A Volkswagen Touareg marcona, krómozott arca ellenére egy nagyon jóindulatú SUV: finoman ringatja, laptop-méretű, Innovision kijelzőjével ámulatba ejti utasait, de kemény munkákra is fogható, akár terepen is
Ki ne emlékezne a Phaetonra, mely a Volkswagen első modellje a luxuskategóriában, de visszatekintve kijelenthetem, hogy nem volt egy kasszasiker. Most végre eljött az ideje a harmadik generációs Volkswagen Touaregnek, ami nagy rössel kapcsolódna be a folyamatosan frissülő luxus-SUV-párbajba. Hogy mit tud előhúzni a zsebéből? Dupla nagyképernyős infotainmentet, számos kiforrott vezetéstámogatót, akár 3,5 tonna vontatására képes V6-os dízel egységet és egy varázsszőnyeg szerű légrugós futóművet. Házon belül igazán kiélezett csak a verseny, hiszen a Pozsonyban készülő Touareg a VW konszern MLB Evo, moduláris hosszmotoros platformján nyugszik közösen az Audi Q7-tel, Porsche Cayennel, Bentley Bentaygával és a Lamborghini Urussal. Micsoda nevek! De ne aggódj Touareg, hiszen te vagy a legolcsóbb, és téged inkább egy komfortos utazóautónak alkottak, nem igaz? Kiderül legújabb tesztvideónkból!
Volkswagen Touareg – króm kell, megkaptátok!
Akármilyen szögből is vizsgáltam az új Volkswagen Touareget, engem mindenhogy meggyőzött. Ügyesen eltalált XXL-terepjárós arányok, feltűnés nélküli hátsó rész, annál is szemrevalóbb front rész a krómban bővelkedő, fényszórókba olvadó hűtőmaszkkal. Már az Arteonnál is kedveltem ezt a fajta lámpatest-megoldást, most ez még markánsabban jelenik meg a mélyfekete gyöngyház színnel, igaz, többnyire a kínai igények kielégítésének céljából. Az IQ. Light, LED-Mátrix fényszórók oldalanként 120 LED-ecskét tartalmaznak, amik kifejezetten intelligensen kerülik el, hogy a szemből jövők szemébe világítsanak, mindezt a sebesség, kamerák jeleinek, kormányszög, sőt a térképadatbázistól vizsgálatával teszik.
Ez a kis pötty, (PTY-rendszám, haha) az elődjéhez képest 7 centivel hosszabb lett és néhány centivel laposabb is (4878x1984x1702 mm), de ennek ellenére a súlyából 106 kilót vesztett, köszönhetően az alumínium futómű- és karosszériaelemeknek. Maga a vázszerkezet 48 százaléka alumínium, a maradék 52 pedig nagyszilárdságú acélból tevődik össze, érezni is lehet menetközben - főleg terepen - hogy igazán merev és menetközben is csendes kabint alkottak.
Volkswagen Touareg – laptop a műszerfalon
A Volkswagen csúcskategóriás termékéhez hűen belül igazán szellős térkínálat fogad, de amit mindenki első blikkre ki fog szúrni, az a feláras, de annál káprázatosabb Innovision Cockpit. Ez a kijelző-komplexum két részre oszlik, a kormány mögött látható Audis, Virtual Cockpitre hajazó kijelző 12 colos, a középkonzol érintésérzékeny felülete pedig egészen merész, 15 colos méretben tündököl. Piciny negatívum, hogy a két üveglap összeillesztése már nem túl igényes, vehették volna egy füstüveg alá az egészet. A nagyobbik felület kézmozdulatokkal is lapozható, a főmenüben kis kedvencek fület is létre lehet hozni, ahová érdemes is bepakolni például a Start&Stop ikonját, hiszen minden gomb eltűnt a középkonzolról, jól elrejtve az infotainment valamelyik menüpontja alá.
Egyedül a 4 zónás klímakezelő jelenik meg digitális formátumban, fixen a képernyő alján, a hangerő, az üzemmódválasztó és a hasmagasság-állítás kapott forgótárcsás vezérlőt. A full LCD kijelző felbontása remek, gyorsan képes reagálni és mivel felfoghatatlanul nagy, ezért jól átlátható, szellős megjelenítéssel rendelkezik.
Kényelmes, mindenfelé állítható ülések (mélység, oldaltámasz, deréktámasz, combtámasz) fogadtak az első traktusban, a hátsó részben is bőséges a térkínálat. Talán az ülőlap kerülhetett volna feljebb, a kelleténél jobban éreztem a nyakamban a térdemet, mint kellett volna. Ha már mindenre kiterjedő kényelem, akkor egy kicsit az ülésszellőztetést is hiányoltam, bőr foteleknél az kifejezetten jól jön. A csomagtér méreteire azonban nem lehet panasz, alaphelyzetben 810 literes, az ülések ledöntésével pedig 1,8 köbméter is a rendelkezésedre állhat. A Volkswagen Touaregből hétszemélyes kivitel nem lesz kapható, az megmarad az eggyel előrébb rangsorolt Audi Q7-nek.
