2019. augusztus 10. | 12:50

A sorhatos varázsa eltűnt, de ne bánkódj, így is felemelő érzés vezetni az 330i-t.

BMW tulajdonosként annak idején a sorhatos motor selymességébe, semmihez sem hasonlítható hangjába és a magas fordulaton nyújtott teljesítménybe lettem szerelmes. Ezért is áll a garázsban egy M50B20-as E34. Az ötös sorozat az E12-vel, a hármas széria az E21-gyel indította meg a sportos szedánok generációját, amik az évtizedek során olyan káprázatos, ám nagyon kényes autókká formálódtak, mint az E92 M3, vagy épp a V10-es M5. A hármas széria hetedik generációjának még nem érkezett meg az M-es, végletekben működő kivitele, de létezik belőle a 330i, ami a tökéletes kompromisszum lehet azoknak, akik a mindennapokban komfortos szedánnal furikáznának, de ha a helyzet úgy kívánja, egy gombnyomásra vérmes kanyarvadásszá változna alattuk az autó. Nos, erre valóban képes a 330i, a bökkenő csupán az, hogy az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normák miatt a sorhatos varázsát dupla turbóra cserélték.

BMW 330i – M-csomaggal igazán ütős

Számomra az E30-as a legszebb hármas, ami valaha létezett, a modernebbek közül az E90 és az F30 sem nevezhető karakteres modellnek, igaz, a maguk idejében nagyot dobbantottak, ahogyan az új, G20-as széria is. Az új hármason is terebélyesebb veséket találni, de szerencsére nem olyan ormótlan módon, mint az új 7-es, X7-es esetében. Merész élekkel operáltak a tervezők, a hosszú géptető, a rövidre szabott far sportautós arányokat mutat az új 3-as esetében, ami a 4,7 méteres hosszával, 2852 milliméteres tengelytávjával az E39-es 5-ös méreteit hozza.

BMW 330i teszt - Alapjárat

Az agresszív, karomszerű fényszórók a BMW lézerfény technológiájával bírnak, így akár 530 méteres távolságról is kiszúrhatod a veszélyforrást az út szélén. M-csomag nélkül nem is adnám az új 3-ast, annyira jól áll neki a szélesített, méhsejt mintázatú műanyagbetét a lökösön, a két kerek kidörrentő hátul és az M Sport csomag mélykék fényezése. A festett féknyergek mellé alapvetően 18 colos kerekek járnának, de a tesztautó egyel nagyobb lépőket kapott, amiknél már láttam jóval kreatívabb darabokat, talán egy sűrűbb küllős változat jobban mutatna rajta. A hátsó fényszórót tényleg a Lexustól koppintották? Ezt mindenki döntse el maga!

BMW 330i teszt - Alapjárat

BMW 330i – feketén sportos

A német prémium modellek esetében óriási megrökönyödést lehet kelteni az extrák árával. Mi, egyszerű halandók fel sem tudjuk fogni, hogy ki képes ennyi pénzt kiadni ilyen dolgokért. Mutatom! A már említett M Sport csomag picivel több, mint 2 millió, a nagy felni, sportabroncsokkal közel 570 ezer forint. Fél millió forintért kapsz kis M-es mintázatokkal megfűszerezett, bőr sportüléseket, 400 ezer forintért memóriás, elektromosan állítható kivitelben is kérheted őket. Szintén 400 ezer a napfénytető, 340 ezer az azonos nyomvonalon kitolatni képes parkolássegítő, ami egyébként a legjobb a piacon, 670 ezer forintot kóstál az asszisztens rendszerek arzenálja, szintén ennyibe kerül a már említett, kiemelkedően hatékony lézer fényszóró kettős. 330 ezer forintért rendes Head up Display-t kapsz, az úgynevezett Live Cockpit Professional multimédiás rendszerért pedig 930 ezer forintot kell kipengetni. Atyaég, mi minden elfér már egy 3-as BMW-ben is?!

BMW 330i teszt - Alapjárat

A sötét belső ezüstös kontúrja igazán ízlésesre sikerült, egy valódi belsőépítészeti remekművel volt dolgom. A 10,3 colos multimédia természetesen a sofőr felé van irányozva és közelebb is került hozzá, a kormány mögötti cockpit kidolgozása remek, bár annyi információt nem képes közölni, mint a konkurens márka modelljei, ami igazából nem is baj, a legfontosabbak így is a helyükön vannak. Finom minden egyes gomb tapintása, jó őket nyomkodni, egyedül talán a nagy kijelző alatt található légbeömlők holtjátékába és a váltókar foglalatába tudok belekötni, amik silány műanyagból készültek és sokat rontanak a minőségérzeten. Csendes az autó, elöl simán elférni és hátul sem nevezném túl szűknek, a csomagtér alaphelyzetében 480 litert kínál. A 3-ashoz is jár a hangvezérlés és a BMW-féle gesztusvezérlés, aminek lehetőségét úgyis elfelejted, bár az autó minden hangerőszabályzásnál jelzi a kijelzőn, hogy: Hé, haver! Tudod ám ezt a levegőben kalimpálva is csinálni!

