2020. augusztus 01. | 12:10

A Toyota Corolla kombi Trek kivitele lehet a természetbarátok legjobb választása, hiszen nem tol maga előtt feleslegesen sok levegőt, enyhébb terepen is helytáll, a hibrid hajtáslánccal pedig kifejezetten gazdaságos.

A Toyota Corolla 12. generációjával a 2019-es Genfi Autószalonon találkoztam először, ahol Zsombor, a Toyota PR-osa nagy büszkeséggel emelte ki a számomra, hogy ez az a modell, amely kétféle hibrid hajtáslánccal lesz elérhető, sőt, GR és Trek verzió is érkezik majd belőle. Azóta az alap kombit és a sportos hatchhack változatot volt már szerencsénk tesztelni, így eljött az ideje annak, hogy a terepesített kombi, a Trek verzió is megérkezzen hozzánk. Azért nem Track a neve, mert a marketinganyag szerint a Trek bicikligyártóval közös együttműködés kapcsán készült el ez a kivitel, ami egyedi megjelenéssel, még több műanyaggal és két centis emeléssel igyekszik megfelelni az aktív életet és a gazdaságos, nyugodt közlekedést preferáló vásárlók elvárásaihoz. Lássuk, hogy szerepel a csak és kizárólag hibrid hajtáslánccal és fronthajtással kérhető Trek kivitel enyhébb terepen!

Toyota Corolla Trek – jól áll neki a crossoveres jelleg

Az új Toyota Corolla a GA-C-padlólemezre épül, így az elődhöz képest 60%-kal merevebb karosszériát értek el, a súlypont pedig 10 milliméterrel alacsonyabbra került. Ez a fajta merevség abszolút érződik az autó egészén, nincs is semmiféle nyöszörgés, csavarodásra okot adó zörej menet közben. A Trek felszereltség kizárólag a kombi, azaz a Touring Sports kivitelhez választható, ami körbeműanyagozott sárvédőíveket, küszöböt, egyedi felniket, haspáncél imitációval ellátott lökhárítókat, Trek feliratokat a küszöbön és a csomagtérajtón, valamint két centis emelést takar. Azt gondolom, a magyar úthálózat helyzetét nézve nem árt, ha az autónknak van egy tisztességes hasmagassága, bár a sofőr ebből pont semmit nem fog érezni, ha össze akarja hasonlítani egy alap TS modellel a Treket. Az értékesítő kolléga adu ásza lehet ez a két centi, főleg azon nyugdíjas vásárlók körében, akik éppen nem SUV-t akarnak, de örülnének egy magasabb hasmagasságú autónak – könnyedén bele lehet huppanni, és nem kell megriadni attól sem, ha a fel kell menni a tanyára lepermetezni a szőlőt.

Toyota Corolla Trek teszt alapjárat

Az autó hossza tisztességes 4,65 métert tesz ki, a tengelytáv 2,7 méter (hat centivel hosszabb, mint az ötajtósé). Elnézve ezeket a számokat, lassan olyan mértéket ölt az autók növekedése, hogy egy kompakt modell is meghaladja az öt métert. Ám valójában az lehet a képben, hogy a Corolla kombinak kell pótolnia a már nem kapható Avensist, már ha az SUV-őrület teret enged neki. Az összes Corolla LED-es fényszórókat kap alapból, a Trek kivitelen pedig Bi-LED megoldást és LED ködfényszórókat is találni. A dizájnról mindenki döntse el maga, hogy tetszik-e neki vagy sem, nekem személy szerint bejön. Van benne valami jövőbe mutató, japános, szamurájos merészség, de nem nevezném hivalkodónak, ebben a barnás-zöld színben egészen szolid, természethez idomuló összképet ad.

Toyota Corolla Trek – a beltérben is van előnye a Treknek

A Toyota Corolla Trek belterében azonnal a remek kialakítású, ízléses szövet ülések tűnnek fel először, ez a borítás szintén a Trek változathoz jár csak, ahogyan a műfabetétek a műszerfalon. Volt szerencsém közel 6 órát ülni szinte egyhuzamban ezekben az elektromos deréktámasszal ellátott ülésekben, és kiszállás után arra kellett rájönnöm, hogy nem fájdult meg benne a hátam. Érdekes, a Jaguar I-Pace tesztautónál az ellenkezője történt, tehát nem feltétlenül kell prémiumnak lenni ahhoz, hogy valaki jó üléseket gyártson. A helykínálat elöl rendben van, és a hátsó sorban sem kell szégyenkezni, négyen kényelmesen el tudnak benne utazni. Tesztautónk az 1,8 literes, gyengébb motorral volt szerelve, így a 12 voltos akksi elfért a motortérben, ellentétben a 2,0 literes változattal, aminél ez a csomagtérbe kerül, így a gyengébb kivitel csomagtere 15 literrel nagyobb, 596 literes alaphelyzetben.

Toyota Corolla Trek teszt alapjárat

Zongoralakk azért akad bőven, de van bőrkormány és bőr váltógomb, elöl ülésfűtés, kétzónás automata klíma és 8 colos érintőkijelző a középkonzolon, melynek kidolgozása a körítéshez képest silány, bár az okostelefon integráció egészen gyorsan végbement, onnantól kezdve nem volt bajom vele, mert az Apple Carplay felületét használtam szinte végig.

