2022. március 02. | 10:41

Az Audi egykori zászlóshajója bitang ereje mellett rendkívül takarékos volt: egy tank üzemanyaggal megtehette a Tiszabecs-Letenye-Tiszabecs távot! 

Aki nagy teljesítményű autót akart, annak sokáig be kellett áldoznia a kedvező fogyasztást, hisz a lovakat etetni kell. Régen is voltak gyors és erős kocsik, de az egyszerűbb technika nem tette lehetővé, hogy a vágta közben még a spórolás is beleférjen.

Kizárásos alapon az áttörést a dízelektől várták, de sokan megőszültek, mire az első teljesítményorientált gázolajos megszületett. A korai szívódízelek hangosak, büdösek és még lassúak is voltak, csak a turbófeltöltő alkalmazása jelentett mérföldkövet a kategóriában.

A Mercedest már a ‘70-es években is foglalkoztatta a gondolat, hogy hogyan lehetne benzineshez hasonló menetdinamikát előcsalni egy dízelből, kimondottan erre a célra építettek is egy prototípust, a C111-est, amibe belepakoltak egy öthengeres TD-t. Az autó képes volt tartósan 300 km/h felett repeszteni, miközben fogyasztása végig 16 liter alatt maradt! Persze figyelembe kell venni, hogy egy könnyű sportautóról volt szó versenytechnikával felszerelve, de ez akkor is impozáns teljesítmény.

A sorozatgyártott kamrás dízel Mercik gyári állapotukban nem szaggatták az istrángot, de milliós futásteljesítmény elérésére is képesek voltak, utólagos módosításokkal sokan 400-500 lóerőt is kihoznak az OM605/OM606-os motorokból, de ez egy más tészta. A széria autók mezején az Audi hozta el az igazi áttörést a ‘80-as évek végén, amikor a szivar 100-asban bemutatták az egyik első igazán komoly közvetlen befecskendezéses dízelt, a legendás TDI-t.

Az öthengeres, 2,5 literes blokk erejével és kedvező fogyasztásával kiragyogott vetélytársai közül, a Volkswagen-konszern pedig sikeresen meglovagolta a lehetőséget, hogy piacvezető legyen a gázolajos kocsik szegmensében. Jött az elnyűhetetlen adagolós 1.9 TDI, a kevésbé népszerű 2.5 V6 TDI, majd amikor a riválisok zöme már common-railt használt, bedobták az egyszerre imádott és gyűlölt PD-t.

Az ezredforduló után egyre nagyobb igény lett a bivalyerős dízelekre, főleg a luxusautók ligájában. Ugyan a D2-esben is volt már V8-as TDI, de a modellciklus végére egyre égetőbb szükség volt egy 3,3 liternél nagyobb lökettérfogatú motorra, amivel tudják tartani a lépést a 740d-vel és az S400 CDI-vel. Természetesen a generációváltás hozta meg az innovációt, a D3-as A8-asban már nem csak 3,0 literes V6-ost, de 4,0 literes V8-as TDI-t is kínáltak!

A 2003-ban bemutatott szuper-dízel híre bejárta a világot, a sajtó örömmel nyugtázta, hogy az ingolstadtiak még mindig topon vannak a szakmában. A 2 tonnás csatahajót játszi könnyedséggel repítette a nyolchengeres vaddisznó, a menetteljesítményeivel simán hozta a benzines változatok szintjét: 275 lóerővel és 650 Nm-rel szaggatta a hajtásláncot, a forgatónyomatéka 90 Nm-rel több volt, mint a konkurens S400 CDI-nek, pedig ott szintén V8-as gép dolgozott.

A tekintélyes kakaónak és a hatékonyságáról híres Quattro-hajtásnak köszönhetően a 0-100-as gyorsuláshoz mindössze 6,7 másodpercre volt szüksége a négykarikás limuzinnak, végsebességét pedig 250 km/óránál elektronikusan korlátozták. Ilyen értékek tudatában a tulajdonosok megbékéltek a jellegzetes dízel-kelepeléssel, bár egy zászlóshajóban valószínűleg csak hidegen lehetett bármit is észrevenni belőle.

De az igazán lenyűgöző dolog csak most következik! A gyártó a katalógusban átlagfogyasztásra 9,5 litert adott meg, amit szerintük egészen 7,5 literig le lehet faragni országúton. A legtöbben szkeptikusak ezekkel az értékekkel kapcsolatban, hiszen a valóság azt igazolja, hogy nagyon nehéz, vagy lehetetlen reprodukálni ezeket a számokat a valóságban.

Ha a gyári számokat nézzük, a 90 literes tankból, 7,5 literes fogyasztással számolva ki lehet facsarni 1200 km-t autópályán, de akkor már kopp száraz. Már ez is lenyűgöző, de Jeremy Clarkson anno még tovább feszítette a húrt a Top Gear egyik adásában. Londonban telerakta az A8-ast egy Esso kúton, majd elindult vele Skócia fővárosába, Edinburghba. De nem ez a pláne, hanem az, hogy vissza is jött vele ugyanarra a töltőállomásra, tankolás nélkül!

Az említett táv egészen pontosan 800 mérföld, vagyis 1288 km volt, ami valljuk be egy elég meredek elhatározás egy 4,0 literes, V8-as limuzinnal, még maga az Audi is azt mondta, hogy szerintük nem fog sikerülni. Clarkson mégis nekivágott, de a kihívás több figyelmet és áldozatot igényelt, mint amire előtte számított. A komfortberendezések nagy részét nem használta, még a tempomatot sem, hogy előrelátóbban gyorsítson és lassítson a forgalom ütemének megfelelően.

Mellesleg nem kevés önuralom is kellett, hogy egy ennyire erős dízellel a 100 km/h körüli, kedvező tartományban maradjon. Az út nagy részén az A8-as saját műszere szerint a fogyasztás 6 – 6,4 liter között mozgott, ami még az „optimista” számolás mellett is ígéretes volt. Lehet, hogy nagy motor, de 1200-as fordulat mellett kevéssel is beéri!

Sajnos a visszafelé vezető úton a városi forgalom miatt eléggé megcsappant az üzemanyagszint, a fedélzeti számítógép a célállomás előtt bő 50 km-rel jósolta a megállást. Pattanásig feszültek az idegek, főleg, amikor főhősünknek torlódás miatt araszolnia kellett. Mondani sem kell, ez befűrészelt a hatótávnak, Londontól nem messze kiírta a kritikus 0 km-t. A szintjelző már a skála alatt feküdt, de a nagy Audi csak nem akart megállni.

Az utolsó kortynyi naftával kihúzta még a belvárosi forgalmat is, majd méltóságteljesen behajtott arra a bizonyos Esso kútra. A Top Gear műsorvezetője a célba érést követően alig talált szavakat, ő sem gondolta volna, hogy egy V8-as limuzin képes megtenni közel 1300 kilométert egy tank üzemanyaggal.

Ez még mai szemmel is egy kivételes érdem lenne, 2003-ban pedig felfoghatatlan produkciónak számított! Reklámnak sem volt utolsó az Audinak, de megdolgoztak érte: nem csak átlagon felüli szaktudásukról tettek tanúbizonyságot, hanem megmutatták a világnak, hogy mekkora potenciál van abban a sokat átkozott dízel technológiában!

Az említett Top Gear adás itt megtekinthető első, második és harmadik részekkel.

Amennyiben érdekel egy másik V8-as Audi, nézd meg ezt az RS6 bemutatót!