BMW 330i teszt - Alapjárat

BMW 330i – 2 turbó a bánatodra

Lássuk, miből válogathat jelenleg az, aki új 3-as BMW-t szeretne? Dízel fronton 150 lóerővel elérhető a 2.0 literes 318d, a 190 lóerős 20d és a 3.0 literes, 265 lóerős 30d, utóbbi kettő összkerékhajtással is kérhető. A benzineseknél a 2.0 literes, 184 lóerős 20i és a tesztelt, 258 lóerős 30i kapható immáron xDrive hajtással, a csúcsot pedig a SORHATOS 3.0 literes 40i jelenti csak xDrive-al és automatával. Ha valaki hibridet szeretne, annak ott a 330e plug-in hibrid változat 293 lóerővel és 60 km körüli elektromos hatótávval.

BMW 330i teszt - Alapjárat

A benzinvérű BMW-fanatikusoknak a tökéletes kompromisszumot a 20i és a majd érkező M3-as között a 330i vagy a 340i jelentheti. Igen, a 40i legalább már soros hathengeres elrendezésű és durván 4 millió forinttal drágább a 30i-hez képest, sejthetően még több adrenalint képest termelni sofőrjei szervezetében. A 330i viszont ezzel az M Sport csomaggal inkább a sokarcú szedán tulajdonságait hordozza, ami sport módban képes frenetikus élményt nyújtani az alapjáraton pengés motorral és futóművel.

BMW 330i teszt - Alapjárat

A már említett 258 lóerő mellett 400 Nm-es maximális nyomatékot lehet kihozni a 2.0 literes, dupla turbóval megtámogatott erőforrásból, ami manuális váltóval nem kérhető, cserébe viszont eszméletlenül gyors, harmadik generációs ZF automata jár hozzá. Használat közben kezdtem kételkedni, hogy valóban kéne az a manuális? Nem biztos. A részecskeszűrő jelenléte az átlag felhasználó számára jellegtelen információ és menet közben sem érezni a hátrányait természetesen, az majd 2-300 000 kilométer után a szervizben kongatja a vészharangot. Nincs meg az az öblös, mélyről jövő erő, ami a sorhatosokat jellemzi, de cserébe viszont a turbók hallatják magukat és a kipufogó is kellemes morajlással ajándékozza meg az utasokat. Szóval az összkép kiadja.

BMW 330i – versenyző alkat

A BMW 330i M Sporthoz nem jár az adaptív lengéscsillapítás, de szerencsénkre a tesztautó konfigurációja tartalmazza, és csak javasolni tudom mindenkinek, aki 3-asban gondolkodik. Az autó sokoldalúságához nagy mértékben hozzájárul, igazi kezesbárány az érezhetően merev és könnyű karosszéria. 50-50 százalékos súlyelosztás, teljesen leburkolt alváz jellemzi az összességében 55 kg-mal könnyebb G20-ast az előző szériához képest, elöl 43, hátul 21 millimétert szélesedett a nyomtáv, közelebb került a földhöz és alapból keményebb gátlókat kapott.

BMW 330i teszt - Alapjárat

A változó áttételű kormánymű is hozzájárul ahhoz, hogy minden lóerőt kiautózhass belőle, igaz, a modern autók sterilségét kínálja. A kategória atlétájához az M Sport 30i és 30d esetében az M-es fékrendszert alapáron kapod, a hosszú évek után visszatérő önzáró sperr viszont kimaradt a tesztautóból, amit nem is csodálok, hiszen a szakújságírók a fene nagy jómódban könnyen fogyasztották volna a méregdrága gumikat. De hiába a Michelin Pilot Sport 4S abroncsok és a feszes futómű, a 330i-nek nem a kátyúkkal megtűzdelt magyar úthálózat a kedvelt terepe. Szívszakajtó élmény volt a Kia Sorentóból átülni a szigorú szedánba, ami a nyugat-európai országok sima aszfaltján élhető igazán.

BMW 330i ár és összegezve

Vadító külső, minden téren kielégítő belső elegendő helykínálattal, a sorhatos hiányában is kiemelkedő menettulajdonságok, ésszel használva korrekt fogyasztás, feszes futómű – ezeknek viszont ára van. A BMW 330i a széria automataváltóval együtt 13 millió forinttól indul, de tesztautónk ára már a 22 millió forintot közelíti, amiből 2,1 milliót önmagában az M sportcsomag, a kisebb motorok esetében a 8-as sebességes ZF váltó felára kb. 700 ezer forint, akárcsak az xDrive összkerékhajtásé. A szerényebb motorokkal is jó választás lehet tehát a G20-as, azonban, ha elég tág a pénztárcád és néha-néha sportélményekre vágysz, akkor a 330i vagy az annál erősebb benzines kiadások közül érdemes válogatni.

BMW 330i M Sport Steptronic G20 (2019)

  • Lökettérfogat: 1998 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 258 LE 5000-6500/perc
  • Max. forgatónyomaték: 400 Nm 1550-4400/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4709/1827/1442 mm
  • Tengelytáv: 2851 mm
  • Saját tömeg: 1470 kg
  • Városi fogyasztás: 7,2-7,7 l
  • Országúti fogyasztás: 5,0-5,2 l
  • Vegyes fogyasztás: 5,8-6,1 l
  • Tesztfogyasztás: 9,8 l
  • CO2 kibocsátás: 139 g/km
  • Végsebesség: 250 km/h
  • 0-100: 5.8 s