2023. június 09. | 10:15

Közvélemény-kutatást rendelt a Greenpeace Magyarország azzal kapcsolatban, hogy az emberek hogyan állnak az akkumulátorgyárakhoz.

Nemrég Magyarország vezetése kijelentette, hogy akkugyártó nagyhatalmat csinálnak az országból. Ez sokaknak nem tetszik, de főleg azoknak, akiknek a városába telepítik ezeket a gyárakat.

Hiszen ahogy az korábban már kiderült, egy ilyen gyárnak hatalmas energia- és vízigénye van amellett, hogy környezeti terhelése - például zajterhelése - elég magas. Ráadásul egy tanulmány szerint a rossz munkakörülmények és fizetések miatt főleg csak kiszolgáltatott külföldi bérmunkásokkal lehet majd feltölteni ezeket a gyárakat, amit szintén nem szeretne a lakosság.

Arról, hogy mi a pontos álláspont, a Greenpeace Magyarország is szeretett volna kapni egy képet. Éppen ezért felkérték a Policy Solutions elemző intézetet és a ZRI Závecz Reasearch csapatát, hogy készítsenek közvélemény-kutatást a témában.

Ezekből a kutatásokból kirajzolódott, hogy a megkérdezettek 62 százaléka - tehát közel kétharmada - egyértelműen nem ért egyet azzal, hogy még több ilyen gyárat telepítsenek Magyarországra. Cserébe viszont a válaszadók 57 százaléka azt várná a kormánytól, hogy támogassa a megújuló energiaforrásokat a lakosság részére is.

Hiszen sokak szerint ez lehetne a hosszabb távú megoldás arra, hogy Magyarország csökkentse az orosz energiafüggőségét. Az akkugyárak kapcsán egyébként azt is megkérdezték a lakosságtól, hogy mitől tartanak pontosan, miért nem szeretnének több ilyen üzemet.

A válaszadók nagy része azzal érvelt, hogy félnek az itt található vegyi anyagoktól és attól, hogy ezek esetleg kiszabadulnak. Ahogy ez például a napokban is megtörtént Iváncsán, ahol emiatt több munkás is rosszul lett.

A kutatásból kiderül, hogy a magyarok jó része szeretne megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházásokat is látni. Viszont van egy komoly szelete a kördiagramnak, ahol inkább az atomenergiát támogatják.

A Greenpeace abban egyetért a kormánnyal, hogy az elektromobilitás lehet egy fontos lépcsőfoka a tisztább jövőnek. Viszont ők nem az üzletet látják benne, hanem egy olyan lehetőséget, amire egyelőre nincs felkészülve a rendszer. Hiszen az ehhez szükséges energiát inkább megújuló energiaforrásokból kellene megszerezni.

Nehezményezik, hogy egyelőre nincs átfogó stratégiai és környezetvédelmi hatásvizsgálat az akkumulátorgyárak körül. Ezen belül hiányoznak energetikai, vízhasználati, környezetbiztonsági vizsgálatok és azt is kockázatosnak tartják, hogy a lakosságot nem vonják be eléggé a döntéshozatalba.

Sturcz Bertalan/ Alapjárat