5, kérdés, hogy a szegmensben etalonnak számító, házon belül készülő Porsche Macanhoz mennyire tud felnőni?

Audi SQ5 ár és összegezve

Az Audi SQ5 a sportos, közepes méretű szabadidő-autó szegmens egyik legpatinásabb modellje.Egyelőre csak TFSI motorral kapható, de azt gondolom, ez jobb így mindenkinek - ha valaki a smoke&charmra hajt, annak az SQ7 felé érdemes kacsingatnia. A mezei Q5 minden fronton képes helyt állni, az SQ5 viszont rátesz egy lapáttal az amúgy megnyerő külsőre, igényes belső térre és az élményszámba menő vezethetőségre. Persze jól megkérik az árát, de a 354 lóerő szinte minden kilométeren képes kárpótolni. A Q5 alapára a kéziváltós, 150 lóerős TFSI motorral 11 millió forint, az SQ5 azonban a V6-os turbómotorjával több mint 18 millió forintról indul, és hol maradnak még az extrák?!

Audi SQ5 3.0 TFSI QuattroTiptronic

  • Lökettérfogat: 2995 cm3
  • Hengerek/szelepek: 6/24
  • Max. teljesítmény: 354 LE/5400-6400
  • Max. forgatónyomaték: 500 Nm /1370-4500
  • Hossz./szél./mag.: 4671/1893/1635 mm
  • Tengelytáv: 2824 mm
  • Saját tömeg: 1870 kg
  • Városi fogyasztás: 11 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 7,1 l /100 km
  • Vegyes fogyasztás: 8,5 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 10,2 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 189-195 g/km
  • Végsebesség: 250 km/h
  • 0-100: 5,4 s