Volkswagen Touareg – bika, de mégis keveset kér
A harmadik generációs Volkswagen Touareg egyelőre egy 3.0 literes, V6-os turbódízel motorral kapható. Szüksége is van a 600 Nm-es maximális nyomatékra a két tonnás kasztninak, no meg a 286 lóerő mellett sem érdemes elmenni szó nélkül. Igencsak kulturáltan jár a dízel, kívülről figyelve sem kellemetlen a hangja, jutott hely bőven a szigetelőanyagoknak is a motortérben.
Erőlködés nélkül végrehajthatók az előzések nagyobb tempónál, autópályán pedig észre sem venni benne a 130 km/h-t, ha Németországban lettem volna, 235 km/h-ig is elhúztam volna. Álló helyzetből a 6,1 másodperces 100-as sprint igazán figyelemre méltó egy ekkora dögtől, de nem csak fürge, hanem valódi erőt is képes kifejteni, hiszen 3,5 tonnát is vontathatsz vele, ez esetben a felárért kérhető vontatási segéd könnyítheti meg a dolgodat többek között a kihajtható vonóhoroggal. A nyolcfokozatú hagyományos automata váltót, a 4Motion összkerékhajtást és a tetemes önsúlyt és hasmagasságot figyelembe véve a 8-9 literes átlagfogyasztás kifejezetten jónak számít. Nehezen, de 10 liter fölé is lehet vinni, de hidd el, nem fog rávinni a lélek.
Volkswagen Touareg – légrugóval a kátyúk ellen
Számomra a Touareg legszerethetőbb pontja a légrugó! Igaz, hogy 762 000 Ft-os felárért kapható, de automatikusan jár hozzá az összkerék-kormányzás, melynek köszönhetően 11,9 méteres átmérőjűre csökken a fordulókör és egyben javít a kanyarstabilitáson is. Ha esetleg nehezebb terepre tévednél, csak off-road módba tekered az üzemmódválasztót és máris megemelkedik a jármű, aszfalton pedig légiesen könnyű futást biztosít. Szintén felárért, egészen pontosan 1,2 millió forintért kérhető a 48 V-os rendszerről működő, aktív kanyarstabilizátoros csillapítás, ami még nagyobb stabilitást biztosít kanyarban, terepen pedig leoldhatók a stabrudak, ezáltal nagyobbat képes lépni a jármű, ha a helyzet úgy adja.
A hosszútávú vezetéseket megkönnyítendő HUD is megtalálható volt tesztautónkban az újdonsült Nightvision éjjellátó berendezéssel együtt (616 000 Ft), mely már 300 méterről képes kiszúrni az út mellett ácsorgó élőlényeket. Ezeket a kormány mögötti kijelzőn ki is rajzolja, de a legjobb, hogy akár rá is villog arra a bizonyosra, hogy helló, egy két tonnás dömper érkezik feléd, vigyázz kérlek! A dugóasszisztens 60 km/h-ig követi az előttünk lévőt. Autópályán az adaptív tempomat a sávtartóval remekül működik együtt, igaz, ez utóbbit minden indításnál külön ki kell kapcsolni, mert folyamatosan beremegteti a kormányt, ha valami pontatlanságot észlel a felfestések kapcsán.
Volkswagen Touareg 2019 ár és összegzés
Egy szó, mint száz, az új Volkswagen Touareg hosszú távú, kényelmes utazásokra született, ehhez rengeteg vezetési segédet, csendes, dinamikus és gazdaságos dízelmotort biztosít az elképesztő nagyképernyős kezelőfelülettel és igazán sokoldalú használhatósággal a légrugós futómű jóvoltából. Nem kell sportosnak lennie, hiszen akár házon belül is találhatsz dinamizmusra hangolt konkurenst a szegmensben. Elegance és Atmosphere felszereltségben 18 300 000 Ft az alapára, Camel, azaz Teve felszereltségben 16 000 000 milliótól indul, a tesztautó bőségesen felextrázva azonban már a 27 000 000 Ft-ot súrolja. Mint minden tudatos autóvásárló, tisztázd magadban, hogy milyen típusú jármű illene a te használati és vezetési stílusodhoz, és ha hosszútávfutó-komfortkedvelő vagy, akkor az új Touareg lesz a te SUV-d!
Volkswagen Touareg 3.0 V6 TDI 4Motion Tiptronic
- Lökettérfogat: 2 967 cm3
- Hengerek/szelepek: 6/24
- Max. teljesítmény: 286 LE 3800/perc
- Max. forgatónyomaték: 600 Nm 2250-3250/perc
- Hossz./szél./mag.: 4878/1984/1717 mm
- Tengelytáv: 2904 mm
- Saját tömeg: 1995 kg
- Városi fogyasztás: 8,1 l /100 km
- Országúti fogyasztás: 6,2 l /100 km
- Vegyes fogyasztás: 6,9 l /100 km
- Tesztfogyasztás: 9,2 l /100 km
- CO2-kibocsátás: 182 g/km
- Végsebesség: 235 km/h
- 0-100: 6,1 s
Fotó: Háfra Zsolt