kedd - 2024. május 21.
23 °C
időjáráserős felhőzet
95 616 Ft
100 669 Ft
D 607 Ft

Vérprofi: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 4WD DCT (2018) - Teszt

Nem gondoltam volna, de a Hyundai Tucson minden téren helyt áll, mindezt professzionálisan, kisujjból teszi

A Hyundai Tucson 2015 óta a márka legkelendőbb autója Európában. Ha ezt az elhozatal napján tudom, lehet másképp állok hozzá, hiszen egy kissé szürke, az utca képébe beleolvadó jármű volt a fejemben. Használata közben azonban rá kellett jöjjek, hogy szinte egy tökéletes termék - racionális választás bárki számára. És hiába a 2018 tavaszán bekövetkezett ráncfelvarrás, az importőr egy olyan hajtáslánccal szerelt változatott állított csatasorba, amellyel eddig is kapható volt a Tucson. Az erősebb, turbós benzines motort kapta meg hétfokozatú automata váltóval és kapcsolható összkerékhajtással. Következzen, miért is zseniális az ix35 utódja!

Hyundai Tucson - őszinte közepes SUV

Előre szólok, nem lesz semmi egetrengető újdonság abban, ami a felfrissült Hyundai Tucson külsejével történt. Kicsivel ívesebb hűtőmaszkot kapott, már LED-es kivitelben is rendelhetők a fényszórók elöl-hátul, a lökhárítók vonalain módosítottak, új színek és felnik kerültek a kínálatba. A 19 colos kerekekkel igazán határozott kiállása van, csak semmi felesleges díszítőelem, pontosan olyan őszinte és szolgálatra kész jármű benyomását nyújtja kívülről szemlélve, mint a volán mögül. Az ízléses semlegességhez nagyon ért a Hyundai Tucson.

Hyundai Tucson - a belső ötös

A Hyundai Tucson utasterébe pillantva szemrevaló megoldásokkal találkoztam, kedvenceim a fűthető, szellőztethető, Red Wine színbe burkolt bőr ülések. A középkonzolon is eszközöltek némi változtatást 2018-ban, igaz, a 7 colos érintőkijelzőt nem sikerült a legelegánsabban integrálni. Kellően gyors a rendszer, tudja már az Apple CarPlay, Android Auto funkciókat, a prémium szintet súroló Krell hangrendszeren pedig remek minőségben jöttek át a kedvenc zenéim. Ja, és ha lemerülne a telefonod, elég csak a középre behajítanod és máris tölti azt a Tucson, méghozzá vezeték nélkül. Helykínálat terén sem lehet panasz az autóra, az ülésfűtéssel ellátott hátsó sor mögött 513 literes csomagtér rejtőzik, ami akár 1503 literre bővíthető az ülések lehajtásával.

Modern biztonsági- és vezetéstámogató berendezésekből sem volt hiány, igaz, a fáradtságfigyelő az agyamra ment autópályán, viszont az adaptív tempomat, a kezdetleges sávtartó és az ütközésmegelőző rendszer megszolgáltak rendesen. Mivel 70%-ban autópályán használtam az autót, volt időm megtapasztalni, hogy mennyire zajos nagyobb tempónál. Meglepő módon a Tucson igazán csendesnek bizonyult - nincs kellemetlen gördülési zaj, a motor rezzenéstelenül, észrevétlenül jár. De hiába a halk mégis erőteljes motor, ha az étvágya váratlanul meg tud ugrani!

Hyundai Tucson – energikus, de éhes is

A 2018-as frissítés után a Hyundai Tucson motorpalettája annyiban változott meg, hogy a korábbi 1.7 literes dízelmotort 1.6 literesre cserélték, valamint a 2.0 literes, 185 lóerős dízel opcionálisan 48 V-os lágy hibrid hajtással is kérhető. A nagyobb öngyulladós változat hatos manuálissal és egy új fejlesztésű, nyolcgangos automatával, valamint összkerékhajtással kapható.

