A STEP közvetlenül összekapcsolja az autósokat és a hatóságokat a közlekedési információk gyorsabb és hatékonyabb megosztása érdekében.
A Vodafone egy új, STEP (Safer Transport for Europe Platform – Biztonságosabb Közlekedés Európáért Platform) elnevezésű felületet vezet be. Ennek célja, hogy közvetlenül összekapcsolja a közlekedőket egymással és a hatóságokkal, ezáltal lehetővé téve a biztonsági információk, veszélyjelzések és friss forgalmi információk valós idejű megosztását.
A problémát az jelenti, hogy a közlekedési hatóságok leginkább csak az autópályákon kihelyezett információs táblákon, illetve a járművekbe épített navigációs rendszereken keresztül tudnak friss közlekedésbiztonsági híreket megosztani. Ez azonban csak korlátozott elérést tesz lehetővé.
A telekommunikációs cég szerint a STEP ezekre a problémákra kínál megoldást. Nyitott, iparági szabványokra épülő, felhőalapú felületként lehetőséget biztosít a közúti biztonság javítása érdekében a különféle rendszereknek az együttműködésre azáltal, hogy egész Európában összekapcsolja egymással a közlekedés résztvevőit, a közlekedési hatóságokat, a járműgyártókat és a mobilszolgáltatókat.
Dobó Mátyás, a Vodafone Magyarország vállalati megoldásokért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta, a gyorsabb és hatékonyabb adatmegosztást biztosító nyílt felületek lehetővé teszik, hogy a legfontosabb biztonsági információk minden közlekedőhöz eljussanak függetlenül attól, milyen alkalmazást vagy rendszert használnak. A STEP az összekapcsoltság előnyeinek teljeskörű kiaknázását biztosítja.
Kezdetben a STEP a sávlezárásokkal, sebességkorlátozásokkal, valamint a még előttünk álló útszakaszon bekövetkezett közlekedési eseményekkel kapcsolatos biztonsági üzenetek és a közúti üzemeltetők által kiadott legfrissebb információk továbbítja majd a járműbe épített rendszerekre és a navigációs alkalmazásokra.
A STEP elindítását az a sikeres kísérlet alapozta meg, amelynek során a cég az Egyesült Királyság első „vehicle-to-everything”, vagyis a járművek és környezetük közötti kommunikációt lehetővé tevő biztonsági technológiáját tesztelte. Ez a felhőalapú rendszer élő, a közvetlen környezetre vonatkozó, friss információkat biztosít a közlekedők számára a sávlezárásokról, sebességkorlátozásokról és balesetekről. Emellett a Vodafone azt is vizsgálta saját mobilitási teszközpontjában, hogy az 5G technológia és a pontos helymeghatározás hogyan segíthet a közlekedésbiztonság javításában.
Nyitókép: Pixabay