Toyota Corolla Trek – csak hibrid hajtáslánccal

A Toyota 4. generációs hibrid hajtáslánca minden szempontból hatékonyabb az elődhöz képest, volt már szerencsém kipróbálni a RAV4-ben, járt már nálunk a Camry is, mindkettő esetében hozható volt az 5-6 literes fogyasztás átlagban, ami véleményem szerint kimagaslóan jó értéknek számít. A Trek változat nem kérhető az 1,2 literes, 116 lóerős turbós benzinmotorral, csak a hibrid hajtásláncok közül tudsz választani. A 2,0 literes, Atkinson-ciklusú benzinmotorral szerelt erősebb, Dynamic Force kivitellel (+ 660 000 Ft) is hozható a fent említett kedvező fogyasztás. Akit viszont teljes mértékben hidegen hagynak a lóerők, annak remek választás lehet az 1,8-as gyengébb változat, ami 122 lóerős összteljesítményre képes, a villanymotor 73 lóerőt és 163 Nm-t tesz ki ebből, így 11,1 másodperc alatt éri el a 100 km/órát és 180 km/h a végsebessége.

Toyota Corolla Trek teszt alapjárat

A Toyota hibrid modelljei amúgy sem a közúti erőfitogtatásról szólnak, városban, elővárosi közlekedésben lehet kihasználni a hajtás előnyeit, autópályán és közúton is jól meg kell gondolni azért minden előzést, hű társammá vált a teszthét alatt a lendület. Ha azonban elértük a kívánt utazósebességet, feledésbe merül minden előtte megtett erőfeszítés, hiszen egészen csendes nagy tempónál is, ilyenkor már az elektronikusan vezérelt, fokozatmentes erőátvitel (e-CVT) is megtalálta a megfelelő fordulatszám-tartományt, semlegesen, ingerektől mentesen utazhatunk, és igen, a fogyasztás a teszthét alatt 4-5 liter között alakult.

Toyota Corolla Trek – nem jön zavarba

Igazi benzinvérűnek tartom magam, de azt vettem észre, hogy amikor valamilyen elektromos vagy hibrid modell kerül hozzánk (főleg, ha az egy prémium termék), egyre jobban kedvelem a teljes elszigeteltségben, hangtalanul, rezonanciáktól mentes városi gurulást, dugóban várakozást. Egészen kifinomultam működik a Toyota öntöltő rendszere, és az egész komforthoz hozzájárul a kellemesen feszes futómű - elöl MacPherson, hátul független hátsó kerékfelfüggesztés található. Meglepően ügyesen veszi a tempósabb kanyarokat, és annak ellenére, hogy feszes, az úthibákat is elfogadhatóan mozogja ki. A két centis emelés tudatában pedig nyugodt szívvel használtam földúton, és a padkára történő parkolás sem okozott gondot.

Toyota Corolla Trek teszt alapjárat

Toyota Corolla Trek ár és összegezve

Az alap, Active felszereltségű Corolla TS 6 570 000 forinttól kihozható némi kedvezménnyel, a Trek változat 9 330 000 forinttól vásárolható meg, tesztautónk már 9 480 000 forintba került. A teszthét alatt nem éreztem úgy, hogy bármilyen extra hiányozna, hiszen az árban benne van az adaptív tempomat, kétzónás klíma, parkolássegítő és a Bi-LED fényszórók. Egyedül talán a plusz teljesítményt hiányoltam, nekem megérné 660 000 forintos felárért kérni a 2,0 literes hibrid hajtásláncot, amivel szintén 5-6 liter környékén el lehet járni, főleg városban. Azonban az agglomerációs környezetben az autópálya sosem lesz a terepünk. Meglepően tapasztaltam, hogy vezetés élménye azért nincs teljesen kiölve az autóból, a futóműve magabiztosan teljesített, és az emelés ellenére nem ment át billegésbe forszírozott kanyaroknál sem a történet. A Toyotás megbízhatóság körbe lebegi az egész járművet, ha kenyered a nyugodt, gazdaságos közlekedés, akkor ez a te autód, főleg ebben a praktikus kombi kivitelben. Az autóhoz 3 év/100 000 km, a hibrid rendszerre 5 év garancia jár, de a márkaszervizes karbantartásokkal ezt akár 10 évig is ki lehet tolni.

Toyota Corolla TS Trek 1.8 Hybrid (2020)

  • Lökettérfogat: 1798 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. összteljesítmény: 122 LE (90 kW)
  • Max. forgatónyomaték: 142 Nm
  • Hossz./szél./mag.: 4653/1790/1435 mm
  • Tengelytáv: 2700 mm
  • Saját tömeg: 1370-1430 kg
  • Vegyes fogyasztás: 4,3 - 5,1 l
  • Tesztfogyasztás: 4,7 l
  • CO2 kibocsátás: 97,4-115,9 g/km
  • Végsebesség: 180 km/h