A benzines motorok terén az 1.6 literes szívómotor kezdi a sort 133 lóerővel, viszont annál potensebb versenyző az 1.6 literes T-GDI, tehát a 177 lóerős turbós változat, ami 265 Nm-es maximális nyomatékával észrevétlenül teszi a dolgát és akár 9.1 másodperc alatt 100 km/h-ra repíti a közel 1600 kg-os Tucsont. Csak az erősebb benzines kérhető a hetes, duplakuplungos váltóval, ami szintén hibátlanul teszi a dolgát. Érdekesség, hogy pont előtte való héten próbálhattam ki az új A200-at, melynek a Renault-tól származó automatája sokszor okozott meglepetéseket. A Hyundai váltója viszont tényleg meglepően gyors, ügyesen osztja be az erőt.

A T-GDI fogyasztását nem igazán sikerült 10 liter környékére levinni. Biztosan léteznek olyan nyúlvérűek, akik országúton a 8 litert képesek lennének hozni, autópályás használat mellett 10-11 liter környékén kért a benzinmotor. Ez az egy ellenérv szól a T-GDI mellett, amúgy valóban sokkal csendesebb, kulturáltabb, hamarabb bemelegszik, mint dízel társai és ki 6-7000-ig is el tudod forgatni.

Hyundai Tucson – elkényelmesedtem

A Hyundai Tucson futóművére sem igazán tudok negatív jelzőket aggatni, méreteihez képest kiszámítható, nem pattog el kellemetlenül a keresztbordákon, mint egy túlságosan is puhára hangolt C3 Aircross, viszont nem is annyira feszes, mint egy Mazda CX-5. Sikerült megtalálniuk a fejlesztőknek az aranyközéputat. Egy SUV-t sportos üzemben használni pedig teljesen értelmetlen, kivéve, ha egy SQ7-ről van szó.

A budapesti, kifogásolható utakra szinte tökéletes, bevallom könnyen el lehet kényelmesedni egy ilyen vagy ehhez hasonló járműben, amiben az úthibákkal gond nélkül fel lehet venni a versenyt, a padkára történő felállás pedig gyerekjátéknak tűnik. Igaz, a 19-colos felnikre illik odafigyelni ilyenkor, bár a Tucsonhoz rendelhető 17-es kerékszett, amikkel talán tovább növelhető a komfort.

Hyundai Tucson ár és összegezve

Manapság az SUV-vásárlóknak igencsak nehéz dolguk van. A közepes méretosztályban (ami egyébként jó eséllyel egy négy fős családot simán kiszolgál) számos versenyzőt találhatsz. A testvérmodell Kia Sportage, a már említett Mazda CX-5, Skoda Kodiaq, Nissan X-trail, Honda CR-V, Toyota RAV4 mellett viszont a Hyundai Tucson igencsak versenyképes modell.

A Hyundai Tucson Life felszereltséggel, az 1.6 literes szívómotorral már 5 999 000 forinttól hazavihető, a tesztautó a turbós benzinessel, kapcsolható összkerékhajtással és a DCT automatával viszont akciósan 9 524 000 forinttól indul és ebben még nincsenek benne a plusz extrák. Jó hír viszont, hogy az összkerékhajtás és a duplakuplungos automata elhagyásával 1,2 millió forintot spórolhatsz. Viszont ha minden garas számít, vagy épp ingázásra használnád, az 1.6-os dízel 450 000 forinttal, a 2.0 literes dízel 600 000 forinttal dobja meg az árát, sőt, ott a kínálatban még a 48V-os lágy hibrid rendszerrel ellátott csúcsváltozat. Mérlegelj tehát: alacsony fogyasztás + magasabb felár VS 10 literes fogyasztás + csendesebb, tisztább üzem + különb vezetési élmény!

Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 4WD 7 DCT (2018)

  • Lökettérfogat: 1591 cm3
  • >Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 177 LE /5500
  • Max. forgatónyomaték: 265 Nm /1500-4500
  • Hossz./szél./mag.: 4480/1850/1655 mm
  • Tengelytáv: 2670 mm
  • Saját tömeg: 1562 kg
  • Városi fogyasztás: 10,2 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 7,2 l /100 km
  • Vegyes fogyasztás: 8,3 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 11,8 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 165 g/km
  • Végsebesség: 201 km/h
  • 0-100: 9,1 s