2019. január 17. | 09:35

Az Aventura talán a legjobb dolog, ami a Volkswagen Amarokkal történhetett. Már, ha képes vagy elfogadni, hogy ez a két szó manapság együtt jár: prémium + pickup

Miért vesz valaki mindennapi használatra pickupot? Mert olyan vállalkozásban dolgozik, ahol néha össze kell mocskolni, kemény munkára kell fogni az autót, vagy épp az elejtett, kizsigerelt vadat kell a platón hazavinni. Egyszóval sokoldalú, praktikus célszerszám kell neki, mely lehet, hogy nem olcsó és sok gázolajat zabál, de számíthat rá a nehéz helyzetekben, a kínálatot kimaxolva pedig egy hosszú távon is kényelmes, számos modern extrával ellátott, kényelmes autót kap. Nem beszélve a visszaigényelhető áfáról!

Volkswagen Amarok Aventura - Teszt Alapjárat

Egyszóval a platós, jobb esetben 4x4 hajtású autók mindig is munkagépek maradnak. Talán a Mercedes közelítette meg egy kicsit más irányból ezt a dolgot az X-osztállyal, melyet prémium pickupként pozícionál. Csak nekem hat furán ez a két szó egymás mellett? Prémium meg pickup? Nem hiszem, de tény, hogy a Nissan Navara alapjaira épülő csillagos munkagép kilóg a sorból, ami a megjelenést, utastérben tapasztalható hangulatot illeti. Viszont nem csak a Mercedes háza táján érdemes körülnézni, ha valaki csilli-villi pickupot szeretne, hiszen a 2010-ben bemutatott Volkswagen Amarok ráncfelvarrását annyira komolyan gondolták, hogy egy krómmal kirakott, feljebb pozícionált Aventura-kivitelt is kínálnak belőle, mely a maga kategóriájában nyugodtan nevezhető prémiumnak. Ez az a szerszám, amivel a nagyfőnök jár a mezőre, hogy ne az új Volkswagen Touareggel kelljen sarat dagasztani!

Volkswagen Amarok Aventura: a legszélesebb pickup

A Volkswagen Amarok Aventura nem mindennapi jellemét nagyban meghatározza különleges színe, mely a Ravennakék fantázianévre hallgat. Ezen felül a hátsó króm lökhárító, a króm fellépők és az Aventura plakett árulkodik arról, hogy nem egy olcsó termékről van szó. A tipikus Volkswagen formanyelv jelenik meg a LED-es nappali menetfénnyel kiegészített fényszórókban és a 20 colos könnyűfém felnikben egyaránt. Az Amarok méretei normálnak tekinthetők a mezőnyben, viszont egy paraméter kimagaslik, méghozzá a szélessége, mely 1955 mm. 1364 mm széles a plató ajtaja, 1555 mm hosszú a rakodófelület, a kerékdoboknál 1222, legszélesebb pontja pedig 1620 mm-ben teljesedik ki, így egy raklap gond nélkül becuppan a csúszásgátló borítással ellátott platóra.

Volkswagen Amarok Aventura - Teszt Alapjárat

Épp kapóra jött az Amarok számomra, hiszen azon a héten vásároltam egy igencsak ritka, M-Parallel felniszettet az E34-emhez. Veszprém mellé kellett leutaznom érte és megkönnyebbülve tapasztaltam, hogy a felgumizott felnik simán felfértek fektetve a platóra. Valóban böszme nagy! Az éjszakai pakolást megkönnyítette még, hogy raktérvilágítással rendelkezett a tesztautó, melyet az utastérből lehet ki-be kapcsolni. Azért az 5,2 méteres hosszúság okozott némi fejtörést, mikor a McDrive-ba kellett valahogy benavigálni az autót, de szerencsére megoldottam probléma nélkül, köszönhetően a tolatókamerának meg a jó kiláthatóságnak. A platóra amúgy még jó pár szett felni felfért volna, hiszen a kocsi terhelhetősége kicsivel több, mint 1 tonna a sofőrrel együtt.

Volkswagen Amarok Aventura: felnagyított Polo belső

Az utastér is hamisítatlan Volkswagen vonásokkal dúsított - volt már szerencsém a Polo Beats-ben vagy a T-Roc-ban is csücsülni hosszabb ideig, ezek után valóban olyan a beltér, mintha ezek felnagyított változata lenne. Ahol nagy részben érintkezik vele a sofőr, ott kellemesen puha, javult az anyagfelhasználás minősége a ráncfelvarrás után, de mivel munkagép DNS-sel született, nem kerülhetik el a kemény, kopogós, rideg műanyagok sem a műszerfal nagy részét. Viszont az Amarok esetében ez nem zavaró, engem inkább a multimédiás kijelző aprócska mérete aggasztott.

Volkswagen Amarok Aventura - Teszt Alapjárat

A felhasználóbarát, ismerős utastér legjobb elemei közé tartoznak az első, ergocomfort ülések, melyek kényelmesek, elektromosan állíthatók, jól ki vannak párnázva, kihúzható combtámasszal teszik kényelmessé a hosszabb távú utakat. A már említett 300 km-es, felnis körutazásom idején sem panaszkodhattam, hiszen tényleg pihentető utam volt. A duplakabinos kialakításnak köszönhetően hátul is el lehet férni, bár 180 cm felett már nem mondanám kényelmesnek, de több mint elég annál, amit egy ilyen pickup nyújtani képes.

