2018. december 21. | 12:21

A Ssangyong Tivoli idén komoly frissítéseken ment keresztül, megnéztük, mit mutat a hazánkban oly népszerű Suzuki Vitara mellett

Dél-Korea legrégebbi és Európa egyre népszerűbb autómárkája a Ssangyong, hiszen az eredetileg haszongépjárművek gyártására szakosodott cég egyre igényesebb, európai szemnek is könnyen befogadható, megbízható járműveket készít. Jó példa erre a már szerkesztőségünkben is megforduló G4-es Rexton, valamint a legkisebb modelljük, a 2017-ben megújult Tivoli.

A kis szabadidő-autók nagyon pörögnek manapság, ami az eladásokat illeti, a dél-koreaiak minél nagyobb darabot igyekeznek kihasítani a szegmensből, és mivel a Mahindra jóvoltából van pénz a fejlesztésekre, ezért borítékolható volt, hogy a városi dzsungelek mindennapi kihívásait minden szempontból teljesíti majd az olasz városkáról elnevezett Tivoli. A kis crossover robusztus külsejével, elfogadható vételárával, tágas belterével igyekszik felvenni a verseny ritmusát, ezért aztán úgy gondoltuk, hogy egy videóban is összevetjük Magyarország legkedveltebb autójával, az új Suzuki Vitarával. Lássuk, miért is érheti meg a Tivolit választani!

Ssangyong Tivoli – most már kellemes a szemnek

Tény, hogy a Ssangyong még mindig azzal küzd hazánkban, hogy nem igazán ismerik a nevét. Vagy lehet, hogy a 2000-es évek amorf modelljeinek köszönhető az általános tudatlanság? Azért fordultak el a márkától sokan, mert a távol-keleti dizájn nem működött az öreg kontinensen? Gondolj csak a Rodiusra vagy a Kyronra - valóban nem szépségdíjas modellek, de az biztos, hogy az új Rextonnal és az új Tivolival előrébb léptek a megjelenési rangsorba

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

Az irány tehát ideálisnak mondható, látványos, nem mindennapi formát mutat az új Tivoli. A ráncfelvarrás során túl sok minden nem változott, a LED-es alsó menetfények kereteit módosultak, kicsit átszabták a lökösöket és a küszöböket, a hullámzó lemezek továbbra is izgalmassá varázsolják az autó oldalát. Olaszosan divatosnak is nevezhetém, az előre nyúló hátsó lámpa formája a Lancia Thesisre enged emlékeztetni. A tető és az oldalsó visszapillantó tükrök kérhetők fekete és fehér színben egyaránt, tesztautónk a fekete mellett Reddish Orange színben tündökölt.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A méretei teljes mértékben megfelelnek a kategória elvárásainak: 4,2 m hosszú, 1,8 m széles és 1,6 m magas, a tengelytáv pedig 2,6 méter. A mérnökök keze nem volt megkötve tervezéskor, így saját padlólemezt kapott a Tivoli, többek között ennek is köszönhető, hogy a tengelytávot tekintve a Vitarára is ráver 10 centit.

Ssangyong Tivoli – átgondolt, minőségi beltér

Amiben talán a legtöbbet fejlődött Tivoli, az a beltér anyagfelhasználása és kialakítása. Müller Atti a nyár folyamán tesztelte a G4 Rextont, aminek nem csak méretein, de minőségén is elcsodálkoztunk – igaz, az új autó mindig meggyőző, kíváncsi leszek majd az 5-10 éves használttesztek alkalmával, hogyan szerepelnek a dél-koreaiak. Nos, a Tivoli belseje alapvetően hagyományos sötét kivitelben érkezik, de kérhető elegáns bézs és a tesztautónkban is megtalálható steppelt, mogyoróbarna bőr belsővel, mely csak a DLX Plus felszereltségi szint esetén választható. A bejutás intelligens kulcsnélküli megoldással történik, nyomógombos indítás és elektronikus kormányzár tartozik a 99 000 forintos extra csomagba.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A kialakítással nem igazán volt problémám, a frissítés előtti modell értelmetlen tárolórekeszei eltűntek, most sok hasznos hely tátong a különböző tárgyaknak. Az anyagok rendben vannak, ahogyan az összeszerelés is, egyedül talán a fel-le állítható kormányt hoznám fel negatívumként. A kezelőszervek kézre állnak, kényelmes az 6 irányba elektromosan állítható vezető oldali ülés, ami a fagyos reggeleken kellemesen melenget, sőt azt sem gondoltam volna, hogy így fogok örülni a kormányfűtésnek a téli időben. Majd’ elfelejtettem, hogy a kormány erőssége három állásban állítható, ami leginkább az első pár száz kilométeren jó móka, utána nem foglalkozik vele az ember, bár valljuk be, autópályán jól jön a közvetlenebb kormányreakció.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A személyre szabhatóság igen fontos manapság a vásárlóknak, minden egyes lehetőség számíthat a végső döntés meghozatalában - a Tivoli LED műszeregységeinek belső világítása 6-féle színben pompázik, illetve képes jelezni azt is hogy milyen szögben állnak az első kerekek, ezt a 3,5 colos LCD kijelzőn lehet leolvasni.  A 7 colos központi kijelző a teljes Európa térképpel rendelkező TomTom navit jeleníti meg, Apple Carplay, Android Auto és Mirrorlink funkció is elérhető hozzá.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A hátsó helykínálat szintén a kategória egyik legjobbja, majdnem sík padlót kaphatsz hátul, két személy kényelmesen elfér, a beszállást a magasított kialakítás teszi könnyebbé. A hátsó ülések támláját 27,5 fokban lehet dönteni, egyébként 40-60% arányban ledöntve 1018 litert számlálhatsz a csomagtérben, alaphelyzetben elsőkerékhajtással 423 liter áll a rendelkezésedre, a 4x4-es Tivoliban azonban már csak 327 literrel gazdálkodhatsz.

