2023. március 07. | 07:34

További problémákat tárt fel a magyar akkumulátorgyártással kapcsolatban egy kutató.

A magyar kormánynak már egy ideje nem titkolt terve az, hogy az ország iparát valamelyest átalakítsa. Az elektromos autók terjedésére és a zöldebb jövő megteremtése miatt akkumulátorgyártó nagyhatalommá szeretnék tenni Magyarországot.

Ez persze gazdaságilag jól hangzik, mert fejleszti az országot, tőkét vonz be és munkahelyeket teremt, azonban ez csak a dolog napos oldala. Ezzel szemben a sötét oldala, hogy elképesztően magas energia- és vízigényű folyamat az akkumulátorgyártás.

Emellett nem megfelelő keretek között fokozottan veszélyes és mérgező lehet, amire vannak is panaszok már működő akkugyáraknál. Tehát az országnak még bőven szüksége lenne felkészülési időre egy ilyen vízió eléréséhez, a kormány mégis féktelenül tolja a projekteket.

Emiatt néha egészen döbbenetes módon csúsznak át döntéshozók keze alatt ilyen projektek, de például Debrecenben rendszeres tüntetéseket tartanak a kínai CATL gyár miatt, és a hangulat is egyre feszültebb. Bár a lakosságnak is van egy rakás érve a telepítés ellen, a projektet támogatóknak is van mellette.

Az egyik ilyen érv, hogy munkahelyeket teremt, de pontosan kinek? Ezzel kapcsolatban készített kutatást Czirfusz Márton, akivel a 444.hu munkatársa beszélgetett. Ő nem csak gazdaságföldrajzzal foglalkozik, de az Eötvös Loránd Kutatói Hálózat Közgazdasági- és Regionális Tudományi Kutatóközpont külső munkatársaként is dolgozik.

Nemrég jelent meg tőle egy tanulmány, amiben az akkumulátorgyárak dolgozói rétegét elemezte. Ebben kifejti, hogy az akkumulátorgyárakban fizetett alapbérek nem fedik a tisztességes megélhetést.

Emiatt pedig a nehezebb helyzetben lévő magyarok mellett túlnyomó részt kiszolgáltatott helyzetbe került külföldiek fognak dolgozni majd ezekben az üzemekben. A szakszervezetek alapításának lehetősége csak nagyon homályosan látszik és ha mégis sikerül, akkor sem biztos, hogy elérnek vele bármit.

Ez hosszabb távon rengeteg betelepített külföldit jelenthet, amit a lakosság nem biztos, hogy pozitívan fogad majd. Többek közt a kultúrák közötti különbségek is okozhatnak majd feszültséget a gyár dolgozói és a lakosság között.

Sturcz Bertalan/ Alapjárat