Volkswagen Amarok Aventura: kizárólag V6-tal

A Volkswagen Amarokot eleinte 2.0 literes dízellel és TSI-vel kínálták, értelemszerűen a dízel volt kapósabb, de hiányzott az igazi, mélyről jövő erő, így a facelift alkalmával megkapta a 3.0 literes V6-os, Audi-féle erőforrást három teljesítményszinttel. A csúcskivitelű Aventurában a V6 két turbót is kap maga mellé, így teljesíti a 224 lóerőt és 550 Nm-es maximális nyomatékot, mellyel 9,3 másodperc alatt gyorsul 100-ra, végsebessége pedig 195 km/h.

Volkswagen Amarok Aventura - Teszt Alapjárat

Az alapmodell 163-at, az aranyközéputas pedig 204 lóerőt produkál, így mindenki eldöntheti, mennyi extra erőt kíván, viszont az Aventurához csak a legerősebb rendelhető. Hidegindításnál természetesen hangos a dízel, de ahogy bemelegszik kellemes duruzsolásba megy át a járása, menet közben sem kifejezetten hangos, ahhoz képest, hogy pickup rendben van a zajkomfort. Erőlködésnek nyoma nincs, a 8 fokozatú, ZF-től érkezett tiptronic automata váltó remekül osztja el az erőt. A 2,32 tonnás súlynak és az eszméletlenül nagy homlokfelületnek is köszönhető, hogy a fogyasztás csak nagyon alapos odafigyelés mellett vihető le 10 liter alá, autópályán a megengedett maximummal haladva 10-11 környékén fogyasztott, városban inkább a 12 liter felé kacsingat.

Volkswagen Amarok Aventura: strapabíró és kellemes

Ha magát a technikát nézed, akkor az Amarok egy rendes terepjáró, hiszen alvázas felépítéssel, merev hátsó tengellyel és laprugókkal van felvértezve. Csak és kizárólag összkerékhajtással vásárolható meg, az az automatikusan vezérelt 4MOTION hajtással, mely egy hátsó differenciálzárral egészül ki. A felezőt elfelejtheted, de cserébe kérhető hozzá off-road program, no meg persze ott van a jó öreg kikapcsolható kipörgésgátló, amit jobb, ha bekapcsolva hagysz, hiszen elég nagy magabiztossággal veszi a csúszós, egyenetlen talajon történő közlekedést, okosra van hangolva az elektronika. Az Amarok hasmagasság egyébként 19,2 centi, az első terepszög 29,5, a hátsó 18, a rámpaszög pedig 15,6 fokos, 70 centiig vízálló, és ha a határait a végletekig feszegetnéd, akkor motorvédő burkolat is kérhető hozzá némi felárért.

Volkswagen Amarok Aventura - Teszt Alapjárat

Stabilitása alapvetően közúton is érződik, pickuphoz képest kellemes vezetni, kanyarokban, nagy tempónál is magabiztos, nyilván rossz úton érzéketlenül képes elpattogni a hátulja. Egyáltalán nem problémás vezetni, talán a parkolás és a szűk, belvárosi utcákban történő közlekedés okozhat fejtörést, illetve az érzéketlen fék, amit rendesen taposni kell, ha szeretne tőle valamit az ember, viszont egy több mint 2 tonnás járműtől ez érthető.

Volkswagen Amarok Aventura ár és összegezve

A Volkswagen Amarok Aventura ideális társ terepen, mellékúton, földúton, aszfalt úton, vadles közben, felniszállítás esetén vagy raklaphordásnál. Megmondom őszintén, én sajnálnám összemocskolni ebben a mutatós külsőben, de ha valaki villogni szeret, az az Amarok Aventurával meló közben is villoghat! Ha vállalkozásod van, az adót visszaigényelheted az autó 17 millió forintos árából, mely a plafont jelenti, az alapár valahol 10 millió forintnál kezdődik. Ha a dizájnt, használhatóságot, minőséget tekinted, akkor az X-osztály vagy a Ford Ranger Wildtrak nem tud többet nála. Így ízlés dolga, melyiket választod. Meg hát ott van ugyebár a V6 - a Ford öthengeres motort kínál, az X-osztályból hamarosan érkezik a V6-os kivitel. Ha megteheted, hogy drága autót veszel munkásautónak, akkor valószínűleg a fogyasztás sem fog érdekelni – ebben az esetben az Amarok Aventura remek választás!

Volkswagen Amarok Aventura 3.0 V6 TDI 4MOTION Automatic

  • Lökettérfogat: 2967 cm3
  • Hengerek/szelepek: 6/24
  • Max. teljesítmény: 224 LE 3000-4500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 550 Nm 1400-2750/perc
  • Hossz./szél./mag.: 5254/1955/1834 mm
  • Tengelytáv: 3097 mm
  • Saját tömeg: 2243 kg
  • Városi fogyasztás: 8,6 l
  • Országúti fogyasztás: 7,3 l
  • Vegyes fogyasztás: 7,8 l
  • Tesztfogyasztás: 11,5 l
  • CO2 kibocsátás: 204 g/km
  • Végsebesség: 195 km/h
  • 0-100: 9,3 s