Ssangyong Tivoli – maradt az 1.6

A megújult Ssangyong Tivolihoz az Euro 6 károsanyag-kibocsátási normát teljesítő 1.6 literes, teljesen alumíniumból készült benzines, illetve a szintén 1.6 literes közvetlen befecskendezéses, közös nyomócsöves, változó geometriájú turbóval szerelt dízelmotor kérhető. Az öngyulladó erőforrás 115 lóerőt és 300 Nm-es maximális nyomatékot mutat, míg a tesztautóban helyet kapó benzines 128 lóerőt és 160 Nm-t. A csúcsnyomaték 4600-as fordulattól van jelen, ebből tehát lehet sejteni, hogy a Tivoli akkor él igazán, amikor fordulaton használod. Összességében a hétköznapokban tökéletes szolgálatot nyújt, csendes, bár fordulaton adhat oda nem illő hangokat, illetve 130 km/h-s, autópályás tempónál is az átlagnál egy kicsit zajosabb.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A jövőben, igazodva a trendekhez, számíthatunk 1.5 literes turbós benzinmotorra, a jelenlegi egység városban használva 8-9 liter környékén fogyaszt, országúton lehet jócskán ebből lefaragni, a vegyes valahol 7 liter környékén mozog. A 149 000 forintos ISG Start-Stop rendszer csak manuális változatokhoz kérhető, tesztautónkban viszont nem kapott helyet.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A végsebesség 181 km/h, ami szintén elegendő, a mért 11 másodperc körüli gyorsulás is kielégítőnek számít a kategóriában. Az 1,35 tonnás crossover kérhető hat sebességes manuális, illetve 6 sebességes Aisin automata váltóval, a saját fejlesztésű manuálist leginkább a jobb francia váltókhoz tudom hasonlítani, megvan a „keverem a málnást” feeling váltás közben, de alapvetően jól veszi a sebességeket, adja magát minden egyes fokozat. Az összkerékhajtásért csak automata kivitelhez kérhető 500 000 – 500 000 forintért, ilyenkor azonban jár az Eco-Power-Winter üzemmódválasztó is.

Ssangyong Tivoli - magabiztos

Lehet, hogy jópáran nem tudják, de a Ssangyong már több mint 60 éve fejleszt és gyárt 4x4 hajtású járműveket, így aztán a Tivoli is olyan padlólemezre épült, ami által közúton és terepen sem igazán hozható zavarba. Tény, hogy maga a jármű nagyon masszívnak és összeszedettnek érződik szinte minden felületen. A futóművet inkább feszesnek mondanám, épp ideális a rugózási komfort, a kanyarokat magabiztosan veszi akár nagyobb tempóval is, instabilitásnak helye nincs. Az állítható, elektromos szervós kormány nem ad túl sok visszajelzést, azonban az alig pár száz kilométert futott tesztautónk fékjei meglehetősen harapósak, bizony szokni kellett az első métereken.

Ssangyong Tivoli 2018 - Teszt

A frissítés előtti modellhez még nem járt adaptív tempomat, parkolóasszisztens, holttérfigyelő, sávtartó sem, azonban mostanra minden ilyen vezetéstámogató kérhető a Tivolihoz. A Tech csomag 159 000 forintos felárért tartalmazza a sávelhagyás figyelmeztetőt, sávtartó asszisztenst, távolsági fényszóró asszisztenst és a táblafelismerő rendszert, alap a lejtmenetvezérlő, vészfékezés jelző és rásegítő, visszagurulásgátló, aktív borulás gátló, ESP és a kipörgésgátló egyaránt.

Ssangyong Tivoli ár és összegezve

A Ssangyong Tivolival mostanra lehet számolni a kompakt szegmensben, a ráncfelvarrás során sok részletében fejlődött, számos, ma már alapnak számító extrát megkapott. Az egyik legnagyobb előnye, hogy az összkerékhajtást és az automata váltót minden felszereltségi szinthez kérheted, ellenben mondjuk a Vitarával, ami csak a magasabb szinteken kínálja ezeket. A vállalható, Pininfarina által szignózott dizájn, a helykínálat és a belső tér kialakítása meggyőző, azonban a hajtásláncon van még mit finomítani, de úgy érzem, hogy egy tartós és időtálló eszközről beszélhetünk, mely üdítő színeivel, extráival a fiatalokat is képes kiszolgálni, nem beszélve a gyermekes anyukákról, nyugdíjasokról. Az STD alapfelszereltséggel, benzinmotorral most akciósan 4 290 000 forintért megvásárolható, tesztautónk alapára 5 479 000 forintot kóstál. És igen, a Suzuki szinte minden konfigurációban olcsóbb a Tivolinál, de mielőtt gondolkodás nélkül mennél Vitarát venni, azért próbáld ki a többi konkurenst is, köztük a dél-koreaiak kis crossoverét is, mert minden szerelem a tesztúton kezdődik, és ki tudja, lehet, hogy a Tivoli lesz majd az igazi.

Ssangyong Tivoli 1.6 e-XGI (facelift 2017)

  • Lökettérfogat: 1597 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 126 LE /6000
  • Max. forgatónyomaték: 157 Nm /4600
  • Hossz./szél./mag.: 4205/1795/1590 mm
  • Tengelytáv: 2600 mm
  • Saját tömeg: 1270 kg
  • Városi fogyasztás: 9,2 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 7,5 l /100 km
  • Vegyes fogyasztás: 8,5 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 8,5 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 142 g/km
  • Végsebesség: 181 km/h
  • 0-100: n.a.